newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תושבי הכפרים לאורך כביש 55 נענשים קולקטיבית על חטיפת הנערים

כך נראית הענישה הקולקטיבית של עשרות אלפי תושבים פלסטינים: חסימת הכניסות והיציאות בחלק מהכפרים, פגיעה בחופש התנועה, מעצרים, נזק לרכוש ואלימות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותבת אורחת: נירית חביב

אתמול בבוקר (שלישי) נסעתי לבקר בכפרים לאורך כביש 55 , הכביש המוביל מקלקיליה לשכם, כדי לשמוע מה עובר על תושביהם בימים האחרונים. כוחות הצבא חסמו את הכניסה לכפר עזבת טביב והעיירה עזון, ואין כניסה ויציאה של רכבים. החסימה הכפולה מהווה ענישה קולקטיבית, אסורה על פי חוק, שפוגעת קשות גם בחופש התנועה של תושבי הכפרים הסמוכים: ג'יוס, עסלה וכפר ת'ולת. מדובר על כעשרים אלף איש שנאלצים לעשות עיקוף גדול במיוחד, דרך קלקיליה וחבלה כדי לצאת או להיכנס אל הכפרים. העיקוף הזה מאריך נסיעה של שלוש דקות בכשלושים קילומטרים. למה? ככה החליט מפקד הגזרה.

> ישראל מנצלת את החטיפה למתקפה על חמאס שאינה קשורה לנערים

חסימה בכביש הכניסה לעזבת טביב (צילום: נירית חביב)

חסימה בכביש הכניסה לעזבת טביב (צילום: נירית חביב)

בעזון, כך שמעתי, נעצר שלשום בלילה בחור צעיר. מעשה של שגרה.

לפני שלושה לילות נערכה פשיטה לילית על הכפר ג'ינס א-פוט, במהלכה נעצר אחד התושבים. אביו של העצור סיפר שבנו, בן 34 נשוי ואב לשלושה ילדים קטנים, מתפרנס מעסק משפחתי למכירת חרסינות ושיש. במהלך המעצר רוכזו בני המשפחה בחדר אחד, החיילים הרביצו לבן מול עיניהם של ילדיו הקטנים, ערכו חיפוש בבית, שפכו את תכולת הארונות על הרצפה, שברו אריחי שיש, שפכו שקי תבואה, וגרמו נזק רב. האב עבד שנים ארוכות בישראל, וכיום עובד בהתנחלות צופים. מאז מעצרו של הבן הוא לא הלך לעבודתו ודואג לגורל בנו. קצין שהתקשר לבית המשפחה עדכן שהבן נמצא בחווארה. נקווה לטוב, או שלא.

> הולכת ומתרחבת ענישה קולקטיבית נגד האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים

אביו של העצור מהכפר ג'ינס א-פוט. במהלך המעצר נגרם נזק רב (צילום: נירית חביב)

אביו של העצור מהכפר ג'ינס א-פוט. במהלך המעצר נגרם נזק רב (צילום: נירית חביב)

חסימת כפרים, מעצרים שרירותיים, אלימות, גרימת נזק לרכוש, לא יחזירו את החטופים אבל בוודאי יגבירו את העוינות, התסכול והייאוש של התושבים. השימוש בפרקטיקות הללו ובאחרות, גרועות יותר, נמשך מזה כחצי מאה ולמרבה הצער לא נלמד כאן דבר.

> חטיפת הנערים: כל הפרשנות והעידכונים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

במקום דגל, רבים בציונות הדתית רואים בכפייה הדתית אבן נגף ביחסים בין הדת לאזרחים היהודים. ראשי "ימינה" במערכת הבחירות בספטמבר (צילום: בן דורי / פלאש 90)

הציונות הדתית מתפצלת, רק הסיפוח מחבר בין חלקיה

הטלנובלה שליוותה את הקמת ימינה ברגע האחרון ממש משקפת את המחלוקת העמוקה בין חרד"לים וליברלים בציונות הדתית. המכנה המשותף היחיד הוא הימין המדיני. מעבר לו, מסתתרת תהום עמוקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf