newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בתזמון מושלם: ארדן ו"שורת הדין" הכריזו מלחמה נגד פייסבוק

כמה ימים אחרי שהשר לבטחון פנים האשים את פייסבוק באחריות לרצח של הילדה הלל אריאל, מגיש "שורת הדין" תביעה של מיליארד דולר נגד החברה. בניגוד לעמותות שמאל, שורת הדין הנמנה על הימין אינו חושף את תורמיו

מאת:

אחרי המתקפה הביזארית שביצע בשבוע שעבר השר לבטחון פנים גלעד ארדן נגד חברת "פייסבוק" הגיש ארגון הימין הקיצוני "שורת הדין" תביעה בסך מיליארד דולר נגד אותה חברה, במה שנראה כמו מהלך משולב של הממשלה הישראלית ושל ארגון חוץ ממשלתי נגד חברה פרטית בארה"ב.

ארגון "שורת הדין" הוקם בשנת 2002 על ידי עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, ופועל מכספי תרומות, המגיעות בעיקר מארגוני ימין יהודים בארה"ב, במה שהם מכנים "לוחמה משפטית". בעבר הגיש הארגון תביעות נגד שורה של גופים וממשלות על מנת לקבל כספים כ"פיצוי" על פגיעה בישראלים. אחת התביעות המפורסמות שניהל הארגון וגם זכה בה היה נגד ממשלת צפון קוריאה בדרישה לפצות קורבן פורטוריקני שנהרג במתקפה בנמל התעופה בן גוריון בשנת 1972.

תביעה אחרת הוגשה כנגד ממשלת סוריה, מכיוון שזו תמכה בארגון הג'יהאד האיסלמי שביצע מתקפה בשטח ישראל. כנ"ל נתבעו ממשלות אירן, הרשות הפלסטינית, ואחרות. תביעות נוספות הוגשו מטעם הארגון כנגד ממשלות העולם אחרי שהמאמצים הדיפלומטים של משרד החוץ הישראלי כשלו: עצירת משט לעזה ע"י ממשלת יוון, הפעלת לחץ על חברות ביטוח על מנת שלא יבטחו ספינות אחרות, ועוד ועוד. עד כה, על פי הארגון, הוא אחראי לפסיקות בסך 2 מליארד דולר נגד ממשלות וארגוני טרור.

באחד המסמכים שנחשפו על ידי ויקיליקס ושנשלח מהשגרירות האמריקאית בתל אביב למשרד המדינה האמריקאי ב-2007, נכתב כי הארגון מקבל הוראות ישירות ממשלחת ישראל ומגופי המודיעין שלה. דרשן-לייטנר עצמה מצוטטת שם כאומרת: "המועצה לבטחון לאומי ראתה את השימוש בבתי דין אזרחיים כדרך לבצע דברים שהם לא יכולים לעשות". היא ציינה את איש המוסד עוזי שעיה כמי ששיתף פעולה עם הארגון וטענה כי  המוסד סיפק לה מודיעין לגבי העברות כספים שבוצעו על ידי חברות פרטיות. ארגון שכזה, המציג עצמו כארגון חוץ ממשלתי (NGO), אך בפועל מופעל על ידי הממשלה לביצוע דברים שזו אינה יכולה לעשות בגלוי, נקרא GONGO, שזה בתרגום חופשי "ארגון לא ממשלתי המופעל על ידי הממשלה".

בראיון לעיתון גלובס מ-2013, סיפרה דרשן-לייטנר ישירות כי גופי מודיעין ישראלים פנו אליה ושאלו אם תסכים לתבוע את הבנק. הם הבטיחו שיסייעו בכל מה שנדרש – עדויות, מסמכים, והוכחות. באותו ראיון היא מסבירה כי כמעט מתחילת הדרך היא משתפת פעולה עם גורמי ביטחון ישראליים, בהם השב"כ, המוסד, המודיעין הצבאי והמועצה לביטחון לאומי.

> כשיש ספק אין ספק: קיצור תולדות הנטרול

סייען טרור? מארק צוקרברג (צילום: בריאן סולס, פליקר CC BY 2.0)

סייען טרור? מארק צוקרברג (צילום: בריאן סולס, פליקר CC BY 2.0)

מאיפה הכסף?

על פי דו"חות העמותה, מחזור הפעילות השנתי שלה עומד על בין 3 ל-8 מליוני שקלים בשנה. מקורות המימון, למרבה הצער, לא מופיעים באתר העמותה ולא בדו"חות המילוליים או הכספיים המוגשים לרשם העמותות והזמינים לצפייה ברשת. למרות זאת, בעבר פורסם כי אחד התורמים לארגון הוא לא אחר מהכומר האנטישמי ג'ון הייגי, שהכריז כי השואה נגרמה כי היהודים לא מאמינים בישו, שהיטלר עצמו היה חצי יהודי, שהוריקן קטרינה נגרם בגלל מצעד גאווה, ועוד שלל התבטאויות מרנינות.

תרומה אחרת הגיעה מ"קרן דונור", הממומנת על ידי האחים קוך, מליארדרים אמריקאים ימנים השופכים תועפות של כסף על המערכת הפוליטית על מנת להילחם בחקיקה שתקדם אנרגיה מתחדשת, שתפעל נגד צמצום פערים כלכליים, או אפילו תתייג חומרים מסרטנים ככאלה.

עוד מימון מקבל הארגון מ"קרן קורת" (Koret Foundation), המשמשת כצינור מימון גם עבור שורה ארוכה מאוד של ארגוני ימין קיצוני דוגמת "אם תרצו", "מגן יהודה" ו-"משמרת יש"ע" המחמשים מתנחלים, "חננו" המעבירה כספים למשפחות מחבלים, "מרכז שלם" המעסיק עסקני ימין בדימוס לצורך השפעה על חקיקה שתקדם מדיניות ימין-מתנחלי, ועוד ועוד.

אחד התורמים הנוספים ל"שורת הדין" הוא הוא אדם מילשטיין דרך הקרן אותה הוא מנהל עם אשתו. חיפוש זריז באתר משרד מבקר המדינה מעלה כי אותו מילשטיין תרם גם לשר ארדן  11,122.23 ש"ח. בדיוק אותו ארדן שמוביל את הזרוע הממשלתית של המאבק בפייסבוק כעת. אם רשימת התורמים של הארגון היתה פומבית, כפי שדורשים ארדן וחבריו מעמותות השמאל, ייתכן שהיינו מוצאים בה פנינים נוספות.

כפי שכתבתי כאן לפני כשבוע, השר ארדן מתמרמר על אחוז הבקשות למידע ולהסרת מידע מטעם מדינת ישראל  אותו מסרבת פייסבוק למלא. מתוך מעל אלף בקשות לחשיפת מידע על גולשים שהוגשו בין ינואר 2013 לדצמבר 2015, נענתה החברה ל-52% מהן בלבד. בתזמון מושלם כמה ימים אחרי ההאשמות שלו את פייסבוק במעורבות ברצח הילדה הלל אריאל, מתגייס גם "שורת הדין" למלחמה הקדושה הזאת נגד חופש הביטוי בפייסבוק. אולי הלחץ של אותו ארגון משפטי שכביכול לא קשור לרשויות יגרום לחברה "להתפשר" ולהעביר יותר מידע לרשויות החוק במדינת ישראל. ואז כבר לא יהיה צורך לנהל את תביעת המיליארד מול צוקרברג.

> חוק העמותות: כך הופכת המדינה פעילים נגד הכיבוש למתנגדי משטר

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי השמאל יהלי צ'ליק, מתן קדיש ויסמין ערן-ורדי בבית המשפט, ב-2 בדצמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

המשטרה הפכה פעילי שמאל מעדים לחשודים. ביהמ"ש לא השתכנע

מתנחל ממעון רץ ליד הכפר א-טוואני בדרום הר חברון, והותקף על ידי פלסטינים. שלושה פעילים שזומנו לתת עדות נעצרו. לאחר מכן פשטה המשטרה על בית שבו התגוררו והחרימה ציוד ללא צו. "זו עליית מדרגה. עד עכשיו לא ראינו כזאת רדיפה נגד הפעילות היומיומית שלנו"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf