newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חמש הערות על הפיגועים בפריז

מאז הגיח הארגון הרצחני דאע"ש לאוויר העולם הוא גבה קורבנות אינספור, מרביתם המוחלט מוסלמים במזרח התיכון. רוב הפליטים שמציפים את אירופה בחודשים האחרונים בורחים בדיוק מהזוועות האלה. צריך לזכור את זה כשמדברים על מלחמת בני אור בבני חושך

מאת:
השאירו תגובה
א א א

1.

משבר הפליטים המתדפקים על שערי מדינות אירופה תפס את כותרות העיתונים בעולם בחודשים האחרונים. לצד התמונות והסיפורים האנושיים, הסוגיות שנידונו על הפרק היו בעד או נגד הפליטים, המוסריות של האירופאים כן או לא, שמירה על הצביון המקומי, כיצד יתמודדו המדינות השונות עם הפליטים המציפים אותן, והאם זה בכלל תפקידן. על השאלה "ממה בורחים האנשים האלה שמגיעים בהמוניהם מהמזרח התיכון?", דיברו פחות.

עכשיו דאע"ש מדגימים חלק אחד של התשובה הנוראית באחת מהבירות המרכזיות והנוצצות של אירופה. הפליטים בורחים מדאע"ש שעורפים ומפוצצים ושורפים ומחריבים, ומאסד שטובח בהם וזורק עליהם גז ופצצות בחביות מהאוויר, מאל קאעידה, ממכוניות תופת, מאונס ורעב. הם בורחים מתוך ההבנה שאחרי שנים בהן המצב רק הולך ומחמיר, אין להם ברירה אלא לנסות למצוא עתיד לעצמם ולילדים שלהם במקום אחר. אבל הפליטים בורחים, ומלחמות האימים רודפות אחריהם.

2.

מספר ההרוגים והנפגעים במתקפה הקטלנית והמשולבת בפריז הוא עצום. ברור גם כי בשלב הזה מדובר במספר לא סופי שעוד יגדל. בכך מצטרפים הקורבנות האלה לאלפים רבים של הרוגים מידיהם היצירתיות עד אימה של אנשי המדינה האיסלאמית. חשוב לזכור, מרביתם המוחלט של קורבנותיו של הארגון הרצחני, מאז שהם צצו בזירה העולמית, נמצאים במזרח התיכון. ולמרות שיש מי שקופצים על ההזדמנות לצייר זאת כמלחמת בני האור בבני החושך כשבצד המואר נמצא המערב הלבן ובצד האפל נמצאים המוסלמים הלא לבנים – מרביתם המוחלט של קורבנות דאע"ש הם מוסלמים שאינם מספיק מוסלמים לטעמם.

3.

מאז שעות הבוקר מבקשים חברים, בעיקר ערבים, מפלסטין וממדינות במזה"ת, להזכיר ברשתות החברתיות כי בשבועות האחרון ביצע דאע"ש מספר מגה-פיגועים שגבו קורבנות רבים. בעקבות האירועים האלה אף מדינה לא הורידה את דגליה לחצי התורן, ופייסבוק לא העלתה בדעתה לפתוח אפליקציה שמאפשרת לגולשים ששהו באזור לדווח לחבריהם כי הם בטוחים ובריאים. הדגלים לא הורדו לחצי התורן בעקבות רציחות המוניות של ערבים (מוסלמים ונוצרים) או של יזידים, וגם לא בעקבות פיצוץ המטוס הרוסי מעל סיני שבו נהרגו יותר מ-200 נוסעים. אפליקציה בפייסבוק לא נפתחה בעקבות הפיגוע האחרון שהתרחש בביירות רק יום לפני המתקפה הקשה בפריז. 45 בני אדם נהרגו בפיגוע וכ-200 נפצעו לאחר ששני מתאבדים הפעילו פצצות באזור רובע דאחייה בבירה הלבנונית.

4.

התפיסה שבה האכילו אותנו הממשלות והשירותים החשאיים שלהן מאז 11/9 לפיה אם הן רק יאספו עלינו עוד ועוד מידע פרטי הן יצליחו למנוע פעולות טרור נכשלת שוב. לא ברור כיצד ניתן לברור מכמויות כל כך רבות של מידע פרטים שניתן לעשות בהם שימוש. המידע הנאסף משמש בסופו של דבר פעמים רבות כדי למנוע מחאות או פעילות פוליטית לגיטימית. אבל מי שרוצים לבצע פעולות אלימות, בטח כאלה שדורשות תכנון כל כך מורכב, יודעים לעשות זאת בלי להתגלות. הם יודעים שלא להשתמש באפליקציות דוגמת וואטסאפ, או ברשתות חשופות, ובמה כן.

5.

וכצפוי, מי שכל כך זועמים כשבמדינות אירופאיות לא מביעים מספיק סולידריות כשישראלים נפגעים, עולזים עכשיו על המנה שקיבלו הצרפתים. סוכנות הידיעות האיראנית פרסמה את תגובתו של בשאר אסד, על כך שאירופה טועמת כעת את מה שסוריה אוכלת כבר זמן. מדהים כמה תאומים סיאמיים יש לו בישראל. אפשר לפחות להודות לאל על כך שדן מרגלית וג'ודי ניר מוזס שלום לא יצאו לחלק סוכריות בצמתים.

 

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראשי המשותפת אמטאנס שחאדה, איימן עודה ואחמד טיבי (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

ראשי המשותפת אמטאנס שחאדה, איימן עודה ואחמד טיבי (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

למרות האכזבה, במשותפת לא מתחרטים על ההמלצה לגנץ

האופן המביך שבו הסתיימה ההמלצה עורר לא מעט ביקורת, אך ראשי המשותפת טוענים שלא היתה ברירה אחרת. חלקם סבורים כי יש לחשוב מחדש על "תזת ההשפעה", ואחרים דוחפים לחיזוק השותפות עם היהודים. כולם מסכימים שנשבר מחסום בנוגע ללגיטימציה של הערבים בפוליטיקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf