הפרקליטות הצבאית בוחנת: חיילים הרגו נער בירי פצצת תאורה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיע לאחרונה שהפרקליטות הצבאית בוחנת מקרה שבו חיילים ירו פצצת תאורה שפגעה בפניו של נער פלסטיני בן 15 בעזה והרגה אותו. בווידאו שצולם במקום נראה שהנער לא סיכן את החיילים, וממילא ירי פצצת תאורה לא אמור להיעשות לאור יום ולא בכינון ישיר כפי שנעשה במקרה הזה.

האירוע קרה ב-9 לספטמבר האחרון, קבוצה של כמאה אנשים הגיעה אחר הצהריים להפגין ליד הגדר בין רצועת עזה לישראל באזור מחנה הפליטים אל-בוריג'. כמה צעירים במקום זרקו אבנים לעבר חיילים שהיו מעבר לגדר, ואלה הגיבו בגז מדמיע וכדורי גומי. בסרטון שהגיע לידי שיחה מקומית נראה שלא נשקפת סכנה לחיילים, שרובם נמצאים בתוך רכבים ממוגנים, וגם האחרים צמודים לגדר באופן שהאבנים לא יכולות לפגוע בהם.

עוד בנושא

  בניגוד לנהוג ובניגוד לנהלים, ירו החיילים גם פצצות תאורה לעבר זורקי האבנים. אחת מהן פגעה ככל הנראה ישירות בפניו של עבד א-רחמאן א-דבאר בן ה-15, הוא נפל לקרקע ועל ראשו בערה להבה חזקה. הבדיקה הפתולוגית שנערכה לאחר מכן אישרה שפצצת תאורה היא סיבת המוות.

  בעקבות חשיפת המקרה ב"שיחה מקומית" באוקטובר האחרון פנה ח"כ דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת) בשאילתה רשמית לשר הביטחון כדי לברר מדוע ירו החיילים פצצת תאורה לעבר הנער, מה עושה הצבא כדי לחדד לחיילים את ההוראות לפיזור הפגנות והאם נפתחה חקירת מצ"ח במקרה הזה.

  בשבוע שעבר ענה שר הביטחון כי "האירוע תוחקר בתחקיר מבצעי. התחקיר ומידע נוסף ביחס לאירוע הועברו לבחינת הפרקליטות הצבאית. החלטה טרם התקבלה בעניין ומשכך, מטבע הדברים, לא ניתן להתייחס לפרטי האירוע בשלב זה".

  "אלה שתי הידיים של המדיניות בשטחים", אומר בתגובה היום ח"כ חנין. "יד אחת משגרת פצצת תאורה קטלנית, בניגוד להנחיות של הצבא עצמו, שורפת והורגת את הנער הפלסטיני בן ה-15, עבד א-רחמאן א-דבאר. והיד השנייה אוטמת את הפה והאוזניים, מסרבת לספק תשובות לשאלות הקשות, ומשתיקה את המקרה מאחורי הדלתיים הסגורות של התחקיר הפנימי".

  > רשיון להרוג: תיק החקירה המפליל של הרג האחים במחסום קלנדיה

  פצצת התאורה שהרגה את הנער (ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם)

  פצצת התאורה שהרגה את הנער (ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם)

  א א א
  ועוד הערה לסיום:

  הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

  כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

  אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

  הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
  תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

  לחצו כאן
  מנסה להשתמש בדחליל הביטחוני כדי להצדיק את החוק. שרת הפנים איילת שקד (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

  מנסה להשתמש בדחליל הביטחוני כדי להצדיק את החוק. שרת הפנים איילת שקד (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

  נימוקי הביטחון לא יעזרו: חוק האזרחות הוא גזעני

  במשך 20 שנה, חוק האזרחות ניצל מפסילה מבג"ץ משום שהוא הוצג כזמני. עכשיו איילת שקד ושמחה רוטמן רוצים להפוך אותו לקבוע. הפתרון הוא חוק שיבחן כל מקרה לגופו

  X

  אהבת את הכתבה הזאת?

  כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
  donate
  silencej89sjf