newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תביעה: המדינה נגד החברה האזרחית

מאבק המדינה בארגוני חברה האזרחית הפועלים לשמירת האינטרטס הציבורי עולה מדרגה. האם מדובר בצעד ליגיטימי של המדינה נגד ארגונים הפועלים נגדה או בסתימת פיות כוחנית?

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בשבוע שעבר מדינת ישראל הגישה בפעם הראשונה תביעה נגד ארגוני חברה אזרחית הפועלים למען האינטרס הציבורי. מדובר על החלטה של פרקליטות מחוז דרום להגיש תביעת צד ג' נגד שני ארגוני חברה אזרחית, עמותת 'אדם, טבע ודין' ו'עמותה להצלת עמק ססגון', בעקבות פעילות של הארגונים שהובילה לביטול הליך בניית מתחם מלונות בשמורת טבע ייחודית.

זהו המשך ישיר של קו לוחמני אותו מובילה הממשלה נגד פעילים וארגוני חברה אזרחית המבקרים את פעילות הממשלה, קוראים תיגר על מדיניות הממשלה, שומרים על טובת הציבור הרחב ופועלים לשינוי סדר היום הציבורי, וכך דה פקטו שומרים על הדמוקרטיה הישראלית. בשנה האחרונה היינו עדים לאלימות קשה של משטרת ישראל נגד פעילים חברתיים, מעצרי שווא וזימון לחקירות במטרה לייצר פחד. זאת לצד מגמה של חקיקה המנסה להגביל את ארגוני זכויות האדם.

במציאות בה אמצעי התקשורת שייכים לבעלי הון שהם גם בעלי קשר אישי במידה זו או אחרת לשלטון, היכולת של התקשורת לבקר את הממשלה ולהוות כלב השמירה של הדמוקרטיה כמעט לא קיימת. את התפקיד הזה לקחה על עצמה החברה האזרחית. המקרה של הצלת עמק ססגון הוא דוגמא טובה לכך. המדינה מצידה עושה ככל יכולתה על מנת להגביל את פעילות הארגונים האלה ועושה זאת דרך חקיקה, הפחדה ותביעות משפטיות. המדינה שנאבקת בארגוני החברה האזרחית משרה פחד ולמעשה נאבקת בדמוקרטיה.

התנהלות כזו של הממשלה מזכירה לנו משטרים רחוקים אותם אנחנו אוהבים לגנות. כעולה מאחת ממדינות חבר העמים, אני רואה דפוסי פעולה דומים מאוד בין הממשלה הישראלית לשלטון ברוסיה – סתימת פיות, רדיפה אישית, הפחדה. (לדוגמא, חוק להגבלת מימון זר לארגוני חברה אזרחית חוקק ברוסיה עוד בשנת 2006) המאפיינים של השלטון ברוסיה מתחילים להיות נפוצים כאן יותר ויותר. זה מתחיל בכמה מעצרים, תביעה בודדת, ואלימות שנועדו להשאיר את האנשים בבית. גם ברוסיה זה החל כך, וכולנו יודעים לאן הם הגיעו. אנחנו, דוברי הרוסית, מכירים את זה ומתריעים על כך. גם חלק ממובילי המדיניות הזו יושבים בממשלה ומכירים את זה, גם הם רוצים פחות ארגוני חברה אזרחית ופחות מגבלות דמוקרטיות שיציקו ויפריעו להם.

אנחנו חייבים לעצור את התופעות האלה כאן ועכשיו, אחרת החברה האזרחית הישראלית תגיע למצב בו נמצאת החברה האזרחית הרוסית. היא כמעט לא קיימת. ואז גם הדמוקרטיה לא תהיה קיימת.

 

[פורסם לראשונה באתר של עמותת "מורשתנו"]

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו במטה הליכוד בתל אביב, בליל הבחירות ב-3 במרץ 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי / פלאש90)

נתניהו מוקף בשפנים, לכן חושבים שהוא קוסם

ראש הממשלה נתפס כאשף פוליטי, אך כל הצלחתו נובעת ממנגנון נרקיסיסטי שבנה סביב המותג "נתניהו". בנוסף, הוא נהנה מתנאים פוליטיים נוחים שכוללים תשתית מפלגתית משומנת ואופוזיציה ריקה מתוכן. ללא פלטפורמה פוליטית ומנהיגים נאמנים הוא לא יוחלף, ואין לזה שום קשר לקסמים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf