newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

התעמולה הישראלית ותעשיית הפייק פייק ניוז

מתחילת המלחמה, גולשים ישראלים ופרו-ישראלים מציפים את הרשתות בסרטונים שאמורים להוכיח כי פלסטינים מציגים תכנים מבוימים כדי לזייף את ממדי ההרס וההרג בעזה, אך בדיקה של הסרטונים הפופולריים ביותר מפריכה את הטענה

מאת:
כל הסימנים מראים שמדובר בסך הכל ביוטיובר עזתי. סאלח אלג'עפראווי (צילום מסך מתוך סרטון רשת)

כל הסימנים מראים שמדובר בסך הכל ביוטיובר עזתי. סאלח אלג'עפראווי (צילום מסך מתוך סרטון רשת)

המונח "פאליווד", שילוב של פלסטין והוליווד, שהוטבע על ידי ריצ'ארד לנדיס כבר בשנות ה-2000, סוחף בשבועות האחרונים את הרשתות החברתיות הישראליות והפרו-ישראליות. משתמשים טוענים שפלסטינים מציגים תמונות וסרטונים שבוימו על ידי חמאס כדי לזייף או להעצים את ההרס וההרג בעזה. גופות שוכבות על הרצפה בשקית ולפתע מתעוררות לחיים, "שחקנים" המופיעים במקומות שונים לאחר שכבר הוצגו בסרטון אחר כמתים, ועוד. אלא שבדיקה קצרה של כמה מסרטוני ה"פאליווד" הפופולריים ששטפו את הרשת מעלה שבדרך כלל מדובר בפייק פייק ניוז.

>> ארץ מגויסת, תועמלנית ונבזית

בתמונה אחת, שזכתה לתהודה רבה, נראה ילד עטוף בשק גופות, כשהוא יושב ומשחק בטלפון. התמונה הוצגה במקומות רבים כתמונה מעזה, שמוכיחה שפלסטינים מזייפים גופות ילדים. כך למשל כותבת משתמשת X (לשעבר טוויטר) בשם ענבר כהן, כשהיא מצרפת את התמונה: "ראיתם פעם גופה מסמסת? מסתבר שבעזה הכל אפשרי", על התמונה הוסיפה את הכותרת: "ילד 'מת' מעזה מסמס באורח פלא".

אלא שהתמונה, מתברר, היא תמונה מ-2022 של ילד תאילנדי בתחפושת למסיבת האלווין. בעמוד הפייסבוק של מי שהיא כנראה אימו, אפשר למצוא לא רק את התמונה הזו, שעלתה כבר לפני יותר משנה, אלא גם תמונות נוספות של התחפושת המלאה, שכוללת גם ארון מתים מקרטון.

בסרטון אחר נראית שורה של גופות בשקיות לבנות ועליהן כיתוב בערבית, כשלפתע אחת הגופות מתעוררת. גם הסרטון הזה, מתברר, לא מעזה ולא מעכשיו. בדיקה של סוכנות הידיעות רויטרס מצאה שמדובר בקטע מסרטון בן 2 דקות שנמצא ביוטיוב, ממיצג מחאה של סטודנטים במצרים, ב-2013.

סרטון שזכה לתשומת לב רבה לאחר שפורסם בחדשות 12 מציג קטע משידורי CNN, שבו לכאורה נראית גופה בשק שמזיזה את הראש. אלא שאתר בדיקת העובדות alt news הצליח להגיע לצלם הסרטון המקורי ולקבל לידיו את הקטע המלא, בו ניתן לראות בבירור שמקור התזוזה הוא בקשר בקצה העליון של השק, שזז לאחר שהאדם שיושב ליד הגופה פותח את שק הפלסטיק.

יוטיובר ומשפיען רשת, לא "שחקן משברים"

אבל מעל כולם, נדמה, מככבת דמותו של סאלח אלג'עפראווי, מי שקיבל את הכינוי מר פאפו (Mr FAFO). את הכינוי, ראשי תיבות של Fuck Around and Find Out, קיבל אלג'עפראווי בעקבות סרטון שהפך ויראלי, שהוא למעשה חיבור של שני סרטונים: בראשון הוא נראה שמח וצוהל, כשמאחוריו נורים  טילים מעזה לישראל, בשני הוא נראה בוכה, לאחר שישראל החלה להפציץ את הרצועה.

מאז, סאלח אלג'עפראווי מואשם בהיותו "שחקן משברים" (Crisis Actor) מטעם חמאס. הטענה היא כי הוא נמצא באינספור "סרטוני תעמולה", בכל פעם משחק דמות אחרת, וכי הוא לכאורה נראה פצוע מפגיעות הצבא, ומיד לאחר מכן נראה בסרטון אחר כשהוא בסדר גמור. הצעיר מככב באין ספור תמונות ובדיחות ברחבי הרשת, נכתב אודותיו ב"מקור ראשון" ובאתר מאקו, והוא אפילו היה מושא למערכון של "ארץ נהדרת".

אבל גם כאן, בדיקה של העובדות מעלה שאין כל סיבה שלא להאמין שאלג'עפראווי הוא בדיוק מה שהוא אומר שהוא – יוטיובר וזמר עזתי. הצילום שבו הוא לכאורה פצוע בבית חולים נבדק על ידי רויטרס ונמצא כי מדובר בצעיר פלסטיני אחר, מוחמד זנדיק, שאיבד את רגלו ביולי בפשיטה של הצבא במחנה הפליטים נור שאמס שבגדה. הסרטון שממנו לקוח הקטע שבו לכאורה נראה אלג'עפראווי עלה לטיקטוק כבר באוגוסט, הרבה לפני תחילת המלחמה האחרונה.

פרט לסרטון הזה, כל שאר הסרטונים והתמונות של סאלח אלג'עפראווי ניתנים להסבר מתוקף היותו יוטיובר, זמר ויוצר תוכן. הוא אוהב לשיר (לא מתחזה לזמר), הוא תורם דם (לא מתחזה למאושפז), לפעמים הוא מחבק ילדים (לא מתחזה לאבא) ולפעמים, כשהוא מגיע לצלם בשטח, הוא חובש קסדה ואפוד עיתונאיים. הוא מעלה סרטונים לחשבונות היוטיוב, הטיקטוק והאינסטגרם שלו עם שמו המלא, באף אחד מהם אין התחזות לאדם אחר. כל הסימנים מראים שמדובר, בסך הכל, ביוטיובר עזתי.

לא רק משפיעני רשת ותוכניות סאטירה מקדמים את התאוריות האלה. חשבון ה-X הרשמי של מדינת ישראל העלה שרשור ציוצים על סאלח אלג'עפראווי. כחיזוק לטענה שמדובר במתחזה, העלו בחשבון זה סרטון של אלג'עפראווי, שבו טענו כי הוא נראה "אוכל ארוחת מלכים". בסרטון אכן מתאר אלג'עפראווי את הארוחה, קטנה ופשוטה מאוד, אותה הוא חולק עם חבר: "פעם ראשונה מתחילת המלחמה שאני אוכל ככה!" הוא מתלהב, "פעם ראשונה לחם! פעם ראשונה בשר! אנחנו מרגישים כמו מלכים!".

הפיתוי להאמין לתיאוריות האלה ברור. אילו זה היה נכון, אילו ההרס וההרג בעזה היה קטן מהמסוקר, או לא קיים כלל – היה קל הרבה יותר לסדר את המחשבות: היו קורבנות רק בצד אחד ומקרבנים רק בצד שני. אלא שהפקפוק באותנטיות של סרטונים מעזה מאפשר להשלים עם הדה-הומניזציה של פלסטינים, ולזרוע ספק לגבי ממדי ההרס, המוות והסבל, האמיתיים מאוד, בעזה. סבל, הרס ומוות שיוותרו אמיתיים גם אם בסוף ימצא סרטון אחד שאכן זויף.

נעה פינטו היא פעילה ירושלמית ומנהלת הרשתות החברתיות של "שיחה מקומית".

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, יואב גלנט, ב-13 במרץ 2024 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

ישראל מפרקת במו ידיה את "מדיניות הבידול" שעליה עמלה עשורים

אין באמת מחלוקת מעשית בין גנץ וגלנט לנתניהו ובן גביר, וקיבלנו עדות לכך בתגובתם לתובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. אבל במודע או שלא, הם מודים בכישלונה של מדיניות הניתוק בין עזה לגדה המערבית, ולכן נתפסים בעיני ראש הממשלה ובני בריתו כאיום קיומי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf