newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התפשטות המחאה של ראפר איראני מסעירה את הרשת הפרסית

לפני שנתיים הוכרז פרס על ראשו של הזמר שאהין נג'פי בעקבות שיר ששר בגנות המשטר. לפני שבוע הוא התפשט בהופעה כמחאה על היחס לאסירים הפוליטיים, והצית גל תגובות של תומכים ויריבים

מאת:

אחד הדיונים החמים ברשתות החברתיות האיראניות בשבוע האחרון עוסק במחאתו הפרובוקטיבית של שאהין נג'פי, ראפר איראני גולה: בסיום הופעתם האחרונה בטורונטו בשבת, 7 ביוני, התפשטו נג'פי וחברי להקתו ועמדו על הבמה בעירום מלא (נג'פי עצמו נשאר בתחתוניו) במחאה על ההתנפלות האלימה על אגף 350, אגף האסירים הפוליטיים בכלא אווין ב-18 באפריל, ובמיוחד במחאה על הפשטת האסירים בידי הסוהרים.

הדיון אודות מחווה זו מסעיר לא רק את תומכי ומתנגדי המשטר, אלא גם עיתונאים, מוסיקאים, סוציולוגים ומבקרי תרבות איראניים המתחבטים בשאלה האם ועד כמה אפקטיבית מחאה מסוג זה, ומיהו הקהל שהיא רואה לנגד עיניה.

אתרים איראניים פרו-ממשלתיים מיהרו כמובן לגנות בשאט נפש את המעשה וכינו אותו "התנהגות ברברית וחייתית", אך באופן מעניין גם בקרב האסירים הפוליטיים עצמם, כמו גם בקרב אסירים לשעבר, נמתחה לא מעט ביקורת על בחירתו של נג'פי להתפשט על הבמה.

מילָא פדאא'י אסל, אסיר פוליטי לשעבר מאגף 350, הדגיש בראיון את זכותו של כל אדם לבטא את מחאתו כראות עיניו אך הוסיף כי "האקט הזה לא הוסיף כבוד לאסירי האגף". פדאא'י אסל גם העלה חשש כי מעשה זה יכול אף להחמיר את היחס אל האסירים הפוליטיים באווין מצד רשויות הכלא.

מאידך, פתאח סובחאני, גם הוא אסיר פוליטי לשעבר מאותו האגף, אמר כי המחווה של נג'פי שיקפה היטב את ההשפלה שבבדיקות הפולשניות שנערכות על האסירים, והסבה את תשומת הלב הציבורית לבעיה קשה זו. "מחאה לא אמורה להיות מנומסת", הוא הוסיף.

אחד הצופים שנכחו בהופעה העיד כי כמעט איש בקהל לא עזב את האולם בעקבות התפשטותם של נג'פי וחברי להקתו. "הרבה אנשים לא שמעו בכלל על מה שקרה באגף 350 ואחרי שהמוסיקאים התפשטו הם התחילו לשאול מה בעצם קרה שם", הוא אמר. עם זאת, הסוציולוג עלי הונרי מאמין כי גם אם הפרובוקציה עוררה תשומת לב, היא לא בהכרח אפקטיבית כיוון שהיא "זרה לרוח התרבות האיראנית" ובסופו של דבר מעוררת יותר אנטגוניזם מאשר אמפתיה.

(קליפ ההתפשטות: נג'פי ולהקתו בהופעה טורונטו)

זאת איננה הפעם הראשונה שנג'פי, המתגורר בגרמניה מאז 2005, מצליח להסעיר את השיח האיראני בבוטות ובאומץ הלב שלו. לפני כשנתיים נאלץ נג'פי להסתתר מחשש לחייו בעקבות פרסום השיר "הו נַקי ('טהור')", בו הוא מזמין את האמאם השיעי העשירי, עלי אל-האדי, המכונה "הטהור", לחזות בהידרדרותה המוסרית של איראן תוך פירוט שורה ארוכה של אפיזודות מן השנים האחרונות שהיו מביכות מאוד עבור המשטר. עם שחרור הקליפ של השיר הועמד פרס של מאה אלף דולר על ראשו, ואף יצאה פתווה הדנה אותו למיתה מטעם אייתאוללה גולפאייגאני.

wanted-shahin-najafi-0_138568

בתגובה התראיין נג'פי לטיימס הלונדוני והודיע כי אין לו כל כוונה לחזור בו, להתנצל או לרכך את הביקורת הפוליטית והחברתית שלו נגד המשטר האיראני. בשבוע שעבר, בטורונטו, הוא הוכיח כי התכוון לכל מילה.

(השיר "הו נקי")

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"חילצתי משם את מה שהצלחתי, אבל את הנפש שלי השארתי שם, מאחור". הריסות בעזה אחרי הפגזה ישראלית, 12 במאי 2021 (עטיה מוחמד / פלאש 90)

"חילצתי משם את מה שהצלחתי, אבל את הנפש שלי השארתי שם, מאחור". הריסות בעזה אחרי הפגזה ישראלית, 12 במאי 2021 (עטיה מוחמד / פלאש 90)

טיל אחד שלכם יכול לעקור בעזה 60 משפחות. מה אשמתן?

כאשר ישראל טוענת שהפגזת מגדלי מגורים מכוונות אך ורק נגד חמאס, דעו שזה לא נכון. בהפגזות אתמול איבדו את בתיהן יותר מ-50 משפחות שחלמו על חיים שקטים, הרחק מפצצות, מוות ומלחמות מתמשכות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf