newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"טעות הסופר" שעוררה תקווה אצל חמישים סטודנטים מעזה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים פרסם כי חמישים סטודנטים מעזה יורשו לצאת ללימודים בגדה, בפעם הראשונה מזה 15 שנים. כמה שעות לאחר מכן הוא חזר בו, והסביר כי הפרסום היה "טעות סופר"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אמיר רותם

תקציר הפרקים הקודמים: בראשית השבוע התפרסמו בתקשורת הפלסטינית ידיעות לפיהן הוועדה האזרחית הפלסטינית הגיעה להבנות חדשות בשיחותיה עם נציגי מנהלת תיאום וקישור סניף עזה, ושבין היתר, לראשונה זה 15 שנים, תושבי רצועת עזה יוכלו לצאת ללימודים גבוהים בגדה המערבית.

אתמול, יום רביעי, כבר התפרסם באתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) כי יורשה ל-50 סטודנטים מעזה לצאת ללימודים בגדה. חלפו רק כמה שעות, ומשעוררה הידיעה התעניינות בתקשורת, הודיעה דוברת מתפ"ש לארגון "גישה", כי הפרסום מקורו בטעות אנוש. "טעות סופר", כן טענו במתפ"ש.

העותק של "סטאטוס הרשאות בסגר" – קובץ הפקודות שמתפרסם מדי כמה שבועות ובו מתרעננות המגבלות שמטילה ישראל על הציבור הפלסטיני – שבישר על המאורע ההיסטורי הוסר מאתר מתפ"ש, ועלה למחרת רק לאחר שהסעיף נמחק.

מה התרחש מאחורי הקלעים בשעות האבודות שבין זמן הפרסום למועד ההחלטה על הסרתו? אין לנו תשובה, אבל נדרש מאמץ גדול כדי לקבל בלא שאלה את גרסת מתפ"ש כי מדובר ב"טעות סופר" כלשונם.

ומדוע שידיעה על 50 סטודנטים, שאמורים מתישהו, תחת תנאים כלשהם, לקבל, אולי, היתר לצאת ללמוד, תעורר כזאת התרגשות? בעיקר כי החלטה כזו הייתה אמורה לסמן סדק נוסף בהכרה ישראלית בקריסת תפישת הסגר – לפיה בידודה של רצועת עזה והפרדת תושביה מחלקה השני של הטריטוריה הפלסטינית בגדה המערבית הן מהלך ביטחוני ומדיני נחוץ ולגיטימי.

> אנחנו פשוט לא מבינים עד כמה נורא המצב בעזה

סטודנטיות פלסטיניות בעזה (צילום: ג'ו קרטון, פליקר CC BY-NC 2.0)

סטודנטיות פלסטיניות בעזה. אילוסטרציה. (צילום: ג'ו קרטון, פליקר CC BY-NC 2.0)

מבלי להיכנס לדיון על טיבה של אותה "מדיניות", שחבר בקבינט העיד שגם שר הביטחון ידע לומר עליה רק שהיא תוצאה של "אינרציה", אפשר לקבוע שריטואל האלימות ישראל-חמאס, על מחיריו הקשים, הוא אולי ההוכחה המובהקת ביותר לכישלון השיטה. במפתיע, ראשי מערכת הביטחון אף הכירו בכך ומדברים אחרת מאז תם הסיבוב האחרון, לפני חצי שנה בדיוק.

במסגרת המחויבות ההצהרתית להתגייס לשיקום רצועת עזה, תושביה והכלכלה שלה, יש לעשות יותר מאשר הצעדים הקטנים שננקטו עד כה בידי ישראל. יש לאפשר ליותר חומרי בניין לעבור, כדי לבנות מחדש את מה שנהרס במלחמה, אבל לא פחות קריטית היא נחיצות הנגישות לשווקים ולהזדמנויות מקצועיות, וגם חופש אקדמי, שיאפשר גם לצעירים מעזה לרכוש מקצועות חיוניים, להשכיל, לתרום לבנייה של חברה מתפקדת, שמוסכם על הרוב ששגשוגה יסייע לקיום מאוזן לאזור כולו.

הקלוּת שבה יכולה ישראל לתת ולקחת, לאפשר ולמנוע, לא רק מטרידה ומדכאת, אלא גם עוד הוכחה – למי שהיתה נחוצה – שהשליטה הישראלית על חיי היומיום של תושבי עזה היא כבירה. ברגע שישראל נוטלת על עצמה את השליטה הזאת, היא גם מבינה שמגיעה איתה אחריות שאינה ניתנת לניעור על החיים האזרחיים. זכויות האדם הבסיסיות, בהם הזכות לרכוש השכלה, הן רק חלק מהאחריות הזאת.

> ההרוגים של מלחמת עזה הרביעית

אמיר רותם הוא מנהל המחלקה הציבורית בארגון גישההפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

אין עיסה שהוא לא בוחש בה. מוחמד בן זאיד עם נשיא ארה"ב, דולנד טראמפ (דוברות הבית הלבן)

כדאי לשליט האמירויות ללמוד מהעבר: רומן עם ישראל נידון לכישלון

מוחמד בן זאיד הוא מנהיג עם שאיפות מרחיקות לכת. כעת הוא מנסה לבסס את מעמדו באמצעות קשריו עם ישראל, אלא שההיסטוריה מראה שהתקרבות לישראל היא מתכון לכישלון עבור כל מדינה ערבית, ורעל לאזור כולו  

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf