newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יום הזיכרון הטרנסג'נדרי: לעמוד בקדמת הבמה ולדבר על הכאב

האירוע הוקדש השנה לנערות ולנערים של הקהילה, שסיפרו על התמודדות עם סביבתם, על מחסור בקורת גג ועל זנות, וגם על תמיכה וחברות. ברקע הקהילה הטרנסג'נדרית זוכה לחשיפה ומודעות ברחבי העולם

מאת:

אתמול בערב (חמישי) התקיים באולם קטן במרכז הגאה בתל אביב אירוע לציון יום הזיכרון הטרנסג'נדרי. למעלה ממאתיים איש ואישה הגיעו לאירוע, ורבים לא יכלו להכנס בשל הצפיפות.

יום הזיכרון הטרנסג'נדרי הבינלאומי, שיוסד ב-1998 בעקבות רציחתה של ריטה הסטר, מצויין בישראל כבר משנת 2002. ביום הזה אנחנו זוכרות ומכבדים את זכרם של הגברים, הנשים ומה שביניהם, שנאלצו לחיות בעוני או להיות מנוצלות ברחובות, שלא זכו לטיפול רפואי הולם, שסבלו מאפליה, רדיפה והשפלה. אלה שהכאב והבלבול היו קשים מידי ובחרו להתאבד ואלו שנרצחו בפשעי שנאה אכזריים. בשנה החולפת יותר ממאתיים אנשים טרנסים, רובן נשים, נרצחו על רקע זהות המגדר שלהן.

אמנם היה זה אירוע זיכרון, אך לשמחתי היה שונה מאוד מאירועי זיכרון ממלכתיים המוכרים לנו. הוא הצליח להתמקד בלחבר אותנו לקשיים העצומים ולסכנות המלוות בזהות מגדר החורגת מהכללים המקובלים, אבל גם סיפק תחושה חזקה של מאבק והעצמה. מאבק שאפשר לנצח בו.

האירוע, שהופק על ידי קבוצת "טרנס במרכז- הדור הבא" של המרכז הגאה וארגון "מעברים", היה אירוע מרגש ואפילו פורץ דרך. יחודו וחשיבותו המיוחדת של הערב הייתה בחירת המארגנים להקדישו לנערים והנערות של הקהילה. אחד אחרי השניה עלו לבמה נערים ונערות וסיפרו את סיפורם. קשת רחבה של התמודדויות עם הורים ובני משפחה, עם החברים בבית הספר, עם מערכת החינוך ועם הרחוב.

הם סיפרו על הפחדים, הדכאונות, על הסתתרות ועל היציאה מהארון. סיפורים על הטרדות ותקיפות מיניות, על מחסור בקורת גג ועל זנות. היו גם סיפורים על קבלה, תמיכה, חברות וסולידריות. אני בוחרת לא לשתף בסיפורים שסופרו שם. הם אומנם סופרו בגוף ראשון על במה ציבורית, אך האירוע הצליח למרות פומביותו לספק אווירה אינטימית ובטוחה עבור הנערים והנערות האלה.

> נצחון לקהילה הטרנסג'נדרית: עודכן הנוהל לשינוי מין

הפגנת מחאה על אלימות נגד טרנסג'נדרים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפגנת מחאה על אלימות נגד טרנסג'נדרים (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הקהילה הטרנסית נמצאת בתנופה עולמית של נראות ומודעות. הקבוצה שבמשך שנים הייתה מודרת משיח הזכויות הלהט"בי נעמדת בקדמת הבמה ודורשת את מקומה. ארגוני הקהילה שעלו לבמה היוו מראה מדהימה לתהליך הזה: צוות בית דרור, בית עבור נוער גאה מחוסר קורת גג, עלה בנציגות טרנסית וג'נדר קווירית (אדם שאינו מזדהה עם מגדר מסויים ונע בין הגדרות או מבעים מגדריים). ארגון "עלם" שכר אשה טרנסית לפעול במסגרת פרוייקט "ערים בלילה", בחירה קריטית כל כך לטובת נערות ונערים טרנסים רבים המנוצלים בזנות ברחובות.

איגי, ארגון הנוער הגאה, פותח שתי קבוצות טרנסיות ומקווה להפוך את הקהילה הזאת לחלק מוביל בארגון. "ארגון מעברים" מוביל סדנאות פיתוח קול לנשים ונערות טרנסיות וסדנאות הגנה עצמית. פרוייקט גילה להעצמה טרנסית הציג את פרוייקט גילה בדל"ת המספק פתרונות דיור ותעסוקה, ליווי ותמיכה לאנשים טרנסים, וכמובן את לוח השנה שהפיק הפרוייקט המספר חלקים מההיסטוריה הטרנסית המקומית.

אחד הניצחונות החשובים של השנה החולפת הוא עדכון הנוהל לשינוי מין של משרד הבריאות. במסגרת השינוי הזה הוחלט לצרף לפעילות הוועדה האמונה על אישור ביצוע הניתוח בישראל נציגה מתוך הקהילה. נינה הלוי, אשה טרנסית, מתחילה בימים אלה את תפקידה החדש ומביאה רוח של שינוי משמעותי ותקווה להפוך את התהליך הקשה הזה לנגיש, מקבל ותומך יותר עבור אלה המבקשים ומבקשות לעבור ניתוחים.

ולפני סיום אי אפשר לציין את יום הזיכרון הטרנסג'נדרי בלי להזכיר את לזלי פיינברג, ג'נדר קוויר, פעילה, קומוניסט, סופרת ועיתונאית פורצת דבר. אדם שקרא ונאבק למען זכויות להט"ב בכלל וטרנסג'נדרים בפרט. הרצאותיה וספריה של פיינברג, שבקשה שהפניה אליה תעשה בלשון זכר ובלשון נקבה לסרוגין, השפיעו על עשרות אלפי גברים ונשים ברחבי העולם המתמודדים עם שאלה של זהות מגדר ונטייה מינית.

ספרה המפורסם ביותר, "סטון בוץ' בלוז", שתורגם גם לעברית, מספר את סיפורה של אשה ממעמד הפועלים בארצות הברית של שנות השישים השבעים והשמונים המתמודדת עם שאלות קשות של זהות, ועם חברה אלימה ואכזרית. זהו אחד הטקסטים החזקים, הכואבים והמכוננים בהיסטוריה הקווירת העולמית ומשמש גם אינציקלופדיה ומילון מונחים הנותן מקום וכבוד לקשת רחבה של זהויות. פיינברג נפטר בשבוע שעבר בגיל 65.

> הגיע הזמן הירוק: לספר את ההיסטוריה הטרנסית בישראל

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

סרבן גיוס נשפט ל-10 ימי מאסר: "הצבא משמר את הסכסוך"

זוהי תקופת כליאה ראשונה לשחר שורץ, שהתייצב הבוקר בבקו"ם והודיע על סירובו להתגייס. בהצהרה שפרסם כתב: "הצעירים שמשרתים בצבא פוגעים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטח, מדכאים את האוכלוסייה ומאפשרים את אלימות המתנחלים. אני מסרב לקחת בזה חלק"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf