newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחרי שישה ימי מעצר: הרשות שחררה את פעיל זכויות האדם עיסא עמרו

מאת:
השאירו תגובה
א א א

בית המשפט המחוזי הפלסטיני בחברון החליט היום לשחרר פעיל זכויות האדם עיסא עמרו לאחר שישה ימי מעצר. עמרו, רכז קבוצת "צעירים נגד התנחלויות" הפועלת נגד הכיבוש בחברון, נעצר ביום שני שעבר על ידי הבטחון המסכל הפלסטיני בעקבות ביקורת שהעביר על הרשות הפלסטינית ברשתות החברתיות. עמרו הואשם בהעלבת הדרגים הבכירים ברשות, ושימוש באמצעים אלקטרוניים ליצירת מחלוקות פנימיות בחברה הפלסטינית –הסעיף האחרון לפי חוק הפשיעה האלקטרונית שהעבירה הרשות הפלסטינית רק לאחרונה.

עם שחרורו הגיע עמרו למרכז של "צעירים נגד התנחלויות" בחברון שם קיבלו את פניו עשרות פעילים ואנשי תקשורת. במהלך מסיבת עיתונאים שקיים הודה עמרו לחבריו בפלסטין וברחבי העולם על התמיכה והקריאות לשחרורו. הוא הסביר כי נעצר בגלל פוסטים שכתב נגד מעצר של עיתונאים על ידי הרשות ונגד ניסיונות הפחדה של עיתונאים ופעילי זכויות אדם. עמרו אמר:  "האויב העיקרי של הפלסטינים הוא הכיבוש וההתנחלויות ואנחנו נמשיך להתנגד להן באופן בלתי אלים. עד שנשיג את החופש שלנו, צדק, ושוויון. המעצר הזה לא יעצור אותי, או אף פלסטיני אחר, מלהתנגד לכיבוש או לפגיעה בחופש הביטוי של פלסטינים בתוך פלסטין".

עמרו התייחס גם לחוק הפשיעה האלקטרונית החדש שפוגע בחופש הביטוי ופנה לנשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס באופן אישי וביקש ממנו: "לעצור את החוק, לבחון אותו מחדש ולשנות אותו באופן שמכבד את חופש הביטוי של עיתונאים ושל כל הפלסטינים".

> להגביר את שיתוף הפעולה בין פלסטינים משני צידי הקו הירוק

עמרו הוא פעיל זכויות אדם שהוכר כמגן זכויות אדם וידוע בשל המאבק הבלתי אלים שהוא מוביל בחברון. בשל פעילותו הוא נעצר בעבר על ידי הצבא הישראלי עשרות פעמים. הוא עומד בפני 18 סעיפי אישום בבית המשפט הצבאי בעופר, הקשורים בהתנגדות העממית הלא אלימה שהוא מוביל.

מעצרו של עמרו עורר תגובות חריפות בעולם. ארגוני זכויות אדם, חברי קונגרס אמריקאים ודיפלומטים אשר רגילים לסייע לעמרו בדרך כלל במאבקו נגד הכיבוש, הטיחו ביקורת קשה ברשות הפלסטינית בעקבות במעצר של מי שהוכר על ידי האיחוד האירופי כמגן זכויות אדם. "מתקפה חסרת בושה על חופש הביטוי", כינה ארגון אמנסטי העולמי את מעצרו של עמרו.

> "ברובים הם חזקים מאיתנו, בתקשורת אנחנו מנצחים"

קבלת פנים במרכז "צעירים נגד התנחלויות" בחברון לפעיל זכויות האדם עיסא עמרו שהשתחרר לאחר שישה ימי מעצר בידי הרשות הפלסטינית (אורן זיו/אקטיבסטילס)

קבלת פנים במרכז "צעירים נגד התנחלויות" בחברון לפעיל זכויות האדם עיסא עמרו שהשתחרר לאחר שישה ימי מעצר בידי הרשות הפלסטינית (אורן זיו/אקטיבסטילס)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
פרופ' רפאל גרינברג (צילום: אורן זיו)

"אנחנו אמורים להיות גאים ולבנות עתיד חדש, והעתיקות שלנו מורידות אותנו כל הזמן". פרופ' רפאל (רפי) גרינברג (צילום: אורן זיו)

"האסונות שלנו נחגגים בארכיאולוגיה. אנחנו ממש קבלני חורבן"

ספרם החדש של הארכיאולוגים רפי גרינברג ויאניס חמילקיס עוסק בשימוש הדומה שנעשה בארכיאולוגיה קולוניאלית בישראל וביוון לצורך ביסוס הזהות המערבית ומחיקת שכבות היסטוריות "עודפות" בדרך אל העבר המכונן. אבל הארץ שלנו, מזכיר גרינברג, אינה לבנה. ראיון

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf