newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"מחרימים - נקרקף אתכם אחד אחד, כל עמותה וקולקטיב"

אלפי פעילי BDS, מישראל, צרפת ורחבי העולם קיבלו אימיילים מאיימים מ"הבריגדה היהודית" הצרפתית, ארגון המזוהה עם הימין הכהניסטי. במייל נכתב: "יש לנו סט של כישורים ייחודיים, כישורים שיגרמו לסיוטי לילה אצל אנשים כמוכם"

מאת:

ארגון ימין צרפתי המכנה את עצמו "הבריגדה היהודית" שלח הלילה אלפי אימיילים לפעילים בתנועת החרם ברחבי העולם, עם האיום "לשים סוף ל-BDS". המייל הגיע בין היתר לפעילים רבים בצרפת, לפעילי תנועת החרם המתגוררים באוסטרליה ולפעילים בולטים בישראל.

השולחים שפנו ל"מחרימים/ות היקרים" (כך במקור, משני המגדרים) מזהירים: "יש לנו סט של כישורים ייחודיים, כישורים שרכשנו לאורך זמן, כישורים שיגרמו לסיוטי לילה אצל אנשים כמוכם", וחתמו: ״מחרימים – נקרקף אתכם אחד אחד, כל עמותה וקולקטיב״.

המייל, שנשלח ל-8,000 כתובות מייל, כך על פי עמוד הפייסבוק של הארגון, הפנה לפוסט ארוך יותר הטוען כי פעילי ה-BDS מעריצים את היטלר, מכחישים את השואה ופועלים להסתה ולעידוד שנאה. עוד הם טוענים כי החוק הצרפתי אינו מאפשר לפעול נגד הקבוצות הפועלות כיום במדינה, ושלכן יש לפעול גם באופן אישי נגד האקטיביסטים.

אחד הפעילים הישראלים שקיבל את האימייל המאיים אמר בתגובה לשיחה מקומית: "יש לבדוק האם יש למאיימים קשרים לגופים ישראליים רשמיים, שכבר נוקטים לשון דומה. האיום מטריד, אך המספר הגבוה שנקבו המאיימים, 8,000, מעיד על חולשתם. אי אפשר להשתיק פעילי ופעילות זכויות אדם כה רבות. מעשי ההפחדה הנתעבים שהבריגדה כבר נקטה בצרפת לא ריפו את ידי הפעילים הצרפתים נגד הכיבוש והאפרטהייד של ישראל".

המחתרות הצרפתיות

פעילי "הבריגדה היהודית" נחשבים למקושרים עם ארגון "הליגה להגנה יהודית" סניף צרפתי של הארגון שייסד מאיר כהנא בשנות ה-60 בארה"ב. "הליגה" הצרפתית נוסדה כארגון שפועל נגד אנטישמיות, ומזוהה עם תנועת "כך". בשנים האחרונות היא מפנה הרבה מהפעילות שלה נגד התארגנויות של פלסטינים וצרפתים שפועלים נגד הכיבוש, בטענה שגם אלה אנטישמים. לאחרונה הצטרפה הליגה גם למאבק בתנועת ה-BDS.

> השר ארדן: פועלים כדי לוודא שפעילי BDS בישראל "ישלמו את המחיר"

השר גלעד ארדן. (צילום: עדי כהן-צדק/כנס הרצליה)

"המסר צריך להיות שלא כדאי להיות פעיל BDS". השר גלעד ארדן בכנס הרצליה. (צילום: עדי כהן-צדק/כנס הרצליה)

במרץ 2014 שודרה בתוכנית "עובדה" בערוץ 2 כתבה על "המחתרת היהודית שפועלת בצרפת" ועל המנהיג שלה, בחור בשם יוסי אייש שפועל בשנים האחרונות מנתניה, מאז שהרגיש שהאדמה בצרפת בוערת תחתיו. הכתבה מתארת ארגון כמעט צבאי, של מאות צעירים יהודים שבשם "המאבק באנטישמיות הגואה בצרפת" משתמשים באגרופים, בעיטות ואלימות כמעט חסרת מעצורים. הם לומדים להיאבק פיזית, מתאמנים תחת גז מדמיע, לומדים לשבור רגליים, פועלים כמסתערבים בקרב קבוצות של פעילים פלסטינים בצרפת, פורצים לאירועים ומשרדים, מכים אנשים.

פעילים נגד הכיבוש בצרפת מתמודדים כבר זמן ארוך עם אלימות, הטרדות ואיומים שונים מפעילי ימין קיצוני יהודים. כך למשל פעיל מוכר נוסף של "הליגה להגנה יהודית" הוא ההאקר גרגורי שלי, פעיל ימין "ציוני מיליטנטי", עליו פורסם באוגוסט 2014 כי הוא מתגורר בשנים האחרונות באשדוד. שלי, הידוע בכינוי "אולקן", ידוע בעיקר בשל פריצות לכלי תקשורת שלא מסקרים לדעתו כראוי את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, והטרדות של עיתונאים ופעילים פוליטיים שהוא רואה בהם אויבים ובני משפחותיהם במגוון דרכים. שלי נשפט ונדון ל-18 חודשי מאסר על תנאי על חלקו בהצתת האופנוע של נשיא מפלגת הסולידריות בצרפת. הוא נחקר גם במשטרת ישראל.

שיטות הפעולה היצירתיות של "אולקן" כוללות פריצות לכלי תקשורת ושינוי כתבות/שתילת מידע, פריצה למחשבים לשם חשיפת מידע פרטי על "אויביו" ופרסומו, והתנכלויות טלפון הכוללות התחזות לאנשי משטרה ומתיחות אכזריות. כך למשל התקשר למשפחתו של פעיל "אויב" באמצע הלילה כדי להודיע להם על פציעתו או מותו, תוך הקלטת השיחה לשם פרסומה, או הזמין משטרה לביתו של פעיל בטענה שמתבצע שם רצח. באתר אשדוד און ליין ניתן לקרוא על שלל מעלליו בפירוט.

הוועדה המתאמת העליונה?

רק אתמול, בכנס הרצליה, אמר השר גלעד ארדן כי "המסר צריך להיות שלא כדאי להיות פעיל BDS" וכי פעילי ה-BDS צריכים לשלם מחיר. נראה שכבר יש מי שמבקש לגבות אותו. ארדן אמנם הדגיש כי הוא לא מתכוון לפגיעה פיזית בתומכי החרם, אבל הרחיב בדבריו גם על כך שמרבית הפעילות צריכה להיעשות על ידי ארגונים שאינם הממשלה, והממשלה צריכה להוות רק גורם מתאם.

ובכן, האם גילינו תפקיד חדש של הממשלה: הגורם המתאם בין "הבריגדה היהודית", "הליגה להגנה יהודית", "אם תרצו" ו-"NGO מוניטור"?

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+.

> עובד בארגון זכויות אסירים במעצר מנהלי בגלל… קשרים עם אסירים

הפגנה תמיכה בחרם על ישראל (צילום: Alain Bachellier CC BY-NC-SA 2.0)

הפגנה תמיכה בחרם על ישראל (צילום: Alain Bachellier CC BY-NC-SA 2.0)

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ואנואר סלאודה בביתו שהוצת בכפר דומא, 14 באפריל 2024 (צילום: אורן זיו)

"התחלתי לבנות את הבית ב-2020 וסיימתי השנה בכוונה להתחתן וגור פה". אנוואר סלאודה בביתו שהוצת בכפר דומא, 14 באפריל 2024 (צילום: אורן זיו)

פרעות בדומא: "אלמלא ברחו, משפחות שלמות היו נשרפות בבתים"

עם מציאת גופתו של הנער בנימין אחימאיר ממאחז "מלאכי השלום", מתנחלים פשטו על הכפר דומא, שבו הוצתה משפחת דוואבשה לפני 9 שנים, וזרעו בו חורבן. לדברי התושבים, חיילים שנכחו במקום גיבו את הפורעים ולא עשו דבר למנוע את האלימות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf