newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הבעיה עם לפיד

משום מה יש מי שמצפים מהשמאל לתמוך במי שתוקף אותם מדי יום, שמתנגד למדינת רווחה, שפוסל שיתוף פעולה עם הנציגים הערבים בכנסת, שלא מסוגל לומר את המילה "כיבוש" - רק בגלל שלא קוראים לו ביבי נתניהו. תגובה לצביה גרינפלד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

האם השמאל הרדיקלי אשם בכך שביבי בשלטון? זו טענה נפוצה מאוד, שחוזרת שוב ושוב במאמרים ודיונים ברשת. מבחינה מספרית מדובר באבסורד: לרשימה המשותפת מצביעים כמה אלפי יהודים בסך הכל, ומרצ הקטנה מעולם לא עמדה בדרכה של קואליציית שמאל מרכז.

נשארנו עם הטיעון התרבותי, שעליו חוזרת הבוקר צביה גרינפלד בהארץ: "דה-לגיטימציה של המרכז בכלל ושל לפיד בפרט נעשתה לאובססיה כמעט בקרב השמאל […] השמאל גם לא הפנים את הלקחים מהשגיאה הפוליטית הקודמת שלו, כשהשמיץ לפני הבחירות האחרונות את לפיד ו'גזרותיו' כשר אוצר כושל, עד שכמחצית בוחרי לפיד נכנעו ללחץ התקשורתי העצום ועברו לתמוך במפלגה החדשה של משה כחלון […] שמאפשר את קיומה של ממשל הימין". בקיצור, תתמכו בלפיד כי הוא הסיכוי הטוב ביותר לנצח את ביבי.

> שקרים שימנים מספרים לעצמם על אותנטיות

נניח רגע לטיעון המוזר לפיה ישיבה של לפיד בממשלת נתניהו היתה לגיטימית וראויה, ואילו במקרה של כחלון לא, ונעסוק במהות. קודם כל, אני לא בטוח שלפיד היה רוצה את תמיכת השמאל, ובטח שלא את תמיכת השמאל הרדיקלי. למעשה, מתקפות על השמאל הם האסטרטגיה האלקטורלית המרכזית של לפיד: מהיוזמות שלו נגד שוברים שתיקה ובצלם, ועד לדחיה של קואליציה עם הרשימה המשותפת ואפילו עם מרצ. האם, לשיטתה של גרינפלד, פעילים נגד הכיבוש אמורים לתמוך במי שתוקף אותם מדי יום, ושחבר לכוחות שרודפים אותם באופן מעשי וברמה האישית ביותר? זאת נראית לי דרישה מוזרה, ואף על פי כן מטיחים אותה בשמאל מדי מערכת בחירות.

אגב, היו לא מעט גופים בשמאל שהתייחסו ללפיד באופן חיובי כשהוא נכנס לפוליטיקה. אחרי הבחירות ב-2013, בהן הוא זכה ב-19 מנדטים, הקרן החדשה הוציאה אי-מייל נלהב לתומכיה עם ציטוטים של לפיד על מחויבותו לדמוקרטיה הישראלית, ובארגוני השלום בירכו על כניסתם של אנשים כמו יעל גרמן ועפר שלח לכנסת. מה שקרה מאז הוא לא "אובססיה", אלא אכזבה פשוטה מההתנהלות בפועל של לפיד ושלח, שחברו לבית היהודי והפכו את הדה-לגיטימציה של השמאל לדגל העיקרי שלהם.

> אז למה הם מצביעים עוד פעם למי שדופק אותם?

איזו סיבה רצינית נותרה לתמוך בו, פרט לעובדה שלא קוראים לו בנימין נתניהו? יאיר לפיד (יונתן זינדל/פלאש90)

איזו סיבה רצינית נותרה לתמוך בו, פרט לעובדה שלא קוראים לו בנימין נתניהו? יאיר לפיד (יונתן זינדל/פלאש90)

האסטרטגיה הזו, שגרינפלד ודומיה מהללים, לא העבירה מנדט אחד מגוש הימין לשמאל, אבל היא בהחלט סייעה למצור על ארגוני זכויות האדם ועל האזרחים הפלסטינים ונציגיהם. ולמרות שבעולם כולו הנצחונות הפוליטיים לא מושגים כיום באמצעות "התמרכזות", בישראל ממשיכים למכור את הסחורה העבשה הזו.

פוליטיקה בנויה על קואליציות, והדרישה לשמור על ראש פתוח ופרגמטי היא בהחלט הגיונית. הנטייה של השמאל הרדיקלי להחרים את כל מי שלא חושב כמוהו היא בעיה רצינית קודם כל לשמאל, שמרוב חרמות מוצא את עצמו יושב בחדר לבד. אבל אין שום היגיון בחבירה למועמד שמתנגד למדינת הרווחה, שרודף ארגוני זכויות אדם, שפוסל שיתוף פעולה עם הנציגים הערבים בכנסת, שלא מסוגל לומר את המילה "כיבוש", שטוען שאין פרטנר פלסטיני, ושבזבז את המנדט העצום שניתן לו בבחירות הראשונות על ברית פוליטית עם בנט. איזו סיבה רצינית נותרה לתמוך בו, פרט לעובדה שלא קוראים לו בנימין נתניהו?

הפלת נתניהו היא לא יעד פוליטי כשלעצמו, והאובססיה של חלקים ניכרים בשמאל לביבי היא תמונת מראה עגומה של ההערצה אליו בימין (אגב, ביבי נראה לי אדם שקול ורציני יותר מלפיד, וכך גם כחלון. אבל זה סתם עניין של רושם). השאלה היא כיצד משנים את המציאות. על אבי גבאי אני לא יודע הרבה, אבל במפלגת העבודה יש אנשים רציניים שמחויבים לרווחה ולשלום, ושהייתי רוצה לראות בתפקידים ביצועיים. לפיד היה ונותר מועמד חלול, שמסתובב בכיוון שבו נושבת הרוח. וכעת היא נושבת לימין.

> משא ומתן תחת אש: מדיניות הסחיטה נגד הבדואים בנגב

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

הסטודנטים הערבים מרגישים שהקמפוס "נכבש". סטודנטים חיילים באוניברסיטה העברית (צילום: אקדמיה לשוויון)

תא חד"ש בעברית יצא נגד המיליטריזציה בקמפוס ועורר זעם

בסרטון שהופץ לרגל יום הנכבה נטען ש"האוניברסיטה העברית שותפה" לדיכוי הפלסטינים משום שהיא מציפה את הקמפוס בחיילים ודוחקת את רגלי הסטודנטים הערבים. בימין טענו שמדובר בקריאה לפגוע בחיילים ודרשו לסגור את תא חד"ש

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf