newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

גלנט הבטיח יותר דיור ציבורי, אנחנו צריכים לוודא שהוא מקיים

המאבק הנחוש של פעילי הדיור הציבורי מתחיל לשאת פרי, עם ההודעה כי עד 5% מהדירות בבניה על קרקע מדינה יוקצו לדיור ציבורי, וכי יאוכלסו דירות ריקות של חברות הדיור. עכשיו צריך לוודא שההבטחות על הנייר הופכות למציאות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

הודעתו של שר הבינוי החדש יואב גלנט, אתמול, שכל בנייה חדשה תכלול עד ל-5 אחוז דיור ציבורי בנוסף לאכלוס הדירות הריקות של החברות המשכנות והגמשת הקריטריונים היא בשורה משמחת. ההחלטה (אם תתממש) אמנם מגיעה מעט מדי ומאוחר מדי, אך היא בהחלט התקדמות משמעותית לעומת ההתעלמות הכמעט מוחלטת של הממשלות הקודמות מהנושא.

אבל עם כל הכבוד לפוליטיקאים, התודות למהלך זה נתונות לפני הכל לפעילים ובעיקר לפעילות הדיור הציבורי. למי שיצאו לאוהלים ביחד עם ילדיהן, לאלו שהגיעו להפגנות והוכו ונעצרו, למשפחות שפלשו לבניינים ודירות. לכל אותם פעילים שהתמודדו ומתמודדים במהלך כל השנים עם דיכוי מצד המערכת, שמגיע בעשרות דרכים מחוסר האפשרות לשרוד, דרך ניסיונות של גורמים ברווחה לאיים על מי שיוצא עם ילדיו לפעילות, ועד להטרדות ולמעצרי הסרק שעושה המשטרה. אלה הם מי שבזכותם התעוררו הפוליטיקאים לעשות את מה שהיה צריך להיעשות כבר לפני שנים. זהו שיעור חשוב שכדאי לזכור: פעילות שטח היא אקט קשה וסוחט אבל היא מניבה תוצאות.

> רפורמת הנדל"ן של כחלון לא סופרת את הדורות הבאים

מאהל מחאה דיור ציבורי, ירושלים 2007 (קרן מנור/אקטיבסטילס)

מאהל מחאה דיור ציבורי, ירושלים 2007 (קרן מנור/אקטיבסטילס)

בבחירות לנשיאות בשנת 2008 טענה הילרי קלינטון, כשהתמודדה מול ברק אובמה, שמרטין לותר קינג היה זקוק לנשיא לינדון ג'ונסון כדי ליישם את החזון שלו בדבר שוויון זכויות. זוהי תפיסת עולם פטרונית (ובמקרה של קלינטון גם גזענית), שמתעלמת מהתנועה בשטח, מהאנשים שהפרו חוקים וישבו במעצר, ובמקרה של מרטין לותר קינג – נרצחו בגלל הפעילות שלהם, ואסור לנו לאמץ אותה.

כחלון ומפלגת ש"ס ישבו בממשלות הקודמות והצביעו בעד חוק ההסדרים שהקפיא את חוק הדיור הציבורי במשך יותר מעשור. אני עוד זוכר את ההפגנות שארגנו מול ביתם של בכירי ש"ס ברחוב הקבלן בירושלים על הדיור הציבורי, הפגנות שבהן רבים מאתנו נעצרו והוכו על ידי המשטרה, ממש מול חלונם של נציגי המפלגה שסירבו להיפגש עם הפעילים. אלפי אנשים שבחרו ביודעין לא לציית לחוקים ולהפר אותם כדי לדרוש ולהשיג צדק ושיוויון. השינוי שאותם נציגים פוליטיים עוברים ביחסם לדיור הציבורי קורה רק בגלל שפעילי הדיור הציבורי הפכו לכוח מיליטנטי שמוכן לצאת ולהיאבק כדי לעצור את תפקוד המערכת.

> שלטי מחאה על אתרי בנייה בירושלים: "כאן יש לבנות דיור ציבורי"

פעילי דיור ציבורי מפגינים מול משרדי עמידר, אוגוסט 2011 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

פעילי דיור ציבורי מפגינים מול משרדי עמידר, אוגוסט 2011 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

אנחנו צריכים ללמוד לשמוח גם מההישגים וההצלחות ולא להתרכז רק בקשיים וביאוש, ויש על מה לחגוג בהחלטה זו. אבל דווקא עכשיו זה הזמן להמשיך באותה דרך ולא להשאיר את הזירה הפוליטית רק בידי הנציגים האלה בכנסת, כי בלי המשך המאבק ברחוב ההבטחות יתמוססו לעוד כותרת חסרת משמעות.

זה הזמן להמשיך. אם גלנט הבטיח שלא יהיו בניינים ריקים, צריך להראות לו איפה יש כאלה ואם הם עומדים ריקים להיכנס אליהם. צריך לעקוב ולוודא שבכל בניה חדשה יבנה דיור ציבורי, וכמה. זה זמן לשמוח, אבל אין לנוח על זרי הדפנה, יש להמשיך לפעול, למחות, ולדרוש יותר. לכל אחד ואחת מגיעה קורת גג, דיור הוא זכות ולא פריבילגיה.

> עוצרים את פינויי הבתים: הנצחון הגדול של תנועת המחאה בבחירות בספרד

הפגנת דיור ציבורי בבית ים, 2011 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

הפגנת דיור ציבורי בבית ים, 2011 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אבו אלקיעאן שוכב מחוץ לרכבו, כ-25 דקות לאחר הירי. התיעוד מווידאו שצלים השוטר ל״מ

אום אלחיראן: הקלות הבלתי נסבלת שבה נתנו לפצוע לדמם למוות

במקום לטפל בפצועים ללא קשר לזהותם ומה עשו, הצוות הרפואי לא ניגש לאבו אלקיעאן כי חשב שהוא "מחבל". הסירוב של משרד הבריאות לחקור את הפרשה מעידה על שחיקה של האתיקה הרפואית

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf