תושבי הכפרים לאורך כביש 55 נענשים קולקטיבית על חטיפת הנערים

כך נראית הענישה הקולקטיבית של עשרות אלפי תושבים פלסטינים: חסימת הכניסות והיציאות בחלק מהכפרים, פגיעה בחופש התנועה, מעצרים, נזק לרכוש ואלימות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: נירית חביב

אתמול בבוקר (שלישי) נסעתי לבקר בכפרים לאורך כביש 55 , הכביש המוביל מקלקיליה לשכם, כדי לשמוע מה עובר על תושביהם בימים האחרונים. כוחות הצבא חסמו את הכניסה לכפר עזבת טביב והעיירה עזון, ואין כניסה ויציאה של רכבים. החסימה הכפולה מהווה ענישה קולקטיבית, אסורה על פי חוק, שפוגעת קשות גם בחופש התנועה של תושבי הכפרים הסמוכים: ג'יוס, עסלה וכפר ת'ולת. מדובר על כעשרים אלף איש שנאלצים לעשות עיקוף גדול במיוחד, דרך קלקיליה וחבלה כדי לצאת או להיכנס אל הכפרים. העיקוף הזה מאריך נסיעה של שלוש דקות בכשלושים קילומטרים. למה? ככה החליט מפקד הגזרה.

> ישראל מנצלת את החטיפה למתקפה על חמאס שאינה קשורה לנערים

חסימה בכביש הכניסה לעזבת טביב (צילום: נירית חביב)

חסימה בכביש הכניסה לעזבת טביב (צילום: נירית חביב)

בעזון, כך שמעתי, נעצר שלשום בלילה בחור צעיר. מעשה של שגרה.

לפני שלושה לילות נערכה פשיטה לילית על הכפר ג'ינס א-פוט, במהלכה נעצר אחד התושבים. אביו של העצור סיפר שבנו, בן 34 נשוי ואב לשלושה ילדים קטנים, מתפרנס מעסק משפחתי למכירת חרסינות ושיש. במהלך המעצר רוכזו בני המשפחה בחדר אחד, החיילים הרביצו לבן מול עיניהם של ילדיו הקטנים, ערכו חיפוש בבית, שפכו את תכולת הארונות על הרצפה, שברו אריחי שיש, שפכו שקי תבואה, וגרמו נזק רב. האב עבד שנים ארוכות בישראל, וכיום עובד בהתנחלות צופים. מאז מעצרו של הבן הוא לא הלך לעבודתו ודואג לגורל בנו. קצין שהתקשר לבית המשפחה עדכן שהבן נמצא בחווארה. נקווה לטוב, או שלא.

> הולכת ומתרחבת ענישה קולקטיבית נגד האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים

אביו של העצור מהכפר ג'ינס א-פוט. במהלך המעצר נגרם נזק רב (צילום: נירית חביב)

אביו של העצור מהכפר ג'ינס א-פוט. במהלך המעצר נגרם נזק רב (צילום: נירית חביב)

חסימת כפרים, מעצרים שרירותיים, אלימות, גרימת נזק לרכוש, לא יחזירו את החטופים אבל בוודאי יגבירו את העוינות, התסכול והייאוש של התושבים. השימוש בפרקטיקות הללו ובאחרות, גרועות יותר, נמשך מזה כחצי מאה ולמרבה הצער לא נלמד כאן דבר.

> חטיפת הנערים: כל הפרשנות והעידכונים

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לעקר את השלטונות מהפוטנציאל האלים שלהם. ג'ודית באטלר (פליקר Andrew RuskCC BY 2.0)

לעקר את השלטונות מהפוטנציאל האלים שלהם. ג'ודית באטלר (פליקר Andrew Rusk CC BY 2.0)

מי מפחד מאנרכיה: קריאה ישראלית בספרה החדש של ג'ודית באטלר

מול השימוש המניפולטיבי שעושים מנהיגי ימין במושג האלימות במטרה להעמיק את ההיררכיה בין חיי בני אדם, באטלר מנסחת אתיקה של אי-אלימות המבוססת על עיקרון בלתי מתפשר של שוויון רדיקלי, בדרך לערעור הסדר הפוליטי הקיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf