newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפגנה בטהראן לציון האחד במאי בדרישה להעלאת שכר המינימום

העובדים מוחים נגד ממשלת רוחאני בשל אי-קיום הוראות החוק להעלאת השכר. המשבר חריף במיוחד נוכח הסנקציות הבינלאומיות שגרמו לעוני ורעב. כמה ממארגני ההפגנה הצפויה היום נעצרו אמש

תרגום:

העובדים האיראניים מציינים השנה את יום הפועלים הבינלאומי, האחד במאי, בתחושה קשה. לא זו בלבד שהציפיות הגדולות מממשלתו החדשה של רוחאני, אשר סיסמאות הבחירות שלו הרבו לעסוק במצבם של העובדים ובהבטחות לשיפורו, לא מומשו, אלא שפעילי זכויות העובדים טוענים כי מצבם אף הורע מאז הושבעה הממשלה החדשה לפני כשמונה חודשים.

אחת הסוגיות העומדות במרכז מאבק הפועלים באיראן בשנים האחרונות היא הפרתו של חוק העבודה שנחקק בשנת 1989 על ידי הממשלה, ובמיוחד הסעיפים הנוגעים להעלאת שכר המינימום בהתאם לרמת האינפלציה, כך שיוכל להבטיח את מחייתה של משפחה בת ארבע נפשות.

זה כשנתיים פועלת באיראן התארגנות עובדים ששמה לה למטרה לחייב את המדינה לכבד את הסעיפים המדוברים בחוק, אשר כצעד ראשון ארגנה עצומה בחתימת ארבעים אלף עובדים הקוראת לממשלה לחדול מהפרת חוקי העבודה. מארגני העצומה נמצאים תדיר על כוונת הממשלה; אמש (רביעי) פרצו כוחות חמושים לבתים של שניים מהם, ג'עפר עזים-זאדה וג'מיל מחמדי, החברים גם בוועד המנהל של ההתאחדות החופשית של הפועלים באיראן ועצרו את שניהם. חיפוש אלים נערך גם בביתה של פרווין מחמדי, גם היא בין מארגני עצומת הארבעים אלף, והותיר מאחוריו הרס רב.  

במציאות הכלכלית הקשה באיראן, אשר הגיעה למצב משברי ממש בעקבות החרם הבינלאומי שהביא משפחות רבות לסף רעב, לשאלת שכר המינימום משמעות קיומית עבור מיליונים רבים מקרב מעמד הפועלים. ממשלתו של רוחאני הכריזה לאחרונה על העלאה של עשרים וחמישה אחוזים בשכר המינימום, שיעמוד כעת על 609,000 טומאן בחודש – פחות ת-185 דולר. אלא ששיעור האינפלציה עומד על 37 אחוזים, ועל כן למרות החגיגיות בה התבשרו האיראנים על ידי ממשלתם על גובה ההעלאה, מדובר למעשה בהפרה נוספת של חוק העבודה משנת 89'.

זאת איננה האכזבה הראשונה מהתנהלות ממשלת רוחאני מול העובדים, ובוודאי שלא היחידה: בשמונת החודשים האחרונים, כמו באלה שקדמו להם, מעסיקים ממשיכים לכפות על עובדיהם חוזים זמניים ו"חוזים ריקים" הממולאים לאחר החתימה על ידי המעסיק; חמישה מהמנהיגים הבולטים של זכויות העובדים עדיין יושבים בכלא (רזא שהאבי, שאה-רוח זמאני, רסול בדאקי, בהנאם אבראהים-זאדה ומוחמד ג'ראחי); מענקים ממשלתיים שהובטחו בוטלו, גורלם של המיליארדים שנעלמו מקופת הביטוח הלאומי טרם התברר ולא הוגש כל כתב אישום בפרשה, ולאחרונה אף הודיע שר העבודה כי בכדי לשקם את המוסד בכוונת הממשלה להעלות את גיל הפרישה.

כמו כן הממשלה מטילה הגבלות קשות על אפשרויות המחאה של העובדים, ומאז ההפגנה שנערכה לפני כחצי שנה מול משרד העבודה ואשר פוזרה באלימות, הממשלה לא מאפשרת כל הפגנה או התאספות של עובדים.

למרות כל זאת פרסמה התאחדות העובדים קריאה לכל העובדים ובני משפחותיהם להתייצב ביום חמישי, האחד במאי, למשמרת מחאה מול משרד העבודה משעה עשר בבוקר ועד שתיים עשרה בצהריים.  

הפגנת עובדים באיראן (מאתר 10mehr.org )‫

הפגנת עובדים באיראן (מאתר 10mehr.org )‫

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

כמעט חודש של עבודה נוספת למורה בישראל בכל שנה בהשוואה לממוצע באירופה. מורה בכיתה א' בבית ספר פולה בן גוריון בירושלים (צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר / פלאש 90)

המורות משלמות את מחיר הניהול הכושל של משרד החינוך

תקציב משרד החינוך לתלמיד ביסודי זהה לממוצע באירופה, ואף על פי כן המורות והמורים נדרשים לעבוד יותר שעות, מול יותר תלמידים ועבור פחות כסף. ההמלצות לשיפור מעמד המורה וההוראה מונחות על השולחן כבר 43 שנים וזוכות להתעלמות, בעוד המערכת ממשיכה לקרוס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf