newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למה אלי ויזל לא מסוגל לראות את הגזענות כלפינו, הפלסטינים?

הספר "לילה" הוא מהספרים המשפיעים ביותר שקראתי בחיי. לכן מאכזב כל כך שהסופר, אלי ויזל, מתעלם מהמסר האנושי שלו עצמו, ותומך במתנחלים ובגירוש פלסטינים מבתיהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אמג׳ד עיראקי

״לילה״ הוא אחד מהספרים הבלתי נשכחים ביותר שקראתי בחיי. הייתי בן 16 כשהמורה היהודייה בתיכון נתנה לנו לקרוא את הספר, ואני זוכר עד היום איפה הייתי בזמן שבלעתי בשקיקה את דפיו. זה היה סיפור קצר אך רב עוצמה על זוועות השואה, והיווה את ההצצה האינטימית ביותר שהייתה לי עד אז לתוך אחת התקופות החשוכות ביותר של ההיסטוריה האנושית.

אחרי שהותיר חותם כה חזק על לימודיי, כואב לי לראות שמחברו וגיבורו של הספר, אלי ויזל, הוא אחד החתומים על מודעת עיתון שפורסמה לאחרונה ומהללת השתלטות מתנחלים יהודים על בתים פלסטינים בשכונת סילוואן. ויזל חתם על המודעה כראש המועצה הציבורית של אלע"ד, ארגון שתכליתו המפורשת היא להמיר עיר עתיקה ורב-תרבותית למקום בו קבוצה אתנית או דתית אחת תחזיק בזכויות נעלות ובנרטיב דומיננטי על פני האחרות. ויזל לא רק יושב בהנהלת הארגון, הוא גם מקדם את עבודת הארגון והאידיאולוגיה שמאחוריה באופן אקטיבי וללא היסוס גם באזורנו וגם בחו״ל.

> המתנחלים מנצחים בסילוואן, ובגדול

אלי ויזל (World Economic Forum / Remy Steinegger CC BY-SA 2.0)

אלי ויזל (World Economic Forum / Remy Steinegger CC BY-SA 2.0)

ההשתלטות בסילוואן, ביוזמת אלע"ד ועוד קבוצות מתנחלים, היא לא רק עניין של נדל״ן. בעיקרון, לכל אחד אמורה להיות הזכות לגור היכן שיחפוץ, אבל זה לא מה שקורה תחת ריבונות ישראלית. כאן ליהודים ניתנת הזכות הזו, בעוד שהפלסטינים מוגבלים לכמה אזורים נבחרים ואפילו את האזורים האלו הם מאבדים במהירות. המצב חמור מכל בירושלים, שם אדמות פלסטיניות מוחרמות, זכויות מגורים נשללות, בתים נהרסים, ומשפחות מסולקות כדי לפנות את הדרך לבתי מגורים ליהודים בלבד ולתשתיות של המדינה.

הפרקטיקות האלו לא מתרחשות רק בסילוואן. באזור ״E1״, מזרחית לירושלים, בני שבט הבדואי ג׳אהלין יפונו בכוח מאדמותיהם כדי לסגור את המרווח בין גושי ההתנחלויות היהודיים הגדולים באזור. בכפר הירושלמי עיסאוויה תושבים פלסטינים יאבדו דונמים רבים מאדמתם לטובת תוכנית המדינה לבנות שם מזבלה וגן לאומי. אפילו נוצרים ערבים וארמנים שגרים בעיר העתיקה סובלים מהצקות והטרדות קבועות בידי המתנחלים היהודים, כולל השחתת רכוש פרטי וריסוס כתובות גזעניות על קירות הבניינים שלהם.

הפעולות הללו מקבלות הגנה נרחבת תחת כוחות הביטחון, זוכות לשבחים מצד חברי ממשלה ונהנות מגיבוי מצד מפורסמים למיניהם כגון ויזל. הא-סימטריה הגזעית הזו היא הסיבה שדבריו של נתניהו שבאו להגן על ההשתלטות בסילוואן – כשטען שאינו יכול בשום אופן לקבוע לאף משפחה יהודית או ערבית לא לגור בכל מקום שירצו – מצטיירים כטיעון מגוחך על גבול האבסורד.

זוהי לא הפעם הראשונה שויזל הפגין נאמנות לקבוצות ממין זה (לדוגמא הוא גם חבר במועצה המייעצת של הארגון הימני NGO Monitor). ועדיין, כשראיתי שהוא שוב משבח כך את הארגון, רק גבר בי התסכול מכך שויזל איבד את הצפון המוסרי בנושא הזה. אותו אדם שהתבטא בגנות התקפות גזעניות בחלקים רבים מהעולם – פתאום הופך באופן בלתי מוסבר לשופר עבור מעשים גזעניים כאשר מדובר בישראל. בגלל מדיניות מפלה כמו זו הנתמכת בידי ויזל, ירושלים כיום איבדה חלק גדול מיוקרתה ומוסריותה. במקומן האווירה בעיר התמלאה עויינות וצדקנות, ואובססיות אידיאולוגיות מקבלות עדיפות על פני שימור הרב-תרבותיות.

> ההתלקחות בירושלים היא תגובה לפחד משוטרים ומתנחלים

צעדת מתנחלים בסילוואן, 2010 (קרן מנור / אקטיבסטילס)

צעדת מתנחלים בסילוואן, 2010 (קרן מנור / אקטיבסטילס)

אלי ויזל אם כן הוא חלק מהבעיה הרחבה והרצינית יותר שמאיימת על גורלה המתדרדר של העיר. מעבר לסוגיה של הגנה על זכויות הלא-יהודים לגור בירושלים עומד הצורך לאתגר את האמונה שעיר קדושה והיסטורית כזו יכולה להיות שייכת לקבוצה אחת יותר מאשר לאחרת. ישראלים ופלסטינים כאחד חולקים את האשם בעמדה הזאת, ויש לשים לזה סוף.

היעדים הגזעניים שמכוונים את המדיניות בעיר כיום מגיעים מארגונים כמו אלע"ד, ממשלת ישראל וישראלים ימנים ושמאלנים גם יחד, שמאמינים שירושלים צריכה להישאר ״הבירה הנצחית והמאוחדת״ של העם היהודי בלבד. בצד הנגדי של הספקטרום ממוקמת האמונה של ערבים ומוסלמים רבים בפלסטין ובאזור כולו אשר חושבים שירושלים חייבת להיות ״משוחררת״ תחת דגל לאומי או מוסלמי. בינתיים, הפלסטינים והישראלים הרבים שדימו להם את ירושלים כעיר מגוונת ושוות זכויות, כפי שהיא הייתה אמורה להיות, נדחפים הצידה ומושתקים בתוך הרעש שנוצר בידי הקנאות הלאומית והדתית – אשר לה גם ויזל תורם את חלקו.

אין לי אלא להתאכזב עמוקות ממחברו של הספר החזק ההוא שקראתי בתיכון. אלי ויזל, אשר מכיר היטב את התוצאות המבעיתות של אידיאולוגיות גזעניות, צריך היה לדעת לא להכנע להן בעצמו. בסכסוך הנוכחי הוא לא מתנהג כשליח האנושות, אלא כשליח הניצחון של קבוצה אתנית אחת על פני כל האחרות.

העם היהודי זכאי להיסטוריה, ביטחון וזהות בארץ הזו בדיוק כמו הנוצרי, המוסלמי או כל פלסטיני אחר, בייחוד בצל האנטישמיות והשואה. אבל הוא לא זכאי לכך באמצעות עקירה ודיכוי אנשים אחרים, או בשל טענה לעליונות זכויותיו רק בגלל הסגולה המיוחדת של גזעו או דתו. זה בדיוק הרוע והשחיתות שגברים ונשים כמו ויזל צריכים להילחם בו, לא לקדם. זהו אחד השיעורים החשובים ביותר שאני למדתי מהקריאה בספר ״לילה״. אני מקווה שהכותב שלו ילמד את אותו הדבר.

אמג׳ד עיראקי הוא רכז סנגור בינלאומי בעדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל. הדעות המובאות בכתבה שייכות לכותב בלבד ולא מייצגות את עדאלה. הפוסט פורסם במקור באנגלית באתר 972+. תרגמה: מיכל מוגרבי.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

אתר בנייה של שכונת מגורים חדשה בהרצליה, ב-27 במרץ 2020 (צילום: גילי יערי / פלאש90)

מענקי הקורונה הם תעמולה. ההטבות למשקיעי הנדל"ן הן מדיניות

גם היצירתיים שבפרשנים הכלכליים לא יצליחו לזהות מדיניות כלכלית סדורה בהחלטות הממשלתיות שהתקבלו מאז שהתחיל משבר הקורונה. ניתן למצוא מדיניות כזאת רק בסעיף שהוגנב לחוק מענקי הקורונה, שנועד לשמור על מחירי הדיור הגבוהים כדי להגן על רווחי הקבלנים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf