newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ממתי הפכה המשטרה למחנכת של מנהיגי "המגזר הערבי"

אחרי השלכת בקבוקי תבערה על מתנ"ס באום אל-פחם, המשטרה קראה לראשי "המגזר הערבי" לגנות את האירוע. מראשי מועצת יש"ע או מראש עיריית ת"א לא דורשים לגנות פשעים המתרחשים בתחומם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

אתמול בערב (שבת), השליכו אלמונים שלושה בקבוקי תבערה לעבר מתנ״ס באום אל פחם, בזמן שהתקיימה בו הופעה של להקת סיראג׳. המופע עצמו עורר מחלוקת בעיר, לאחר שמנהיגי דת מוסלמים מקומיים יצאו נגדו משום שהקהל בו היה ״מעורב״, גברים ונשים יחדיו.

כיאות למקרה אלים, ועוד מקרה אלים בעל חשיבות ציבורית, המשטרה הוציאה הודעה. "משטרת ישראל פתחה הערב בחקירה מיד עם קבלת דיווח על אירוע פלילי חמור באום אל פחם", נאמר בהודעת דוברות משטרת חוף, המחוז שאליו שייכת אום אל-פחם, "במסגרתו הושלכו אל עבר מתנ"ס בעיר שלושה בקבוקי תבערה שהתלקחו שעה שנכחו בו עשרות תושבי העיר ולמרבה המזל האירוע הסתיים בנזק בלבד. המשטרה פתחה בחקירה יסודית, תוך איסוף ממצאים בשטח מהזירה, לצד סריקות נרחבות אחר החשודים".

עד כאן, הודעה שגרתית למדי. אבל בחלקה האחרון, משנה הודעת המשטרה את אופיה. מהודעה על מעשה פשע ופעולות החקירה שנועדו לפתור אותו, תופסת המשטרה תפקיד של מחנכת של החברה הערבית ושל מנהיגיה. ״בשל חומרת העבירות שבוצעו הערב והסיכון הממשי שנשקף מהם לתושבי העיר", נאמר בהודעה, "אנו מצפים מראשי המגזר לצאת ולגנות את מבצעי העבירה ואת כל גילויי האלימות המסכנים את תושבי העיר הנורמטיביים שומרי החוק״.

אום אל פחם. מנהיגי דת התנגדו לקיום אירוע "מעורב" של גברים ונשים במתנ"ס (צילום: משה שי / פלאש 90)

אום אל פחם. מנהיגי דת התנגדו לקיום אירוע "מעורב" של גברים ונשים במתנ"ס (צילום: משה שי / פלאש 90)

וכאן עולה תמיהה. האם במשטרה עוסקים בטיפול בפשיעה או שהמשטרה אימצה את מנהג חברי הכנסת מהימין לדרוש גינויים מחברי הכנסת הערבים אחרי כל אירוע אלים? האם אחרי כל אירוע פלילי, ובטח אחרי אירוע שבוצע לכאורה על רקע אידיאולוגי, המשטרה מבקשת מראשי הציבור (או ״המגזר״) שבקרבו התבצעה העבירה לגנות את המעשה? מדוע במקום לתפוס את הפושעים, המשטרה עסוקה בחינוך החברה הערבית?

מספיק לחזור לאירוע אלים אחר, שהתרחש לא מזמן, שבו דווקא היו נפגעים, בניגוד לאירוע באום אל-פחם: תקיפתם של פעילי תעאיוש על ידי מתנחלים במצפה יאיר לפני שלושה שבועות. שם, כמו שאפשר לנחש, המשטרה לא ביקשה מראשי "מגזר" המתנחלים או "מגזר" הכיפות הסרוגות לגנות את התקיפה. בהודעת המשטרה על האירוע במצפה יאיר, ראש מועצת יש״ע או ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, לא נקראו לגנות אותו. גם אחרי פעולות תג מחיר לא מוצגת בקשה כזו. שלא לדבר על דרישה מראש עיריית תל אביב או מראשת עיריית נתניה לגנות מעשי פשע המתרחשים בתחום הערים שהם מנהלים.

ההודעה שהוציאה משטרה חוף הופכת את כל החברה הפלסטינית בישראל לקבוצה אחת, שכל אחד מהפרטים בה אחראי על מעשיו של הכלל. הרי אפשר לטעון שלכל ההנהגה מקומית, בכל מקום בארץ, ישנה אחריות, גם אם חלקית, על המעשים של בני הקהילה שלה.

אבל יש כאן משהו נוסף. בכך שדוברות המשטרה מבקשת מ"ראשי המגזר" לגנות את האירוע, היא למעשה חומקת מאחריות ומחפשת אחראים אחרים לטיפול בפשיעה. וזה קורה דווקא בתקופה שבה הביקורת על תפקוד המשטרה ביישובים הערביים נמצאת בשיא. המחשבה שגינויים מצד אישי ציבור ערבים יוכלו לפתור את בעיית הפשיעה היא לא פחות ממופרכת. הגינויים האלה אינם יכולים לכסות על הכישלונות של משטרת ישראל.

וחוץ מזה, לא צריך את המשטרה בשביל לגנות. בו בזמן שהמשטרה הוציאה את ההודעה שלה, ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש, הרשימה המשותפת), תושב העיר שנכח באולם, פרסם הודעה שבה נאמר ש״אין ספק שמדובר במקרה חמור ביותר וצריך למצות את הדין עם העבריינים״. הדברים האלה פורסמו בערבית, אבל גם בעברית ב"וואינט" וב"הארץ". כל מה שהשוטרים היו צריכים לעשות היה לפתוח מחשב ולראות שהגינויים כבר קיימים.

ועוד הערה לסיום. בהודעה המשטרה נאמר שהמשטרה מתכוונת למצות "את מלוא חומרת הדין" עם העבריינים, "בגין סיכון תושבי העיר שומרי החוק״. בהודעות על אירועים פליליים בציבור היהודי לא נעשית בדרך כלל הבחנה בין ציבור ״שומרי החוק״ לאלו שאינם שומרי חוק (איך מבדילים ביניהם, דרך אגב?). האם ייתכן שהמשטרה מניחה, שרוב התושבים הערבים הם עבריינים, אלא אם יוכח אחרת?

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

להתארגן ולפעול מבלי להקריב את עצמנו, או אחד את השנייה. שוטרים עוצרים פעיל בח'אן אל אחמר, 5.7.18. המחאות ימשיכו בסוף השבוע (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

השמאל והאתוס ההרסני של ההקרבה העצמית

רק אחרי שנשחקתי עד דק בפעילות פוליטית הבנתי שתנועות שמוכנות להיאבק לא חייבות לקדש אתוס של הקרבה. במקומו הן צריכות ליצור סביבה שדואגת לכל מי שרוצה לקחת חלק במאבק, מוקירה את אלו שמסכנים את עצמם ודואגת להם לאחר מכן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf