newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כולנו הפסדנו הלילה

הילרי קלינטון לא הייתה הבטחה גדולה, אבל הניצחון של טראמפ הוא בכל אופן נצחון של הגזענות והאי שוויון. הוא גם כמובן רע ליהודים

מאת:

הפסדנו הלילה. הלבנים, השחורים, הנשים והגברים, תאבי החיים והשלום, השפיות, העולם כולו וארצות הברית, העניים והשכירים, החפצים בסובלנות והנאבקים לעולם צודק. כולנו הפסדנו. אנחנו עדיין הרוב, והתקווה שלנו היא עדיין הסיכוי היחיד, אבל הבוקר היא חטפה מכה אנושה. מאוד.

יכול להיות, כפי שטענו לא מעט רפובליקנים במשך השנה האחרונה, שזהותו של הנשיא הרבה פחות משפיעה בפועל מאיך שזה מצטייר במהלך הקמפיין. אני מאמין בזה, אבל זה עדיין לא מרכך את ההפסד הצורב. טראמפ, שמשקף יותר מכל אדם אחר בעולם היום את שנאת הנשים משולחת הרסן, את הבוז לכל מי ששונה ממנו, את האמונה בעליונותו של הכוח והכסף, את האדישות לסבלם של החלשים ואת הגזענות כלפי שחורים ומהגרים, ניצח את המערכה במעצמה החזקה בעולם.

> שתי סיבות שבגללן הנשיא דונלד טראמפ מסכן את עתיד האנושות

אמריקאים צופים בתוצאות הבחירות בכיכר טיימס בניו יורק (נעם ריבקין פנטון / פלאש90)

אמריקאים צופים בתוצאות הבחירות בכיכר טיימס בניו יורק (נעם ריבקין פנטון / פלאש90)

אין שום דבר טוב מזה שהמועמד שנתמך על ידי הקו קלוקס קלאן (והתעכב במשך שבועות מלהתנער מהם, בחצי פה), שניהל קמפיין אנטישמי נגד "היהודים" ושלא פספס הזדמנות להשפיל נשים מול המצלמות הפך הערב למנהיג העולם החופשי. תראו מי שמח הבוקר: הגזענים, השמרנים וסוכני חוסר השוויון. ברור שהם יצהלו, אחד משלהם לקח. ניצח את כל השיט הזה שאנשים כמונו נאחזים בו – ובעט בדלי. עכשיו הם יכולים להמשיך לחגוג כאוות נפשם, מי יכול להגיד לך "תפסיק" כשנשיא ארצות הברית מאחוריך?

זהו גם יום הדין של הסוקרים. מהמקלים שהעניקו לקלינטון 60-70 אחוז שתזכה, ועד אלה שדיברו על 90 אחוז שתזכה (כמו רויטרס). הם ילמדו את הטעות ויתקנו אותה מן הסתם, בכל זאת – זה המקצוע שלהם. אבל גם אנחנו למדנו שוב שלא מספיק להיות הרוב תמיד, ה-99 אחוז. זה לא המקצוע שלנו לחזות את העתיד ואפילו לא לנצח, אבל זו החובה שלנו אם אנחנו רוצים להבטיח לעצמנו חיים הוגנים, ולא להמשיך לשקוע במלחמות ושנאה ופירוד בלתי פוסק.

האם הילרי קלינטון הייתה ההימור הטוב ביותר? מן הסתם לא, בטח שהיינו מעדיפים להפסיד עם ברני סנדרס, אבל אף אחד לא שואל אותנו. להפך, המערכת כולה – על הכסף הגדול שלה, ועמדות הכוח בהן היא נאחזת – מגויסת כדי לא לשמוע מה שיש לנו לומר. זה עדיין לא עושה אותנו למיעוט, ועדיין לא אומר שהמאבק נגמר.

האם העם היהודי ירוויח? לא. רוב היהודים בארצות הברית הם דמוקרטיים, ועדיין הרפובליקניים הם התומכים האוטומטיים ביותר למדיניותה של ישראל. למה? כי לא ישראל מעניינת אותם, האינטרס האמריקני הדורסני הוא שמדריך את התמיכה הזו. גם כשפעם אחר פעם זה פוגע בכל מה שקריטי עבור העם היהודי והישרדותו, ועבור היהודים בישראל. הלילה, חוץ מכל הדרמה הגדולה, ניצחה התפיסה שרואה בנו פיון בלוח של אינטרסים גדולים יותר, שישמרו כל מלחמה שארה"ב תרוויח ממנה – והיהודים (עם כל תושבי האזור) שוב יפסידו.

מאבק פוליטי בנוי מ-99 הפסדים על כל ניצחון אחד. הלילה היה עוד אחד מ-99 ההפסדים. זה מאכזב. אבל אנחנו עדיין פה.

אה ועוד משהו חשוב: לכל מי שטוען שנו, לפחות יהיה עכשיו מעניין. אז זהו שלא – טראמפ מזמן הפך להיות מיחזור חומרים כושל ושעמום אחד גדול.

> טראמפ, פליז תהפוך אותנו למדינה ה-51 של אמריקוש

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
משמאל: ניירה אשרף; מימין: אימאן רשיד (צילומים: צילום מסך מסרטון של MEE; הטוויטר של רשיד)

משמאל: ניירה אשרף; מימין: אימאן רשיד (צילומים: צילום מסך מסרטון של MEE; הטוויטר של רשיד)

נשים בעולם הערבי נאבקות על עצם זכותן לחיות

באחרונה שטף גל של מקרי רצח מחרידים של נשים במצרים, ירדן, איחוד האמירויות וישראל/פלסטין, שזכו לגיבוי ולתמיכה מפי שמרנים רבים. במקביל, החלו נשים רבות לפרסם איומים שקיבלו, המזהירים אותן מגורל דומה, ומתארגנת שביתת נשים כללית בעולם הערבי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf