newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הסרבנית נועה גור גולן נכלאה שוב; אמש נעצר עריק חרדי

סרבנית המצפון בת ה-19 מנתניה נשפטה היום לשלושים יום נוספים בכלא הצבאי, לאחר שכבר ריצתה 14 ימי מאסר. איתמר גדסי, צעיר חרדי שלא התייצב בהוראת רבו, נעצר אמש והועבר לידי הצבא

מאת:

מאת: אלי ביתאן

הסרבנית נועה גור גולן נשפטה היום (שלישי) לשלושים ימי מחבוש בגין סירובה להתגייס לצבא, זאת לאחר שכבר נכלאה ל-14 יום בחודש שעבר, כאשר הצהירה לראשונה כי לא תתגייס. בתום תקופת הכליאה אותה החלה לרצות היום בכלא 6, לאחר שתסיים לרצות 44 ימי כליאה במצטבר, צפויה גור-גולן להתבקש להתייצב לגיוס פעם נוספת, אך היא מתכוונות להמשיך לעמוד על סירובה וצפויה לכליאות חוזרות ונשנות.

בתוך כך הבוקר דווח כי משטרת התנועה עצרה אמש את איתמר גדסי, חרדי בשנות העשרים המאוחרות לחייו, בעוון עריקות. גדסי, בוקר ישיבת פוניבז' בבני ברק, היה בדרכו לבית הוריו בבית שאן כאשר נעצר. השוטרים בדקו את פרטיו והתברר להם שהוא עריק, לאחר שלא התייצב בלשכת הגיוס להסדיר את מעמדו – כהוראת מנהיג הפלג הירושלמי החרדי הרב שמואל אוירבך. גדסי הוסגר למשטרה הצבאית, וצפוי לעמוד לדין בימים הקרובים.

> סרבנית מצפון חדשה: נועה גור גולן נשפטה לחמישה ימי מחבוש בגין סירובה להתגייס

נועה גור גולן, בת 19 מנתניה, מסרבת להתגייס בשל אמונתה הפציפיסטית באי-אלימות, ומשום שהיא מאמינה שעליה לפעול באופן אקטיבי להפחתת האלימות ולכינון השלום. היא עמדה כבר פעמיים מול ועדת מצפון אך בקשתה לפטור מטעמי מצפון נדחתה. היא דורשת להכיר בבחירתה המצפונית שלא להתגייס ולעשות שירות לאומי או אזרחי חלופי, ומוכנה לשלם את המחיר הצפוי – כליאה ממושכת.

אמונה באדם ולא בנשק

לקראת כליאתה, פרסמה אתמול גור-גולן פוסט בעמוד הפייסבוק שלה, בו כתבה: "אני חוזרת מחר לכלא הצבאי ברגשות מעורבים. את האמת? לא פשוט לי לחזור. הישיבה שלי בכלא מרגישה מאוד פסיבית. הרבה שעות של חוסר מעש בתא, וקל לי מאוד לשכוח למה אני בכלל שם. מצד שני, כשאני נאחזת בסיבה האמיתית והכנה שבגללה אשוב לכלא מחר, אני מתמלאת כוח להמשיך את המאבק.

"המאבק האישי שלי לחיות ולתרום לחברה על פי מצפוני, ולמען מאבק גדול הרבה יותר ממני ומהסירוב שלי – מאבק למען השלום, לחיים חופשיים ובטוחים באמת לכל היושבים כאן, ישראלים ופלסטינים. מתוך אמונה באדם ולא בנשק. אני יודעת שיש גם דרך אחרת".

מהוועדה להצלת עולם התורה, הארגון המעניק תמיכה ומנהל את מאבק העריקים החרדים מטעם "הפלג הירושלמי", נמסר לשיחה מקומית כי הם ימשיכו ויעמדו על זכותו של כל חרדי להיות כפוף להוראת גדולי ישראל, ולא להתייצב בלשכת הגיוס. "למרות שברור לכולם שבני התורה לא יתגייסו, הצבא ממשיך להתנכל, לעצור לתקופות ממושכות ולנסות לפגוע בעולם התורה, הוסיפו שם.

מ"מסרבות – רשת סרבנות פוליטית" נמסר כי "גור גולן מצטרפת לעשרות רבות של סרבנים וסרבניות שבחרו להשתחרר מהשירות הצבאי – מרביתם ללא עימות עם רשויות הצבא, בשל אי ההכרה של המדינה והצבא בחופש המצפון שלהם. מעטים בוחרים לדבוק ולהצהיר על האמת שלהם, גם במחיר של כליאה.

"סרבנים וסרבניות הבוחרים להצהיר על סירובם להתגייס נשפטים בתוך המערכת הצבאית משל היו חיילים לתקופות מחבוש חוזרות בגין סירוב, כך שתקופת המאסר איננה ידועה ויכולה להגיע לחודשים ארוכים. מוקדם יותר השנה נכלאו שלוש סרבניות מצפון (תמר אלון, תמר זאבי ועתליה בן אבא) לתקופות העולות על 100 ימי מחבוש בגין סירובן להתגייס".

פנינו לדובר צה"ל לקבל את תגובתו לכליאת גור גולן ומעצרו של גדסי, ותגובתם לא התקבלה. לכשתתקבל – נפרסמה.

[עדכון, רביעי 19:00:] הבוקר שוחרר איתמר גדסי לביתו.

> הוועדה הצבאית שתחליט מה אומר המצפון של אחותי עתליה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"מדוע החיילים מרשים לעצמם לתפוס את הניידים ללא כל סמכות, ועוד לחדור אליהם ולצלם אותם כפותים?" שני הפעילים כפי שצולמו בזמן שהיו מעוכבים

"מדוע החיילים מרשים לעצמם לתפוס את הניידים ללא כל סמכות, ועוד לחדור אליהם ולצלם אותם כפותים?" שני הפעילים כפי שצולמו בזמן שהיו מעוכבים

חיילים לקחו ניידים של פעילים כפותים וצילמו אותם ללא ידיעתם

במהלך פעולת מחאה נגד התרגיל הצבאי שנערך במסאפר יטא, עוכבו שני פעילים ישראלים. לאחר שחרורם הם גילו כי הם צולמו במצלמות שלהם עצמם, בעודם אזוקים. עו"ד: "לא בלתי סביר שאותן תמונות משפילות נמצאות גם בניידים הפרטיים של החיילים"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf