newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פעילות הדביקו עצמן לכניסה לשגרירות ברזיל במחאה על כריתת האמזונס

שישה פעילי "המרד בהכחדה" נעצרו לאחר שמנעו את פעילות שעות הקבלה של השגרירות בתל אביב. הפעולה התקיימה במסגרת יום מחאה בינלאומי נגד האצת כריתת יערות הגשם, שעלולה לסכל כל נסיון לעצור את אסון האקלים

מאת:

כעשרים פעילות ופעילי תנועת "המרד בהכחדה" חסמו הבוקר (שישי) למשך כשעתיים את הכניסה לשגרירות ברזיל במרכז תל אביב. הפעולה התקיימה במחאה על מהלכים חדשים של ממשלת בולסונרו לביטול הגנות חוקיות על יערות האמזונס ועל הקהילות הילידיות החיות בהם. מהלכים אלו נועדו לאפשר מסירת חלקים גדולים יותר של היערות לתאגידים בינלאומיים שכורתים את העצים ומשתמשים באדמה למרעה ולגידולים חקלאיים. הפעילים מציינים שפעולות הבירוא הובילו לשריפות קשות ביערות, וכך השנה לראשונה בהיסטוריה המתועדת היערות פלטו יותר פחמן דו חמצני מאשר קלטו. משמעות הדבר היא שהעולם מאבד את הריאות הירוקות החשובות ביותר שלו.

שוטרים עוצרים פעיל "המרד בהכחדה" בכניסה לשגרירות ברזיל (חגי מטר)

שוטרים עוצרים פעיל "המרד בהכחדה" בכניסה לשגרירות ברזיל (חגי מטר)

במסגרת המחאה, כמה מהפעילות הדביקו את ידיהן בדבק חזק לרצפה, ובכך מנעו את פתיחת הדלתות המובילות לשגרירות קצת לפני פתיחתה. כשראשוני העובדים הגיעו למקום הם קראו למשטרה, והשוטרים שהוזעקו חיכו להוראות משגריר ברזיל, ולבסוף התחילו לפנות את הפעילים אחד-אחד. לפינוי הפעילות הדבוקות לרצפה נזקקו השוטרים להשיג אצטון, לשפוך אותו על ידיהן ולחכות זמן רב עד שיוכלו לשחרר אותן. עד סוף הפעולה נעצרו שישה אנשים, כשבמשך כל השעתיים שהיו שם הפעילים שרו שירים וקראו להצלת האמזונס ועתיד האנושות.

"המשמעות של חורבן האמזונס היא יותר הצפות, יותר שריפות, כל האסונות שקורים לנו בתדירות הולכת וגוברת", אמרה שקד ארד, מפעילות "המרד" במקום. "זה משפיע עלי פה בתל אביב וזה משפיע על כולנו בעולם". כשאחד מקציני המשטרה אמרה לארד שלמנוע מאנשים להכנס לעבודה שלהם זו אלימות, היא השיבה שזו פעולה לא אלימה וכן ש"אלים יותר להשמיד את יערות הגשם ולהרוס את העתיד שלנו".

הפעולה בתל אביב מצטרפת לשורה של מחאות ברחבי העולם נגד המהלכים המסוכנים של ממשלת בולסונרו. מזה מספר שבועות מקיימים ארגוני נשים וקהילות ילידיות מחאה בברזיל עצמה, היום מתקיימות הפגנות בשגרירויות ברזיל בערים רבות בעולם, ובהמשך היום צפויה גרטה טונברג לנאום בפני פאנל של הפרלמנט בברזיליה.

סגן שגריר ברזיל בישראל, לינקולן ברנרדס ג'וניור, שהיה במקום ונתקע מחוץ למשרדו, סירב לדבר עם המוחים או להתייחס לשאלות "שיחה מקומית" לגבי מדיניות ממשלתו לחורבן היערות ועתיד האנושות.

עדכון: בשעות אחר הצהריים שוחררו כל העצורים.

מחאת "המרד בהכחדה" בכניסה לשגרירות ברזיל, 10.9.21 (חגי מטר)

מחאת "המרד בהכחדה" בכניסה לשגרירות ברזיל, 10.9.21 (חגי מטר)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תלמידי חטיבות ביניים ותיכון חוזרים ללימודים במתכונת מלאה, בית ספר בתל אביב, אפריל 2021. אילוסטרציה גיל גרטל (צילום: אורן זיו)

בית ספר בתל אביב, אפריל 2021 (צילום: אורן זיו)

הפגיעה בכישורים החברתיים של תלמידים במעבר לחטיבה אינה גזרת גורל

מחקר של OECD מצא כי חלה נסיגה בהערכת התלמידים את עצמם במעבר מילדות לבגרות. הנסיגה חמורה יותר אצל בנות ואצל תלמידים מרקע כלכלי נמוך, ובשלב קריטי זה בחיים היא עלולה לפגוע בעתידם. הפיתרון: מודעות, והפניית משאבים לטיפוח קשרים עם המבוגרים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf