newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ילדה בת 11 נפצעה בפניה כתוצאה מתקיפת מתנחלים

לדברי עדי ראיה, עשרות מתנחלים מכיוון יצהר הגיעו בשעות הצהריים לכפר מאדמא ויידו אבנים לעבר בתי התושבים. אביה של הילדה שנפצעה: "הם באים בלי רחמנות. היא לא יכולה לדבר מהטראומה"

מאת:

כפי שדיווח כאן אורן זיו לפני כמה ימים, מאז מותו של אהוביה סנדק במהלך מרדף משטרתי, זינק מספר מקרי האלימות מצד מתנחלים נגד התושבים הפלסטינים בגדה. מאז שכתב זיו את הדיווח, כבר נוספו כמה מקרי תקיפה, ומספרם נכון לעכשיו, לפי ארגון יש דין, הוא לא פחות מ-41. לפי נתוני הארגון, לפחות בתשעה מקרים מתנחלים גרמו לפציעתם של פלסטינים באמצעות יידוי אבנים.

"הם באו בלי רחמים". חלא מקבלת טיפול רפואי בבי"ח רפידיה בשכם (צילום באדיבות תושב מאדמא)

"הם באו בלי רחמים". חלא מקבלת טיפול רפואי בבי"ח רפידיה בשכם (צילום באדיבות תושב מאדמא)

היום (ראשון), קורבן אחת ההתקפות האלה היתה חלא אלקוט, ילדה פלסטינית בת 11 תושבת הכפר מאדמא, דרומית לשכם. לדברי אביה, משהור, חלא יצאה מביתה רגע לפני התקיפה כדי ללכת לבית של בת דודה שנמצא בסמיכות לביתם. "הם תפסו אותה בחוץ, וכשאשתי יצאה להציל אותה מהידיים שלהם, הם תקפו גם אותה".

כתוצאה מהתקיפה, חלא נפצעה בפניה ונלקחה על ידי התושבים לבית חולים רפידייה שבשכם כדי לקבל טיפול. "הם עשו לה צילומים, עוד לא יודעים אם יש שבר באף או לא", אומר משהור בשיחת טלפון. "ירד לה הרבה דם מהאף, הוא התנפח מאוד".

משהור עובד בישראל. את הטלפון על התקיפה קיבל כשהיה בעבודה. "אשתי התקשרה בוכה, צועקת, 'בוא תראה את הילדה מה קרה לה, מתנחלים זרקו אבן על הפנים שלה'. השתגעתי מרוב דאגה. כשהגעתי הביתה ראיתי את כל הזכוכיות שבורות, ואבנים בתוך הבית. אשתי אמרה שהיו בערך חמישים מתנחלים, הם הגיעו עד לבתים שלנו".

לדברי משהור, בגלל מגבלות הקורונה, הילדים הולכים בימים אלה לבית הספר לשעה אחת בלבד וחוזרים הביתה. בשעה שאירעה התקיפה, בסביבות שתיים וחצי בצהריים, נכחו בבית רעייתו של משהור, בתם חלא ושלושה ילדים נוספים, ביניהם תינוקת בת חודש וחצי. "הם זרקו אבן ושברו גם את החלון שמעל הראש של התינוקת. זה היה יכול להיגמר באסון הרבה יותר גדול", אומר משהור. חלא, לעדותו, לא מצליחה עדיין לדבר מעוצמת הטראומה.

"זה היה יכול להיגמרמ באסון גדוול יותר". החלון המנופץ מאבנים שיידו מתנחלים (צילום באדיבות תושב מאדמא)

"זאת לא הפעם הראשונה, הם מגיעים אלינו כל הזמן" אומר האב, שמשוכנע שהתוקפים הגיעו מההתנחלות יצהר הסמוכה. "הם באים בלי רחמנות, זורקים אבנים, מתקיפים. אני מפחד לתת לילדים שלי לשחק אפילו בחצר של הבית". בתקיפה היום ניזוקו לפחות ארבעה בתים נוספים.

לדברי משהור, תושבים בכפר התקשרו למשטרה מיד לאחר התקיפה, שאירעה, כאמור, בסביבות השעה שתיים וחצי, אך עד לשעה שבה אנחנו משוחחים, בשש בערב, עדיין לא הגיעו כוחות משטרה לזירת האירוע.

"אני מפסיק לעבוד מעכשיו, אני חייב לשבת אתם בבית, שלא יפחדו", אומר משהור בקול שבור. עד מתי תוכל לשבת בבית ולא ללכת לעבודה, אני שואלת. "לא יודע עד מתי. במצב הזה אני לא יכול לעזוב אותם".

ליאור עמיחי, מנכ"ל יש דין מסר בתגובה: "הפציעה של ילדה בת 11 ביישוב מאדמא היא תוצאה של מדיניות ממשלת ישראל המאפשרת אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים כדרך קבע. במשטר האפרטהייד בגדה המערבית מתנחלים כמעט תמיד חסינים מפני העמדה לדין, דבר המעודד את המשך האלימות הזו".

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת אמרה בתגובה: "כבר שבועות שיש עליה בפרעות המתנחלים בפלסטינים ברחבי השטחים הכבושים בלא מפריע. היום הם זרקו אבן על ילדה בת 11 בחצר ביתה. הטרור הזה הוא זרוע של הכיבוש, ופועל בכלים שלובים עם הכוח הצבאי. במקביל, הממשלה על שני אגפיה מכשירה את המאחזים הבלתי חוקיים".

ממשטרת ישראל נמסר: בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה נפתחה חקירה שבמסגרתה מבוצעות פעולות שונות.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הפגנה נגד סגירת מתחם החיסונים לחסרי מעמד, ליד הסינמטק בתל אביב, ב-25 בפברואר 2021 (צילום: אורן זיו)

הפגנה נגד סגירת מתחם החיסונים לחסרי מעמד, ליד הסינמטק בתל אביב, ב-25 בפברואר 2021 (צילום: אורן זיו)

מתחם החיסונים לחסרי מעמד ייפתח לעוד שלושה ימים, ואז ייסגר

עשרות מפגינים מחו נגד ההחלטה לסגור את המתחם, שבו התחסנו כבר יותר מ-10,000 איש. בעקבות לחצים הוחלט כי המתחם ימשיך לפעול עד יום שני, אך לאחר מכן יחסנו בו רק במנה שנייה. "הכאוס סביב ניהול המתחם הוא דוגמה חיה למדיניות השגויה של המדינה כלפי חסרי המעמד"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf