newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בצל המגעים לרשימה משותפת: בחירות מקדימות בחד"ש ובבל"ד

שתי המפלגות יתכנסו בשבת, בל"ד בנצרת וחד"ש בשפרעם, כדי לקבוע את נציגיהן לכנסת. על הפרק: ייצוג לנשים, חילופי דורות אפשריים והמגעים לריצה ברשימה אחת

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כשברקע נמשכים המגעים בין המפלגות הערביות על ריצה משותפת בבחירות הקרובות, יתכנסו ביום שבת חברי מפלגות חד"ש ובל"ד כדי לקבוע את רשימותיהן לכנסת. השנתיים האחרונות היו קשות מאוד עבור הציבור הערבי בישראל, שהותקף שוב ושוב באלימות וגזענות, ובמקביל עובר תהפוכות בין דוריות רבות המייצרות חיכוכים פוליטיים בין הדור הצעיר למבוגר יותר. בחירת המועמדים במועצות של שתי המפלגות צפויה לסמן כיוון באשר לרשימה המשותפת ואולי גם באשר למגמות של התחדשות ושל כניסה של נשים וצעירים לקדמת הבמות המפלגתיות.

את יום הבחירות הפנימיות יתחילו שתי המפלגות בהצבעות לאשרור המשך מועמדותם של חברי הכנסת הוותיקים מוחמד ברכה ודב חנין (חד"ש) וג'מאל זחאלקה (בל"ד).

> רשימה משותפת היא המקום לכל המתנגדים לגזענות, יהודים וערבים כאחד

ג'מאל זחאלקה ומוחמד ברכה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

ג'מאל זחאלקה ומוחמד ברכה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

לפני ההודעה על פיזור הכנסת והליכה לבחירות היה אמור ח"כ ברכה לפרוש מהכנסת, ביום האשה הבינלאומי ב-8 במרץ 2015. במקומו היתה אמורה נבילה אספניולי להתמנות כחברת כנסת. למרות שהודיע על פרישה, היום (חמישי) הוא הודיע רשמית על התמודדותו למקום הראשון ברשימת חד"ש לכנסת. כדי לעשות זאת הוא יצטרך רוב מיוחס של שני שליש ממצביעי מועצת חד"ש שיאשררו שוב את הצגת מועמדותו לראשות המפלגה. מול ברכה יתמודדו על המקום הראשון חבר הכנסת עפו אגברייה, מזכיר המפלגה איימן עודה, חבר הכנסת לשעבר עיסאם מח'ול וסאמח עיראקי. את ההתמודדות מובילים ברכה, שמוביל במפלגה קו שתומך בריצה משותפת עם המפלגות הערביות, ומולו עודה שמציג קו מסויג יותר לגבי אפשרות זו.

בבל"ד מתמודד ח"כ ג'מאל זחאלקה לבד על המקום הראשון ברשימה. גם כאן כדי להמשיך את כהונתו בהתאם לתקנון המפלגה, הוא יזדקק לרוב מיוחס של לפחות 60 אחוזים במועצת בל"ד, שיאשררו את מועמדותו. זחאלקה פועל במרץ כדי להשיג לעצמו את הרוב המיוחס, אולם עדיין לא ברור מה יקרה במידה ולא יזכה לרוב במועצה. במקרה הזה העיניים כולן יהיו נשואות לעבר חברי הכנסת חנין זועבי ובאסל גאטס, כאשר גאטס כבר הצהיר בראיון כי במידה וזחאלקה לא יזכה לרוב המיוחס הוא רואה את עצמו כמועמד למקום הראשון ברשימה.

על המקום השני ברשימת בל"ד יתמודדו שתיים, חברת הכנסת המכהנת חנין זועבי, ומולה היבה יזבק, פעילה פמיניסטית מובילה וחברת הוועד המרכזי של המפלגה. ההתמודדות הזאת היא הצהרת כוונות של יזבק על רצונה להשתלב בצמרת המפלגה בעתיד הקרוב. בחד"ש יתמודדו על המקום השני דב חנין, נבילה אספניולי, עאידה תומא, פדרו גולדפארב ושאדי סוירי. את ההתמודדות מובילים ראש בראש נבילה אספניולי, התומכת בהצטרפות חד"ש לרשימה המשותפת, ודב חנין- שמתנגד לרשימה אחת משותפת.

> תומכים ומתנגדים: השמאל היהודי והרשימה הערבית המשותפת

נבילה אספניולי (יותם רונן / אקטיבסטילס)

נבילה אספניולי (יותם רונן / אקטיבסטילס)

על פי הצפוי, בשתי הרשימות יהיה ייצוג לנשים במקומות השני או השלישי, מקומות שנחשבים ריאליים במידה ויוחלט על ריצה בשני פתקים, ובמיוחד במקרה של איחוד הרשימות לפתק אחד. במצב של ריצה בפתק אחד ייתכן אף ייצוג של נשים נוספות שמיקומן במפלגות הוא גבולי. כך או כך, בכנסת הבאה יהיו, ככל הנראה, שתי נשים שייצגו את המפלגות הערביות.

מול חבר הכנסת המכהן באסל גאטס, יתמודדו בבל"ד על המקום השלישי ג'מעה אזברגה ואשרף קרטאם. על המקום הרביעי בבל"ד מתמודדים מזכיר בל"ד ביפו סאמי אבו שחאדה, ג'מעה אזברגה, מראד חדאד, אחסאן מראד, ואסאמה ע'תמאן. בחד"ש נרשמו להתמודדות במקום השלישי עופר כסיף ופידא טבעוני אבו-דבאי, ועל המקום הרביעי יתמודדו יוסף ג׳בארין, יעלה רענן, אמג׳ד שביטה, מוחמד בכרי, זיאד מחאמיד, סלאם עיאש, רפיק ג׳בארין, עבדאללה אבו-מערוף, עלי היבי וכמאל אבו-יונס. חשוב לציין כי בשתי המפלגות מתמודד שלא יבחר במקום אליו הציע מועמדות, יוכל להעביר את מועמדותו למקומות הבאים בתור.

יש חשיבות מיוחדת לבחירת חברי המועצות בשתי המפלגות הפעם. בעיקר בחד"ש, שם בנוסף על סוגיית הייצוג לנשים ורענון הרשימה עומדת בחירה מובהקת – בין אלו שתומכים בריצה משותפת של כלל המפלגות בגוש, לבין התומכים בריצה נפרדת של חד"ש, או בפתק משותף עם תע"ל בלבד. הרבה מאוד מונח על הכף בבחירות המקדימות הללו. לא מדובר רק בשיבוץ של שמות ופנים, ב"נבחרת" כמו שקוראים לזה במקומות אחרים, אלא בהחלטות שעשויות להשפיע באופן ישיר על האופן בו יתנהלו הבחירות בחברה הערבית כולה.

> בדרך לממשלת ביבי-הרצוג?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf