newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כוכב מרוץ האופנועים לא ידע שהמסלול בשטחים; האירוע הועבר לערד

התאחדות הספורט המוטורי והונדה ישראל לא סיפרו לאורח הכבוד של המרוץ שהמסלול נמצא עמוק בשטחים הכבושים, בהתנחלות פצאל. "אילו הייתי יודע שהאירוע בגדה המערבית, לא הייתי מסכים להשתתף"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

מאת עדו קונרד

במהלך השבועות האחרונים, התאחדות הספורט המוטורי בישראל והונדה ישראל מייח"צנים אירוע שבו אמורים לקחת חלק כוכב עולה בשמי מרוצי האופנוע הבינלאומיים, ונבחרת חלומות של רוכבי אופנועי מרוץ. אך אליה וקוץ בה: מסלול המרוץ נמצא עמוק בשטחים הכבושים בגדה המערבית, בהתנחלות פצאל. ג'ו רוברטס, האטרקציה המרכזית של האירוע, אומר שאיש לא אמר לו דבר על המיקום המדויק של המרוץ.

מועד האירוע, שזוכה לחסות של התאחדות הספורט המוטורי בישראל, הונדה ישראל ומשרד התרבות והספורט, נקבע לתאריכים 23-24 בפברואר על מסלול חדש ומדוגם לעילא בעמק הירדן.

רוברטס, 20, הוא אחד הכוכבים העולים בשמי הענף של מרוצי אופנועים שזכה להכרה אמריקנית ובינלאומית. עוד נאמר שבאירוע יתארחו גם מנהלי צוות LCR של הונדה, צוות אופנוענים אגדי שהוקם ב-1996 על ידי האופנוען האיטלקי לוסיו סצ'ינלו.

> מסלול מירוץ נבנה בתוך שטח אש בבקעה. במנהל האזרחי לא ממהרים להרוס

"לא מסרו לי הרבה פרטים, חוץ מזה שהמסלול נמצא בישראל". (LCR Honda MotoGP Team/CC BY-SA 3.0)

בהתכתבות עם מגזין 972 רוברטס סיפר כי בחומרים ולוח הזמנים שקיבל מהתאחדות הספורט המוטורי לא נכתב דבר לגבי מיקום המרוץ בגדה. למעשה, הוא אומר, נאמר לו מפורשות כי המרוץ יתקיים בישראל. "בהתחלה לא מסרו לי הרבה פרטים, חוץ מזה שהמסלול נמצא בישראל", אמר רוברטס. "אילו הייתי יודע שהאירוע בגדה המערבית, לא הייתי מסכים להשתתף".

בשיחת טלפון שקיימנו בשבוע שעבר עם עומר שושני, יו"ר התאחדות הספורט המוטורי בישראל, הוא התעקש שהארגון בראשו הוא עומד מעוניין אך ורק בקידום הספורט הממונע בארץ. לשאלה האם הוא מחשיב את פצאל, ההתנחלות שבה נמצא מסלול המרוץ, כחלק ממדינת ישראל הוא השיב כי כל מקום שבו לישראל יש ריבונות נחשב כחלק מישראל. הוא לא הרגיש צורך לציין מפורשות את המקום שבו ייערך המרוץ כשהזמין את רוברטס. כששאלנו אם היה מציין את המיקום המדויק אילו המרוץ היה נערך במקום שנוי יותר במחלוקת בשטחים, כמו חברון למשל, הוא השיב בשלילה. כשזה מגיע לספורט, אמר שושני, אין כל הבדל בין התנחלות בשטחים כמו פצאל לבין תל-אביב.

אתמול (שבת), הסוכן של רוברטס, איתן בוטבול מסוכנות APEX Motorsport אישר שרוברטס הוזמן כאורח של הונדה "אך ורק כדי לקדם את ענף מרוצי האופנוע בישראל", שהוא בשום פנים ואופן לא ישתתף במרוץ במסלול בפצאל, וכי "הוא היה ברור לחלוטין באשר לעניין ולמניעים שלו בביקור הזה". בעקבות כמה שיחות טלפון שקיימנו לצורך הכנת הכתבה וכן מאמר שהתפרסם בנושא באתר אלקטרוניק אינתתיפאדה, התאחדות הספורט המוטורי בישראל שינתה בשקט את מסלול המרוץ והעבירה אותו מפצאל לערד.

בשיחת טלפון נוספת שקיימנו איתו היום, יו"ר ההתאחדות טען כי הוחלט להעתיק את מיקום המרוץ מפצאל לערד בגלל שהמסלול בפצאל הוצף בסוף השבוע עקב הגשמים, וללא כל קשר לעובדה שרוברטס גילה שהאירוע היה אמור להתקיים בהתנחלות. שושני הוסיף כי "האירוע היה אמור מלכתחילה להתקיים בערד. אבל לא הספקנו לקבל את האישורים".

> מותה של אשליית הכיבוש הנאור

דקות אחרי שיחת הטלפון שלנו, בעמוד הפייסבוק הרשמי של התאחדות הספורט המוטורי בישראל כמו גם אתר ההרשמה למרוץ שינו את פרטי מיקום המרוץ. נכון לכתיבת שורות אלה, בעמוד האירוע שפתחה הונדה ישראל לכבוד המרוץ, המיקום שמצויין הוא עדיין פצאל. הונדה ישראל וסוכנות הונדה הבינלאומית לא השיבו לפניותינו בעניין.

בפברואר 2017 מגזין 972+ דיווח לראשונה כי מסלול המרוץ בפצאל, שבאותו הזמן היה עדיין בשלבי בניה ראשוניים, נבנה בחלקו באופן לא חוקי בשטחי אש של הצבא. הצבא מרבה להשתמש בייעוד קרקע לשטחי אש, המהווים כשליש משטח הגדה, כאמצעי לנישול קהילות פלסטיניות המתגוררות בתוך השטח המסומן. בזמנו הצבא אמר שהוא הנפיק צו הפסקת עבודה נגד מסלול המרוץ בפצאל. עם זאת, נראה שמסלול המרוץ לא שונה וכי הבניה נמשכה כמתוכנן. בשיחת טלפון לפני שבוע, דובר מטעם המנהל האזרחי מסר לנו כי בעליו של המסלול אמר להם שהמסלול הוזז אל מחוץ לשטח האש. כששאלנו אם הצבא וידא שהמסלול אכן הוזז, הוא השיב בשלילה.

המועצה האזורית שההתנחלות פצאל נמצאת בשטחה עובדת כעת על קידום תוכנית מתאר שתכיר בשטח מסביב למסלול כאזור תיירות, שיכלול בין היתר מרכז קניות ומלון.

עדו קונרד הוא עורך באתר 972+ שם פורסם הפוסט במקור.

> שינוי בפיד פייסבוק: איך לא תפספסו את הסיפורים שצוקרברג מנסה להעלים?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מאות בני משפחות של הילדים האבודים, ולצידן תומכים רבים, הגיעו לירושלים מרחבי הארץ. הן דורשות הכרה בפשע שנעשה, גילוי האמת וצדק, עשרות רבות של שנים לאחר שנעלמו אחיהן ובניהן. יום המודעות לחטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן. 21 ליוני 2017. (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות דרשה לדחות על הסף את התביעה בגלל "התיישנות". הפגנה למען הכרה במשפחות ילדי תימן, המזרח והבלקן (צילום: שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפרקליטות הפתיעה: נדון עם האוצר על פיצויים לחטופי תימן

לפי הפרקליטות, מתקיימים דיונים עם החשב הכללי, אבל "לא ניתן לאשר סכומים" בגלל ממשלת המעבר. פעילים במאבק לילדי תימן, המזרח והבלקן: "המשפחות שמעו על המתווה בפעם הראשונה, זה ניסיון נבזי להשיג את אהדת השופטים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf