newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יומני האופנוע: אלף לילה ולילה בפלסטין

העיר האגדית קרוב לגבול הצפוני, השקט בצהרי היום וההמולה של הלילה, והילדים שאוספים פחיות לצד הדרך. רמדאן בגדה המערבית על האופנוע

מאת:

5 ביולי 2016

הבוקר, ביום האחרון של חודש הרמדאן, בדרך התלולה מאוד מההר באמצע סיבוב חד, עברתי ליד שני ילדים שאספו פחיות לתוך שקית פלסטיק גדולה בצד הדרך. הם אספו פחיות כדי למכור אותן ולקנות בכסף בגדים וצעצועים לחג. שני הילדים האלה יעבדו ברחובות העיר במשך כל היום וכל הלילה. הרבה פחיות הולכות להיזרק בצדי הכבישים מחלונות של מכוניות ממהרות. שני הילדים האלה ישמחו ויודו לכל איש שזרק את פחית השתייה שלו מחוץ לחלון הרכב. אחד מהם צעק לי אם יש לי מים לשתות.

> יומני האופנוע: פחד, כתמי צבע והכנסת אורחים בגדה המערבית

אלך לילה אלף לילה ולילה 1

(בסאם אלמוהור)

24 ביוני 2016

במרכז העיר הקטנה, על הגבול הבינלאומי המערבי של הגדה, ישנה חצר רחבה ואקליפטוס גדול, ושני חניונים חדשים וגדולים לאוטובוסים. יום שישי, צהרי היום, אין שום רעש ואין נפש חיה, אפילו לא ילדים סקרנים שמבטאים את ההתרגשות שלהם כשהם רואים קבוצה של אופנועים עוברת בעיר שלהם. אין אף אחד, כולם ישנים.

זה חודש הצום ואנשים צמים נשארים ערים כל הלילה ועושים את כל המטלות החברתיות שלהם ואת הבילויים בלילה. בלילה מותר להם לאכול, לאכול ממתקים טעימים ולעשן נרגילה ולראות רשימה ארוכה של דרמות סוריות בטלוויזיה. זאת בנוסף לתפילת א-תראויח, וליל העלייה לשמיים, הלילה בו ירד הקוראן על הנביא.

> יומני האופנוע: שיחה מפתיעה עם שוטר בכניסה להתנחלות

מנוחת האופנועים (בסאם אלמוהור)

מנוחת האופנועים (בסאם אלמוהור)

17 ביוני 2016

בצפון הארץ, קרוב לגבול הצפוני, ישנה עיר אגדית שנמצאת באמצע שדה צהוב ויבש, עיר קטנה שבתיה יפים ועצי הדקל שלה תמיד ירוקים, ואבני הגגות שלה אדומים. כשרואים את העיר הזאת מרחוק, נדמה שרואים סצנה מ"אלף לילה ולילה". בעיר יש חמאם טורקי ובריכות שחייה חיצוניות ומקורות ובתי קפה ופארקים ותיאטראות.

כשנכנסנו לעיר הזאת הרגשתי כמו איש מסעות במאה התשיעית שהגיע הרגע מח'ראסאן ומחפש את בית המשקה הראשון שנתקל בו כדי להרוות את צימאונו ולהאכיל את סוסו, ובלילה מתיישב לו כדי להתענג על ריקודיה של שהד דאר.

הפוסט פורסם במקור בערבית בבלוג של בסאם אלמוהור, ותורגם על ידי דימה דראוושה.

> סרבנית המצפון תאיר קמינר תשוחרר מהצבא בשל "התנהגות רעה וחמורה"

(בסאם אלמוהור)

(בסאם אלמוהור)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

בצפון עזה, 1 מכל 3 ילדים מתחת לגיל שנתיים סובל מתת תזונה חריפה. פלסטינים ממתינים לארוחה חמה שבושלה על ידי מתנדבים ברפיח, 20 בפברואר 2024 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

עזה, כרוניקה של הרעבה

הרעב הכבד שישראל משיתה על עזה מאז 7 באוקטובר הגיע לממדים חסרי תקדים, אך המדיניות עצמה איננה חדשה: מאז 1967, ישראל שולטת בסל המזון הפלסטיני ברצועה ומשתמשת בו כנשק לניהול האוכלוסייה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf