newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

חיים יבין, אני לא מתנצל שאני מדבר רוסית ברחוב

חיים יבין בילדותו התנתק מהוריו, משפתם ותרבותם לטובת הישראליות החדשה של דור הפלמ"ח. עידן ועידנים חלפו מאז, ועכשיו הוא כועס שצעירים דוברי רוסית מסרבים ללכת בדרכו ולמחוק את זהותם לטובת כור ההיתוך

מאת:
השאירו תגובה
א א א

והרי הודעה שהתקבלה זה עתה: כור ההיתוך מת. מישהו מוכן לספר על זה לחיים יבין? אחרת הוא ימשיך להסתובב ברחבי הארץ ולחפש ישראלים בצלמו ובדמותו. לחפש את מייבשי הביצות ששרים שירי פלמ"ח עם מבטא גרמני ומדקלמים את אוסישקין, אחד העם, פינסקר ושות'. לא שאותם גדולי הדור ההוא לא חשובים, אבל הם לא רלוונטיים להיום, וכך גם חיים יבין. מבחינת חיים יבין אלה האנשים שמגדירים את הישראליות, וכדי להיות ישראלי צריך לקרוא את כתבי ציון.

בסרט הדוקומנטרי "הישראלים החדשים" בבימוי של רודיון (ראובן) ברודסקי, ששודר ביום חמישי בערוץ 10, יוצא יבין לחפש את הישראלים החדשים. הוא מחפש אותם בין דוברי הרוסית שעלו לארץ אי שם בשנות ה-90. הסרט עוסק בקבוצות שונות של אנשים שחיים בארץ, כולם עלו בשלב זה או אחר ממדינות ברית המועצות לשעבר. חלקם מחוברים יותר לתרבות ולשורשים הרוסים וחלקם פחות, כולם ישראלים. זה יופיה של זהות, אפשר לנוע על הציר בין הישראלית לרוסית – ועדיין להיות ישראלים.

הגיוני, נכון? אז זהו שחיים יבין לא מבין את זה, מבחינתו אנחנו, העולים של אז, חייבים לזנוח את השפה הרוסית, את התרבות הרוסית, את המסורת הרוסית ולהודות כל בוקר למדינת ישראל שהביאתנו עד הלום והצילתנו מידי החושך והרשע של ברית המועצות. אין מקום לשפה הרוסית בישראליות של יבין. מבחינתו אולגה לביא – אחת הדמויות בסרט, שנאבקת בחברה הישראלית כדי להיות שייכת, כדי להיות כתבת בטלוויזיה ולא לענייני רוסים, ותוך כדי כך זונחת כל סממן למנטאליות רוסית – היא האידיאל. היא התגלמות הציונות על פי יבין. כל השאר, כולל דור 1.5 שמשמרים את התרבות ואת השורשים הרוסיים, עדיין לא הגיעו למדרגה האבולוציונית בה הם עוזבים את רוסיה ומגיעים תודעתית לישראל.

> המשרד לשירותי דת בקמפיין: גיור ימנע מהילדים העתידיים שלכם בעיות

חיים יבין ואדי ז'נסקר במהלך צילומי הסרט "הישראלים האמיתיים" (סופי סוסונוב-הדר, דור 1.5)

חיים יבין ואדי ז'נסקר במהלך צילומי הסרט "הישראלים האמיתיים" (סופי סוסונוב-הדר, דור 1.5)

בצפייה חוזרת של הסרט אני בעצם מבין שהסרט הוא לא עלינו, הוא על חיים יבין. לקראת סוף הסרט חוזר יבין לטראומת הילדות שלו ומספר איך זנח את ההתרבות הייקית שלו ואימץ בכח את התרבות הישראלית המתגבשת. המחיר שהוא שילם אז היה נתק וניכור להורים שלו, שנשארו ייקים בעוד יבין הלך והפך ישראלי.

הבעיה היא שגם היום, 82 שנים אחרי שיבין הגיע לארץ, הוא חושב שזו הדרך הטבעית והנכונה. הוא חושב שזה מצב נורמלי שילדים זונחים את השורשים שלהם, מתנכרים למקום ממנו הם באו ועושים איפוס לתרבות שלהם, רק כדי להיות חלק מהסביבה החדשה. הוא ממשיך לראות את העולם בשחור ולבן, בציוני או לא ציוני. הוא שופט את העולם, מגדיר את הישראליות ומחלק ציונים לישראלים על פי השקפת עולמו. לפחות בסוף הסרט יבין מודע שהוא מקובע, עם הקיבעון הזה הסרט היה צריך להתחיל.

הסרט הוא גם על החברה הישראלית, אבל בתקשורת כמו בתקשורת הוא מפספס את היופי, את המגוון, את ההון האנושי והתרבותי הקיים בה. הסרט לוקח לקצוות את הציר של רוסיות מול ישראליות, של החלטה לשלוח את הילד לגן דובר רוסית מול השאיפה להיות כתבת שלא לעינייני רוסים ובכך להיות ישראלית לכל דבר. הקצוות מעניינים מבחינה תקשורתית, האמצע מעניין מבחינת השיח והמגוון. ברור מה היא עמדתו של יבין, אבל שני הקצוות ישראלים לא פחות ממנו עצמו. למעשה אלה כבר מזמן לא "קצוות", זה המיינסטרים של החברה הישראלית, היא השתנתה, יבין לא.

בנימה לא מתנצלת, שמאוד טרנדית לאחרונה, גם אני לא מתנצל על כך שסבא שלי לא ייבש ביצות ולא שירת בפלמ"ח, לא מתנצל על כך שאבא שלי לא גדל על כתבים של זקני ציון ולא מתנצל על כך שאני מדבר רוסית ברחוב או חוגג נובי גוד. בעיקר אני לא צריך את יבין שיגדיר אותי כישראלי יותר או ישראלי פחות על פי ראות עיניו. חיים יבין מייצג משהו, הוא מייצג דור הולך ונעלם ותפיסות חברתיות שהולכות ונעלמות, הוא מייצג את הממסד, האשכנזי, המיושן שעדיין מחלק ציונים לחברה הישראלית ולא מבין שהתקדמנו מאז.

> בית להומלסים פוליטיים: כשרוסים ומזרחים מתגברים על ההפרד ומשול

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

"אם המגפה תתפשט, פה לא יתנהלו איתנו כמו עם בני ברק - מיד יסגרו את המחסום. זה יהיה אסון". מתנדב במחנה הפליטים שועפאט (צילום: כאמל ג'עברי)

מגפה קטלנית בשער והפלסטינים מעבר לגדר בי-ם מופקרים לגורלם

גם בימים כתיקונם הרשויות הישראליות לא מספקות שירותים בשכונות שמעבר לחומת ההפרדה, אבל כיום ההזנחה הזו עלולה להסתיים באסון. באין בדיקות, ציוד רפואי ואפשרויות בידוד, התושבים מתארגנים לעזור לעצמם במקום בו גם הרשות הפלסטינית מנועה מלפעול   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf