newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ח"כים מגיבים לתחקיר שיחה מקומית: הצבא מרגל אחרי אזרחים בניגוד לחוק

בעקבות חשיפת פעולות המעקב של הצבא אחר אזרחים ברשתות החברתיות הגישו מיכל רוזין ותמר זנדברג שאילתות לשר הביטחון, וחנין זועבי הגישה הצעה דחופה לסדר היום

מאת:

חברי כנסת מאשימים את הצבא בריגול בלתי חוקי אחר אזרחים – זאת בעקבות תחקיר שיחה מקומית שפורסם הבוקר (רביעי).

במסגרת התחקיר של ג'ון בראון ונעם רותם נחשף שהצבא שכר חברות פרטיות כדי שיעקבו אחרי שיחות ודיונים, גלויים ופרטיים, ברשתות החברתיות ובתוכנות מסרונים כמו וואטסאפ, ויאספו מידע על אזרחים. הקריטריונים לאיסוף המידע עבור הצבא כוללים שימוש במלים "הפגנה" או "חרם" בעברית, ו"המדינה הציונית" ו"אל-קודס" בערבית.

> חשיפה: הצבא עוקב אחרי הפייסבוק שלכם

בעקבות החשיפה הגישה חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) שאילתה לשר הביטחון, ובה דרשה לברר בית היתר: "האם החיפוש אחר חומר פרטי נעשה באישור בתי המשפט?" וכן "מי מפקח על הניטור ואיסוף המידע, ולפי איזה נוהל?"

"אם אכן צה"ל מנטר תכנים של שיחות פרטיות של אזרחים ישראלים מדובר בפגיעה חמורה ביסודות הדמוקרטיה ובזכויות האזרח של כולנו, חציית גבולות וחדירה לפרטיות שאסור לעבור עליה בשתיקה", אומרת רוזין לשיחה מקומית. רוזין אף הגישה שאילתה נוספת בדבר האפליה בהגשת כתבי אישום על הסתה ברשת בין יהודים לערבים, שנחשפה בכתבה אחרת בשיחה מקומית לפני כשבועיים.

חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) הגישה בקשה דחופה לסדר היום של הכנסת בעניין. זועבי גם פרסמה הודעה בדף הפייסבוק של בל"ד ובה קבעה כי מדובר במהלך של ריגול צבאי נגד אזרחים, שהינו "בלתי חוקי ולא אתי לפי כל אמות המידה". עוד הוסיפה זועבי כי "העובדה כי ארגון חמוש, שהוא במקרה גם המתוקצב במדינה, שוכר את שירותיהן של חברות מסחריות כדי לרגל אחר פעילות פוליטית בערבית רק חושפת כמה פושעת היא מדיניות 'מוסדות הביטחון'…

"זה המקום להדגיש כי התנהגותו של הצבא חושפת את חשיבות פעילותם של ארגונים כדוגמת BDS. אם ישראל שולחת את צבאה הגדול והחזק לרדוף אחר כמה פעילים לא אלימים, סימן שהם עושים דברים נכונים".

גם חברת הכנסת זנדברג הגישה שאילתה דחופה לשר הביטחון. "לא ייתכן שצה"ל או כל גורם אחר יאסוף מידע על אזרחים שלא חשודים בדבר תוך שהוא מנטר את הפעילות הדיגיטלית ברשתות חברתיות", אמרה זנדברג ל"כלכליסט", שפרסמו כתבת פולו-אפ על התחקיר. "זוהי נקודת ציון מעוררת חלחלה בהקרבת פרטיות האזרחים בתואנות ביטחוניות מפוקפקות, מצב שמוכר לנו מחברות דיקטטוריות חשוכות, ועצוב מאוד שהגענו אליו. מעקב אחר אזרחים בלי חשד פרטני ובלי אישור בית משפט הוא לא חוקי ולא דמוקרטי… יש לעצור באופן מיידי את ההתנהלות הזו".

בצבא הכחישו בתגובה לתחקיר שהם מבצעים מעקב אחר אזרחים, אבל עובדים ובכירים בחברות שנשכרו על ידי הצבא אישרו בפני שיחה מקומית שהצבא שכר אותם כדי לאסוף גם מידע על אזרחים, וזאת באופן גורף – ולא על אנשים שחשודים בעבירות ספציפיות.

> ההסכם הטוב: לישראל עדיפה איראן לא מבודדת

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
הנוכחות היתה דלה, אבל המסר מאיים. מצעד הדגלים בלוד (צילום: אורן זיו)

הנוכחות היתה דלה, אבל המסר מאיים. מצעד הדגלים בלוד (צילום: אורן זיו)

מצעד הדגלים והניסיון של המתנחלים להפוך את לוד לירושלים

מאות בודדות של פעילי ימין השתתפו במצעד הדגלים אתמול בלוד, אבל התושבים הערבים בעיר לא חושבים שהסכנה חלפה. הגרעין התורני מנסה לייבא את השיטות של המתנחלים מירושלים ללוד, הם אומרים. "הם נלחמים נגד הנוכחות הערבית בעיר"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf