newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פלסטינים הפגינו במאחז לא-חוקי: "צאו מכאן, האדמות שייכות לנו"

כ-150 פלסטינים, ישראלים ובינלאומים נכנסו היום למאחז הלא-מורשה "שירת העשבים" בבקעת הירדן ותלו דגלי פלסטין על אחד המבנים. 34 מפגינים עוכבו או נעצרו. המחאה התקיימה בסיום כנס הוועדות העממיות על התנגדות לא אלימה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

המשטרה והצבא עיכבו ועצרו 34 מפגינים פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים שנכנסו היום למאחז לא מורשה בבקעת הירדן ומחו נגד השתלטות מתנחלים על אדמות של פלסטינים באזור. לפני שהוצאו מהמאחז, המפגינים הספיקו לתלות דגלי פלסטין על מגדל העומד במרכזו.

כ-150 פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים נכנסו בשעות הצהריים (שבת)  לתוך מאחז "שירת העשבים", ליד התנחלות מחולה בבקעת הירדן. הם הניפו דגלי פלסטין וקראו לסיום הכיבוש. מתנחלים המתגוררים במקום, חלקם חמושים באקדחים ורובים, התעמתו עם המפגינים וניסו לדחוף אותם אל מחוץ למאחז.

הצבא פיזר בגז מדמיע את המפגינים במאז "שירת העשבים". אחד הפלסטינים נפגע תוך כדי המעצר ונזקק לטיפול (צילום קרן מנור/ אקטיבסטילס)

הצבא פיזר בגז מדמיע את המפגינים במאז "שירת העשבים". אחד הפלסטינים נפגע תוך כדי המעצר ונזקק לטיפול (צילום קרן מנור/ אקטיבסטילס)

חיילים שהגיעו למקום לאחר זמן קצר פיזרו את ההפגנה בגז ורימוני הלם. הם ניסו לעצור בכוח מפגין פלסטיני, והוא פונה לטיפול רפואי לאחר ניסיון המעצר. לאחר שיצאו מאזור המאחז, המפגינים צעדו בגבעות לכיוון הקהילות הפלסטיניות השכנות, כשהחיילים רודפים אחריהם.

במהלך המחאה, שוטרים עיכבו 20 פעילים בינלאומים, 11 עיתונאים פלסטינים שהגיעו לסקר את האירוע וישראלית אחת. מפגין ישראלי ומפגין פלסטיני נעצרו, ולקראת שעות הערב הועברו כל המעוכבים והעצורים לתחנת משטרת אריאל.  אחד העצורים שידר בפייסבוק לייב את הנסיעה ברכב ההסעות, שלווה על ידי ניידת משטרה.

״"אנחנו כאן כדי להעביר מסר: אתם לא חוקים, אתם צריכים לעזוב את האדמה שלנו", אמר עבדאללה אבו רחמה מבילעין. "זה אחד המאחזים הלא חוקיים שמתנחלים בנו על אדמות פלסטיניות. נמשיך להיאבק בכל מקום נגד  הכיבוש, ביחד עם ישראלים ובינלאומיים".

המפגינים הצליחו לתלות דגלי פלסטין על מגדל העומד במרכז מאחז "שירת העשבים" בבקעת הירדן (צילום: אורן זיו)

המפגינים הצליחו לתלות דגלי פלסטין על מגדל העומד במרכז מאחז "שירת העשבים" בבקעת הירדן (צילום: אורן זיו)

מאחז "שירת העשבים" הוקם בשנת 2016 בסמוך למאחז גבעת סלעית וקרוב להתנחלות מחולה בצפון בקעת הירדן. הוא כולל כמה קרוואנים, מגדל מאולתר ועדר כבשים. על פי דוח של בצלם, המאחז הוקם תחילה על חלקה בבעלות פלסטינית פרטית, אך כמה חודשים מאוחר יותר, בינואר 2017, העבירו המתנחלים את מבני המאחז לראש גבעה סמוכה, בחלקה הרשומה בטאבו כרכוש ממשלתי עוד לפני שישראל כבשה את הגדה. על פי בצלם, העברת המאחז לחלקה המסווגת "אדמת מדינה" מרמזת כי המהלך נעשה בתיאום עם הרשויות הישראליות.

בשביל המפגינים הפלסטינים, היתה זו הפעם הראשונה שנכנסו לתוך מאחז ישראלי בלתי חוקי. כשהפלסטינים צעדו בשביל העפר המוביל למאחז, המתנחלים, לבושים בחולצות לבנות, נראו מופתעים. הם החלו לדחוף ולאיים על המפגינים וצעקו "צאו לנו מהבית". בתגובה הסבירו הפלסטינים שמדובר באדמות פלסטיניות. "זו לא האדמה שלכם, גנבתם אותה", הם אמרו. המפגינים אף תלו דגלי פלסטין על מגדל העץ העומד במרכז המאחז.

למרות שהמאחז עצמו תופס עשרות דונמים בודדים, השפעתו בשטח מרחיקת לכת. מאז הקמתו נמנע מהפלסטינים מקהילות תל אל חימה ועין אל בידא הסמוכות לרעות באזור. באופן זה, הוא תורם להשתלטות ישראלית על אלפי דונמים בבקעת הירדן. "מדיניותה ארוכת השנים של ישראל באזור זה, שמכוונת לגירוש הקהילות הפלסטיניות מהאזור, מיושמת תוך שילוב בין צווים צבאים, אמצעים מנהלתיים ותכנוניים ופעילות צבאית" נכתב בדוח של בצלם, שם מפורט כיצד המתנחלים במאחזים החדשים משמשים כ"זרועה הארוכה של המדינה, תוך ניצול מעמדם כאזרחים ישראלים בשטח כבוש, הם תוקפים רועי צאן פלסטינים ומונעים את גישתם לאדמות שמהוות מקור מחייה מרכזי עבור קהילותיהם מזה עשרות שנים".

המתנחלים קראו לפלסטינים "צאו מהבית שלנו". הפלסטינים ענו: "אלה האדמות שלנו". עימותים במאחז "שירת העשבים" בבקעת הירדן (צילום קרן מנור/ אקטיבסטילס)

המתנחלים קראו לפלסטינים "צאו מהבית שלנו". הפלסטינים ענו: "אלה האדמות שלנו". עימותים במאחז "שירת העשבים" בבקעת הירדן (צילום קרן מנור/ אקטיבסטילס)

ההתנחלויות בבקעת הירדן, חלקן קיבוצים ומושבים, נחשבו "מתונות" יחסית להתנחלויות באזור ההר, אולם בשנים האחרונות החלו מתנחלים להקים מאחזים במקומות המונעים מהפלסטינים גישה לאדמות המרעה ולאדמות החקלאיות שלהם. פעילי שמאל ישראליים שמגיעים לסייע רועים מוטרדים ונעצרים.

הפעולה אתמול התקיימה ביום השלישי והאחרון של כנס שארגנו הוועדות העממיות בגדה המערבית כדי לדון באסטרטגיות חדשות למאבק לא-אלים נגד הכיבוש. בכנס השתתפו מאות פלסטינים, ישראלים ובינלאומים, והוא נערך במחנה הפליטים פרעה שליד העיירה טובאס במבנה ששימש בעבר את ישראל ולפני כן את הבריטים כבית כלא. לאחר הסכמי אוסלו, המבנה עבר לידי הרשות הפלסטינית והוא משמש היום כמרכז קהילתי.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

שוטרים לצד מכוניתו של יעקוב אבו אלקיאען, ביום האירוע באום אלחיראן (צילום: אקטיבסטילס)

הפצוע מאום אלחיראן גסס, שוטרים וצוות רפואי לא עזרו

תיעוד מצולם וכתוב המתפרסם לראשונה חושף תמונה חמורה מאירועי אום אלחיראן: רופאה וחובש עמדו במרחק מטרים ספורים מתושב הכפר שנורה ולא סייעו לו, ושוטרים חשבו כבר מהרגע הראשון שלא מדובר בפיגוע. עתירה של הוועד נגד עינויים ועדאלה: לפתוח מחדש את החקירה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf