newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

המפונים במסאפר יטא עברו לאוהלים. הצבא הרס גם אותם

לפני כמה שבועות הרס הצבא בתים שבהם חיו 45 בני אדם, והיום הגיע כדי להרוס את האוהלים שהציבו התושבים חסרי הבית כדי שיהיה להם מקום לישון בו. החיילים עיקמו את האוהלים וערמו עליהם סלעים וחול, וניסו למנוע מעיתונאים לתעד את ההריסות

מאת:
הריסות במסאפר יטא, ב-1 ביוני 2022 (צילום: יובל אברהם)

"המטרה היא לייאש אותנו". הריסות במסאפר יטא, ב-1 ביוני 2022 (צילום: יובל אברהם)

הגירוש של תושבי מסאפר יטא נמשך היום (רביעי). בתחילת מאי הצבא הרס בתים שבהם חיו 45 בני אדם, בכפרים מרכז ופחית, והבוקר הצבא הרס אוהלים שהתושבים הציבו סמוך להריסות, כדי שיהיה להם היכן לישון. כלומר הצבא הותיר אותם, בפעם השנייה בתוך חודש, ללא קורת גג.

"המטרה היא לייאש אותנו", אמר מוחמד אל-נג'אר, תושב הכפר מרכז. "הם הגיעו להרוס שוב מיד, לכל מי שכבר הרסו לו". לאחר שמתבצע הרס, המינהל האזרחי יכול להרוס באותה נקודה ללא הליך משפטי וללא צו הריסה.

מסעות ההרס האלה מתרחשים בתנופת החלטת בג"ץ בחודש שעבר, שאיפשרה לצבא לגרש מאות תושבים במסאפר יטא, ולהשתמש בכפרים שלהם לשטח אימונים. לפני כמה ימים עשרות סנטורים וחברי קונגרס מהמפלגה הדמוקרטית בארה"ב חתמו על מכתב שקרא לנשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, לעצור את הגירוש במסאפר יטא.

"שלשום הצבא הטיס מעלינו רחפנים ופחדתי שהם יגיעו", אמרה ספא אל-נג'אר. היא ילדיה ונכדיה גרו באוהל שנהרס, ולפני כן בבית שנהרס. הבוקר, כאשר הבינה ספא כי הצבא הורס את האוהלים בכפר פחית הסמוך, ביקשה מילדיה לרוץ ולפרק את האוהל שלהם, ולהחביא אותו במערה. זה לא עזר לה.

"החיילים הגיעו לפה וחיפשו אחר האוהל", סיפרה. "הם נכנסו למערה, לקחו אותו, והניחו מול הבולדוזר, שדרס אותו עד שנהרס". החיילים עיקמו את האוהלים וערמו עליהם סלעים וחול, כדי שלא יהיה ניתן להשתמש בהם.

הצבא פעל למנוע תיעוד עיתונאי של ההריסות, בטענה כי מדובר בשטח אש, שהכניסה אליו אסורה. אחד מהקצינים במקום אמר לעיתונאי "שיחה מקומית", באסל אל-עדרה, לאחר שהזדהה כעיתונאי והציג בפניו תעודה, כי אם לא יתפנה הוא יעצור אותו בכוח, מכיוון ש"מדובר בשטח אש".

החיילים גם ניסו להחרים כלי רכב שהסיעו עיתונאים, בטענה כי אסור לנהוג ברכב בתוך שטח האש. מאז החלטת בג"ץ תושבים מדווחים על עלייה בהיקף החרמות כלי הרכב במקום.

שני הכפרים, מרכז ופחית, נראים כמו אחרי הפגזה. במרכז נותרו בתים ספורים, ומרבית הכפר הפך לתלי הריסות. כך גם בפחית: רוב הבתים נהרסו, מלבד בית הספר היסודי, שעומד בלב הכפר. הילדים למדו בכיתות כשהבולדוזרים הגיעו היום. חצר המשחקים שלהם מוקפת בהריסות.

הריסות במסאפר יטא, ב-1 ביוני 2022 (צילום: יובל אברהם)

הריסות במסאפר יטא, ב-1 ביוני 2022 (צילום: יובל אברהם)

המשפחות נותרו ללא בית, וחלקן יעבירו את הלילה במערות. בכל הכפרים במסאפר יטא יש מערות קדומות, שבעבר שימשו למגורים, אך בחלוף השנים המחייה בתוכן הפכה קשה מאוד.

"זה כמו ללכת לישון בתוך קבר. חם ומחניק", אמר מוחמד אל-נג'אר. הוא ושלושת ילדיו הקטנים צפויים לישון הלילה במערה, עד שיצליחו לאסוף כסף לאוהל חדש. אמא שלו, בקרוב בת שבעים, אמרה כי היא "מפחדת מהמערה", ולכן תישן בחוץ, תחת כיפת השמים. הנכדים שלה חזרו מבית הספר וגילו ששוב אין להם בית. הם שילבו כוחות כדי למשוך מיטה מהריסות האוהל.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מתנחלים במעיין "עין קריות", תחת אבטחה צבאית, ב-24 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

מתנחלים במעיין "עין קריות", תחת אבטחה צבאית, ב-24 ביוני 2022 (צילום: אורן זיו)

עוד יום של אפרטהייד: מתנחלים בילו במעיין פלסטיני בחסות הצבא

גם ביום שישי האחרון יצאו עשרות מתנחלים לבלות ב"עין קריות", מעיין שנמצא בשטח החקלאי של הכפר הפלסטיני קריות. חיילים ושוטרי מג"ב מנעו מפלסטינים להגיע למקום, וירו גז מדמיע לעבר בתי הכפר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf