newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

היום: שביתת נשים בארגנטינה בשל רצח ודיכוי נשים

למרות החקיקה המתקדמת למניעת אלימות נגד נשים, בארגנטינה אישה נרצחת בממוצע כל 31 שעות. רבבות הנשים שיחסמו היום את הרחוב הרחב בעולם מזהירות כי אם לא תתקבלנה דרישותיהן, השביתה תהיה רק ההתחלה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

היום (רביעי) יצאו נשות ארגנטינה לשביתה ויצעדו לבושות בשחור ברחבי המדינה, במסגרת מה שנחשב למאבק החברתי התוסס ביותר במדינה כיום. הסיבה המידית לכך היא רצח של נערה נוספת בעיר מר דל פלטה ביום ראשון שעבר. לוסיה פרז, בת 16, נאנסה על ידי מספר גברים ונרצחה וגופתה הושלכה סמוך לבית חולים.

קואליציית ארגוני נשים, ובראשם "אף לא אחת פחות" (Ni una menos), אשר ארגנה אשתקד הפגנה בה השתתפו 300,000 אישה ואיש נגד רצח נשים, החליטה ביום חמישי האחרון לצאת לשביתה. "אם החיים שלנו לא חשובים, שינסו לייצר במדינה בלעדינו", אמרו שם.

בארגנטינה נרצחות מדי שנה בממוצע 235 נשים רק בשל היותן נשים, אחת כל 31 שעות, 45 נוספות מתות כתוצאה מאי יכולתן הכספית לבצע הפלה. ביום שני נמצאה גופתה של ביאטריז ולנסיה בתוך קופסא לאחר שנרצחה על ידי בן זוגה. יום אחר-כך נמצאה מרינה ביאטריז ללא רוח חיים בביתה. בן זוגה נמלט. ביום ראשון הקודם הפגנת נשים ברוסריו דוכאה באלימות על ידי המשטרה ועשרות נשים נפצעו, חלקן מירי גומי.

למרות שב-2009 נחקק בארגנטינה מה שהוא כנראה החוק המתקדם ביותר בעולם נגד אלימות כלפי נשים, הוא לא מיושם. מתוך 45 סעיפיו – הכוללים הוצאת אוטומטית של גברים מהבית לאחר תלונה על אלימות, אזיקים אלקטרוניים, עונשי מינימום, סעד משפטי, רפואי, ופסיכולוגי חינם, הקמת מאגר מידע כלל ארצי לרישום גברים אלימים ונתונים על רצח נשים, ובראשם תוכנית לאומית לחינוך – רק 8 מיושמים וגם רק הם באופן חלקי.

מיצג על אלימות מגדרית:

השביתה היום תתקיים בין אחת לשתיים בצהריים, כאות אזהרה. הנשים יצאו לרחובות לבושות בשחור – ממקומות עבודתן במפעלים, משרדים, ובבתים. הן דורשות את קיום החוק, הפסקת קשר השתיקה סביב רצח הנשים, יחס ראוי במקומות העבודה, ומאבק בעוני שפוגע בהן בצורה החמורה ביותר. בשעה 17:00 הן יחסמו את רחוב ה-9 ביולי, הרחוב הרחב ביותר בעולם, ויצעדו לכיכר מאי מול הבית הוורוד בבואנוס איירס. הפגנות סולידריות יתקיימו גם בצ'ילה, מקסיקו, ספרד, ומקומות נוספים.

בינתיים מדובר בשביתת אזהרה, וארגוני העובדים בארגנטינה לא מצטרפים אליהן. אך אם דרישותיהן לא יתקבלו, ב-25 בנובמבר – היום הבינלאומי לציון אלימות נגד נשים (שנבחר לכך בעקבות רצח האחיות מירבל ברפובליקה הדומיניקנית) – הן יפתחו בשביתה כללית.

> האויב הכפול של נשים ברצועת עזה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

הפצוע מאום אלחיראן גסס, שוטרים וצוות רפואי לא עזרו

תיעוד מצולם וכתוב המתפרסם לראשונה חושף תמונה חמורה מאירועי אום אלחיראן: רופאה וחובש עמדו במרחק מטרים ספורים מתושב הכפר שנורה ולא סייעו לו, ושוטרים חשבו כבר מהרגע הראשון שלא מדובר בפיגוע. עתירה של הוועד נגד עינויים ועדאלה: לפתוח מחדש את החקירה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf