newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

איום הריסת הבתים חוזר לרחף מעל תושבי לוד הפלסטינים

המשטרה הגיע לבית משפחת נאקיב בלוד והודיעה על הריסת ביתם עוד היום. ערעור הוגש לעליון. על פי הערכות של פעילים, כ-80 אחוז מהפלסטינים בעיר לוד חיים ב"תנאים לא חוקיים", ונמצאים תחת איום תמידי של הריסת בתיהם

מאת:
השאירו תגובה
א א א

לאחר תקופה רגועה יחסית בה נמנעו הרשויות המקומיות מלהרוס בתי פלסטינים בתוך ישראל, עיריית לוד, בראשות ראש העיר יאיר רביבו, שוב חוזרת לנופף בחרב ההריסות. הלחימה בעזה הסתיימה, וכעת הרשויות חוזרות למלחמתן היומית כנגד הערבים אזרחי המדינה.

הבית המאוים שייך למשפחת נאקיב, ונבנה על אדמת המשפחה השייכת לה בטאבו. כנגד המבנה עומד צו הריסה מאז חודש נובמבר (מלפני כחודש), בטענה לבנייה לא חוקית. עיריית לוד הודיעה על ביצוע ההריסה הבוקר (ראשון) ולמקום אף הגיעה המשטרה והודיעה על כוונתה לממש את הצו.

> דו"ח: מעל לשמונה מאות בתים נהרסו בנגב בשנה אחת

(צילום: סעיד אבו חמד)

בית משפחת נאקיב המיועד להריסה בלוד (צילום: סעיד אבו חמד)

בא כוחה של המשפחה, עו״ד קייס נאסר, הגיש בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בקשת ערעור דחופה יחד עם בקשה לעיכוב ביצוע. בית המשפט דחה את בקשת עיכוב הביצוע, אך אישר עיכוב זמני עד היום (ראשון) בשעה 13:00 לצורך הגשת ערעור לבית המשפט העליון.

משפחת נאקיב מתגוררת על אדמתה הסמוכה לשכונת גני אביב, שלצורך בנייתה הופקעו אדמות מהמשפחה וממשפחות פלסטיניות אחרות בהליך שחוקיותו הוטלה בספק מאז ומתמיד. המשפחה מתגוררת שם עוד מלפני שנת 1948, ותוכנית התב״ע (תוכנית בניין ערים) המחוזית מאושרת לשכונה כבר שנים, אך העירייה טרם אישרה תוכנית מיתאר ואף הרסה בית בשנות התשעים.

לפי תצלום תוכנית התב"ע, ניתן לראות שהבית נבנה על אדמה המאושרת לבניה לצורך מגורים- כך שהחלטת העירייה על "בנייה בלתי חוקית" בהחלט נראית שרירותית:

(צילום: סעיד אבו חמד)

ניתן לראות לפי החץ השמאלי המצביע על החלקה בה נבנה הבית, שהנכס נבנה על אדמה המיועדת לבנייה (מקווקו) ובצמוד לדרך מוצעת (אדום)(צילום: סעיד אבו חמד)

במידה ובית המשפט העליון יסרב לבקשת עיכוב הביצוע, סכנת הריסת הבית הופכת למוחשית מתמיד ועל פי החוק ניתן להרוס את הבית בכל רגע נתון. לדברי אחד מבני המשפחה, ידוע שמדובר ברדיפה פוליטית. "העירייה טוענת שהבית מפריע לכביש", הוא סיפר לשיחה מקומית, "אבל לפי תוכנית התב"ע ניתן לראות בבירור שהמבנה נבנה על אדמה מאושרת. איך אפשר להסביר את החלטת העירייה חוץ מאשר רדיפה פוליטית?".

בשעות הקרובות, בהתאם להחלטת בית המשפט, יוחלטו על צעדים להמשך המאבק כגון הקמת אוהל מחאה או קריאה לפעילים להגיע ולהפגין.

על פי הערכות של פעילים בתחום המאבק נגד הריסות הבתים בעיר, כ-80 אחוזים מהפלסטינים בלוד חיים ב"תנאים לא חוקיים" על פי הגדרת המדינה, מאחר ובתיהם לא מאושרים. מצב זה מאפשר לרשויות להפעיל את איום ההריסה כנגד חלק גדול מאוד מתושבי העיר, בהתאם לצרכי הממסד.

[14:45 עדכון מבית המשפט: התקבלה בקשת המשפחה להוצאת צו עיכוב הריסה זמני עד הדיון הבא ביום חמישי בשעה 8:45]

> התמוטטות הריבונות? הערים המעורבות סובלות מריבונות מזניחה

הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

אין תשובה אחת למשבר האקלים. זה לא אומר שהכל אבוד

תשומת הלב הציבורית כמעט לא מופנית כיום למשבר שמעמיד את העתיד של כולנו בסימן שאלה, אך אנחנו נכנסים לתקופה קריטית לשינוי המגמה, ואסור להרפות מהנושא. על אף הביקורת, גם משמאל, על ה"גרין ניו דיל", נראה שהתפיסה הזאת יכולה בהחלט לקדם אותנו לפתרונות ממשיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf