newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

250 עצי זית נכרתו כדי לסלול כביש חדש המיועד למתנחלים בלבד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

צילום ודיווח: קרן מנור

עובדים מלווים במאבטחים ובכוחות צבא הגיעו הבוקר לאדמותיהם של איכרים פלסטינים באזור קלקיליה וכרתו כ-250 עצי זית הנמצאים על תוואי של כביש הפרדה חדש המתוכנן להיסלל באזור. את פניהם קיבלו קומץ מבעלי האדמות שניסו למחות ולהתנגד לעבודות באופן לא אלים, אולם ללא הצלחה.

לטובת סלילת הכביש, "עוקף נבי אליאס", המיועד למתנחלים בלבד, צפויים להיכרת ולהיעקר סך הכל כ-700 עצי זית וחקלאים מהכפר הסמוך, עזבת טביב, ינושלו וינותקו ממאות דונם של אדמה חקלאית.

אתמול (שבת) מנעו חיילים מעשרות פלסטינים וישראלים להפגין ביחד נגד הפקעת האדמות וכריתת העצים המתוכננת. הצבא הוציא לאזור ההפגנה המתוכננת צו שטח צבאי סגור, ואף מנע אקטיבית מפעילים ישראלים שהיו בדרכם להצטרף להפגנה הלא אלימה להגיע למקום לאחר שאלו אותרו ברכבים עוד כשהיו בדרכם לאזור.

> המדריך המלא לשמאלני שרוצה להפסיק לדבר רק עם עצמו

העצים מפנים את הדרך לטובת כביש הפרדה (צילום: קרן מנור/אקטיבסטילס)

העצים מפנים את הדרך לטובת כביש הפרדה (צילום: קרן מנור/אקטיבסטילס)

בתחילת חודש ינואר בשנה שעברה נכנע משרד הבטחון ללחץ המתנחלים והודיע על סלילתו של כביש 5311, שישמש את המתנחלים ככביש עוקף לכפר א-נבי אליאס ליד קלקיליה. כיום נוסעים המתנחלים על כביש שעובר בתוך הכפר הפלסטיני. לטובת סלילת הכביש הופקעו 104 דונם הממוקמים על אדמות פלסטיניות פרטיות ומשרד הביטחון הוציא צווי הפקעה לכשלושים משפחות חקלאים פלסטינים מהאזור המחזיקות בבעלות בקרקעות המיועדות לכביש ההפרדה.

ההחלטה על סלילת הכביש הגיעה לאחר רצח בני הזוג הנקין. אז הקימה צמרת מועצת יש"ע מאהל מחאה נגד הממשלה, והסכימה לפרקו רק לאחר התחייבות הממשלה לאשר כ"תג מחיר" ממסדי לאותו אירוע את סלילתם של מספר כבישים חדשים, שמטרתם להמשיך ולקדם את ההפרדה בין יהודים לערבים בגדה המערבית. בין כבישי ההפרדה שאושרה סלילתם גם כביש עוקף נבי אליאס – על אף שבני הזוג לא נרצחו באזור זה.

> צפו: חיילים מנעו מפלסטינים וישראלים להפגין יחד נגד הפקעת אדמות

חוסאם אבו הניה מתבונן במה שנותר מהעצים שהיו נטועים על אדמתו (קרן מנור/אקטיבסטילס)

חוסאם אבו הניה מתבונן במה שנותר מהעצים שהיו נטועים על אדמתו (קרן מנור/אקטיבסטילס)

בעלי האדמות מתבוננים באנשי המנהל האזרחי הכורתים את עצי הזית שלהם. (צילום: מוסא טביב, באדיבות "לוחמים לשלום").

בעלי האדמות מתבוננים באנשי המנהל האזרחי הכורתים את עצי הזית שלהם. (צילום: מוסא טביב, באדיבות "לוחמים לשלום").

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

הסרבן שחר שורץ (בחולצה לבנה מימין) בבקו"ם. צילום: באדיבות רשת "מסרבות"

סרבן גיוס נשפט ל-10 ימי מאסר: "הצבא משמר את הסכסוך"

זוהי תקופת כליאה ראשונה לשחר שורץ, שהתייצב הבוקר בבקו"ם והודיע על סירובו להתגייס. בהצהרה שפרסם כתב: "הצעירים שמשרתים בצבא פוגעים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטח, מדכאים את האוכלוסייה ומאפשרים את אלימות המתנחלים. אני מסרב לקחת בזה חלק"

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf