הפגנת תמיכה בד"ר הילפריך: רוצים ליצור מרחב בטוח לכולם

שבוע אחרי האירוע, באוניברסיטה העברית כולם עדיין מדברים על התקרית בין המרצה לסטודנטית במדים. "מעבירים מסר לסטודנטים, בעיקר הפלסטינים, שלא כדאי להם להביע את דעתם", אמרה סטודנטית פלסטינית  שבוע אחרי האירוע, באוניברסיטה העברית כולם עדיין מדברים על התקרית בין המרצה לסטודנטית במדים. "מעבירים מסר לסטודנטים, בעיקר הפלסטינים, שלא כדאי להם להביע את דעתם", אמרה סטודנטית פלסטינית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

גם שבוע אחרי, שיחת היום במסדרונות האוניברסיטה העברית היא התקרית של הקצינה במדים וד״ר קרולה הילפריך. רבים מאוד מטילים ספק לגבי הפרטים הראשונים שפורסמו. "אין לי ספק שזה היה מתוכנן", אמר אחד מעובדי סגל האוניברסיטה לחבריו בזמן ארוחת הצהריים, "אבל אני שומר את זה לעצמי". בשיחה אחרת סטודנט אחד אמר לחבריו "אני חושב שהחיילת לא שמעה בחיים את המילה כיבוש, ואז לא הבינה למה הסטודנטית הערבייה לא רוצה לדבר איתה". שיחות דומות נשמעו לאורך כל היום, בכל פינה.

"אנחנו לא מתרגשים", אומר סטודנט פלסטיני, שלומד בקמפוס וביקש להישאר בעילום שם. "ההתקפות של 'אם תרצו' לא חדשות, הם עובדים עם המון שקרים אבל באופן סיסטמטי, הם רוצים להציב כללים ברורים לגבולות השיח וחופש הביטוי, במיוחד שמדובר בסטודנטים ערבים. זה לא הפתיע אותי. במשך שנים מרצים מותקפים על רקע דעותיהם. הם ממקדים את פעילותם נגד סטודנטים פלסטינים". לדבריו, גם השימוש ב'שתולים' אינו חדש. "בעבר כבר שלחו 'שתולים', אנשים שיודעים ערבית, לאירועים של בל״ד וחד״ש באוניברסיטה. הם ישבו והקשיבו". המסר הכללי לסטודנטים הפלסטינים בקמפוס, הוא אומר, הוא "תעשו את מה שאתם צריכים כדי לסיים את התואר בשקט. לא פעם אומרים לנו 'תתעסקו באירועי תרבות במקום להפגין'".

סטודנטית פלסטינית לתואר שני, המועסקת באוניברסיטה ולכן העדיפה לא להתראיין בשמה, סיפרה שהתאכזבה קשות מהצהרות ההנהלה ש"התנצלה" על האירוע. "זו פעם ראשונה שאני רואה דבר כזה. היו מקרים בעבר, אבל לא בעוצמה כזו", היא סיפרה ל"שיחה מקומית". "כל פלסטיני היה מסרב לשוחח עם חיילת במדים, כך שברור שזה נוגע בנו, ומשפיע על החיים שלנו באוניברסיטה, כשבאים ואומרים שלסטודנטית לא היתה זכות לסרב לדבר עם החיילת. זו זכותה המלאה". לדברי אותה סטודנטית, למקרה יש השפעה רחבה. "זה מעביר מסר לכל סטודנט, במיוחד לפלסטינים, שעשויים לחשוש להביע את דעתם או לפתוח נושאים קשים לדיון", היא אומרת.

זה לא חדש, אבל הפעם זה הגיע בעוצמה גדולה. הפגנת ההזדהות עם דר קרולה הילפריך באוניברסיטה העברית היום (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

זה לא חדש, אבל הפעם זה הגיע בעוצמה גדולה. הפגנת ההזדהות עם דר קרולה הילפריך באוניברסיטה העברית היום (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

בצהריים היום (יום ג') התקיימה הפגנה תמיכה מרשימה בד״ר הילפריך. השתתפו בה יותר מ-200 סטודנטים, מרצים ועובדי סגל. "לא נשתוק ולא נסכים להסתה של גזענים" ו"הנהלה של פחדנים, מחבקים את השקרנים", צעקו המפגינים והמפגינות, השלטים כוונו נגד הכתבה הראשונה שפורסמה בתאגיד השידור ״כאן״. שלטים אחרים יצאו נגד תנועת "אם תרצו" המובילה את הקמפיין בדרישה לפטר את ד״ר הילפריך.

"ההפגנה היא תשובה לפעילות הימין באוניברסיטה", אמר יאיר פולדש, סטודנט בקמפוס וחבר בתנועת "עומדים ביחד". "הימין מבקש לקחת אמירות ולהוציא אותן מתוך גבולות השיח ולרדוף אנשים פוליטית, סטודנטים ומרצים כאחד. זה לא החל היום. כבר שנה הם רודפים מרצים בקמפוס ויצאו בקמפיין השתקה מסיבי. זה אחד המהלכים בתוכנית האסטרטגית שלהם לחסל את חופש הביטוי באקדמיה" .לדבריו, הנוכחות בהפגנה היא הוכחה לכך שסטודנטים, מרצים ועובדים "לא יקבלו את ניסיונות ההשתקה ואת החנופה של הנהלת האוניברסיטה לארגוני הימין בקמפוס".

"הגעה במדים לקמפוס זו אמירה", אמרה ל"שיחה מקומית" נעמה שרון, יו"ר תא מרצ באוניברסיטה. היא סיפרה שרבים מהממשתפים בהפגנה משרתים במילואים בעצמם, אבל "זה דורש מודעות של אותו לובש מדים, יש כאן הרבה סטודנטים וסטודנטים פלסטינים שפחות נוח להם עם זה, וצריך לקבל את זה. בסופו של דבר אנחנו רוצים ליצור פה אווירה של שוויון ושאף אחד לא יחווה כאן פחד, אנחנו רוצים ליצור מרחב בטוח לכולם".

בעוד להפגנת התמיכה בחופש הביטוי הוקצה שטח קטן, ממול הפגינו, בשטח מגודר אך גדול ומרווח בהרבה, כ-15 פעילי ימין מתא לביא. הם הניפו דגלי ישראל, וקראו "חופש ביטוי רק לשמאל". במקביל, מספר פעילים של ״אם תרצו״ הגיעו במהלך ההפסקה, לבושים במדים, לכיתה שבה היה אמור להתקיים השיעור השבועי של ד״ר הילפריך והתיישבו מסביב לשולחן הגדול במרכז החדר. משום שמרצה אחר מהחוג החליף אותה, והשיעור הועבר למקום אחר, הפעילים חיכו במקום כרבע שעה ולאחר מכן עזבו את המקום.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

נלחם כל חייו נגד גזענות על כל סוגיה, ועכשיו מדביקים לו תווית של אנטישמי. ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור (צילום: Party of European Socialists)

קורבין לא אנטישמי. הוא על הכוונת כי הוא רוצה להציל את העולם

פריבילגים, איסלמופובים ואפילו אנטישימים מקדמים במרץ את הטענה שקורבין אנטישמי. אך מה שמפחיד אותם באמת זה שלראשונה זה שנים, מוצגת אלטרנטיבה למשטר ההרס הניאו-ליברלי. לכן צריך לקוות שקורבין ינצח ביום חמישי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf