newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הולכת ומתרחבת ענישה קולקטיבית נגד האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בימים האחרונים הולך וגובר השימוש הצבאי בצעדי ענישה קולקטיבית כלפי מאות אלפי פלסטינים בשטחים במסגרת המבצע שחורג בהרבה מייעודו המוצהר לאתר את הנערים החטופים.

לפי דיווחי "בצלם" מעבר לסגר על העיר נאסרה על כל תושבי אזור חברון היציאה לישראל, לעבודה או לכל צורך אחר. המשמעות היא שגם אנשים שיש להם היתרי עבודה, שעברו סינונים ביטחוניים קפדניים, שעוברים ברגל יום-יום דרך תורים ומחסומים ובדיקות אישיות, לא יכולים לעבוד ולפרנס את משפחותיהם עכשיו.

חשוב לזכור עד כמה משמש משטר ההיתרים כלי פוליטי בידי המדינה שאין בינו ובין ביטחון דבר או חצי דבר. בתקופות רגועות מאפשרת ישראל ליותר פועלים לצאת לעבודה בישראל, ובימי הרמדאן לא פעם מאפשרת המדינה מעבר חופשי (אחר בדיקות במחסום) למשפחות שלמות. האם אותם אנשים מסוכנים יותר ביתר ימי השנה? האם אותם עובדים שעכשיו נמנע מהם לצאת לעבוד – היו מסוכנים פחות לפני שבועיים או יהיו מסוכנים פחות בעוד שבועיים?

מעבר לסגר על העיר נאסרה על כל תושבי אזור חברון היציאה לישראל, לעבודה או לכל צורך אחר. (צילום: יותם רונן/אקטיבסטילס)

מעבר לסגר על העיר נאסרה על כל תושבי אזור חברון היציאה לישראל, לעבודה או לכל צורך אחר. (צילום: יותם רונן/אקטיבסטילס)

איסור גורף נוסף הוטל אתמול על תושבי אזור חברון מלנסוע בתוך הגדה המערבית עצמה דרך מחסום הקונטיינר, שמחבר את דרום הגדה עם צפונה. שוב, לא מדובר בהחלטה שהמעבר יותנה בבדיקה ביטחונית, שקורית ממילא, אלא באיסור גורף.

במקביל הוחלט להחמיר את היחס גם כלפי האסירים הפלסטיניים בבתי הכלא, ולמנוע מהם ביקורי משפחות – שהם זכות יסוד של כל אסיר.

כל הצעדים האלה, ואחרים, מהווים ענישה קולקטיבית אסורה, שנועדה לשדר לציבור הישראלי מסר ש"עושים משהו", שנוקמים, ולפגוע בציבור הפלסטיני כולו בשל מעשה של יחידים, מעשה שההנהגה הפלסטינית התנערה ממנו.

במוצאי שבת תתקיים בתל אביב הפגנה בקריאה להפסקת הענישה הקולקטיבית, לשחרור החטופים והאסירים הפוליטיים. חשוב להיות שם.

> חטיפת הנערים: כל הפרשנות והעדכונים

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

"המקצועות ההומניים מפגישים את התלמידים עם עולם הרוח האנושית". ספריית האוניברסיטה העברית (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

מי חוסם את לימודי ההומניסטיקה במערכת החינוך בישראל?

רמת העניין של התלמידים הישראליים במדעי הרוח עומד ביחס הפוך למספר שעות הלימוד המוקדשות להם בבתי הספר, ולחשיבותם. המכשול המרכזי הוא התמקדות מוגזמת בידע הדיסציפלינרי, במקום בחוויית הלימודים עצמה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf