newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יד ושם מארח בכיר מדרום סודאן המבצעת פשעים נגד האנושות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ציניות חסרת גבולות. בשעה שבדרום סודאן מתבצעים פשעים נגד האנושות, ביקר היום (חמישי) יו"ר הפרלמנט הדרום סודאני, אנטוני לינו מקאנה, ביד ושם. שם הוא בוודאי התבקש להזדעזע ממכונת הרצח הנאצית ולהרכין ראשו בפני מיליוני הקורבנות. את מה שקורה אצלו במדינה בזמן שהוא לומד מההיסטוריה הס מלהזכיר. ביקורו הפומבי האחרון של מקאנה בישראל התקיים בשנת 2015, בראש משלחת צבאית דרום סודאנית שהגיעה לתל אביב כדי להשתתף בתערוכת נשק גדולה.

מאז שנת 2013 מתנהלת בדרום סודאן מלחמת אזרחים בין קבוצות אתניות ופוליטיות יריבות, המהווה המשך למלחמת האזרחים העקובה מדם הקודמת שנמשכה במשך כ-22 שנים, עד לעצמאות המדינה מסודאן. כתוצאה מהמלחמה הנוכחית, עד כה ישנם עשרות אלפי הרוגים, מיליוני פליטים, עקורים ואזרחים הסובלים מרעב, כפרים נשרפים על יושביהם, נשים וילדות נאנסות ונרצחות, אירועי טבח המוניים מתרחשים מדי יום. כוחות הבטחון של הממשלה והמיליציות הקשורות אליה מבצעים פשעים נגד האנושות, ועל-פי רבים בקהילה הבין-לאומית כבר מתרחש שם ג'נוסייד של ממש.

אתמול (רביעי) לאחר שנודע להם על הביקור, פנתה קבוצה של פעילי ופעילות זכויות אדם, באמצעות עורך הדין איתי מק, לאבנר שלו יו"ר יד ושם וביקשה ממנו למנוע את הביקור. "הביקור יכתים את המוסד, יהווה מעילה בתפקידו הציבורי החשוב ויפגע ברגשות חלקים נכבדים מהציבור הישראלי, הקהילות היהודיות בתפוצות, ניצולי השואה ונרדפי הנאצים, חוקרות וחוקרים ותורמות ותורמים", כתבו הפעילות.

עוד בנושא

  הפעילות, ד"ר חנה ספרן, נוני טל, יעל עגור אורגל ושאול צ'ריקובר, דורשות מאנשי יד ושם לחדול מלארח מנהיגים של מדינות בהן מתבצעים פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ואף ג'נוסייד, גם אם הדבר תורם לאינטרסים הרגעיים של ישראל ושל תעשיית הנשק שלה: "להבנתנו חייבת להיות הפרדה מוחלטת בין עסקאות הנשק, היחסים והאינטרסים הצרים של מדינת ישראל עם משטרים דכאניים ורצחניים, המבצעים פשעי מלחמה חמורים ברחבי העולם, לבין מוסד "יד ושם" אשר שייך לכל העם היהודי. לא יעלה על הדעת כי המוסד המרכזי להנצחת שואת יהודי אירופה, יארח באופן רשמי בכירים החשודים בפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם".

  סעיפים 1 ו-2 לחוק זיכרון השואה והגבורה – יד ושם, תשי"ג-1953, קובעים את מטרות "יד ושם" ותפקידיו, ולמעשה מגדירים אותו לא כמוסד ישראלי-מקומי בלבד, אלא כמוסד עולמי לזכר ולחקר שואת יהודי אירופה, השייך לכל העם היהודי. כמעט במקביל לחקיקת חוק זה, נקבע בפרוטוקול הדיפלומטי של חטיבת הטקס במשרד החוץ, כי כל בכיר ממדינה זרה המבקר בישראל, יחויב לבקר גם ב"יד ושם". כך נוצר מצב בו גורמים המעורבים בפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות והפרות חמורות של זכויות אדם ברחבי העולם, מבקרים במסגרת ביקורם הרשמי בישראל גם ב"יד ושם".

  בשיחה שקיים עו"ד איתי מק מוקדם יותר היום עם בכירה ב"יד ושם" אושר בפניו כי הביקור אכן מתקיים וכי אין מדובר בביקור פרטי אלא בביקור שהזמינה ותיאמה הכנסת. עוד הובהר לו כי זכותו להחזיק בדעותיו אבל המדינה חושבת אחרת.

  > הבקשה נדחתה: המשוררת דארין טאטור תישאר במעצר בית

  א א א
  ועוד הערה לסיום:

  הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

  כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

  אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

  הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
  תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

  לחצו כאן
  הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

  הזהיר שהניסיונות "לאיים או להשפיע" על בית הדין חייבים להיפסק. כרים חאן, התובע הכללי של בית המשפט הפלילי בהאג, בביקור בקייב בפברואר 2023 (צילום: ICC-CPI)

  חשיפה: המלחמה המלוכלכת של ישראל נגד בית הדין בהאג

  תחקיר "שיחה מקומית", 972+ ו"גרדיאן" חושף שבניצוחו של נתניהו אמ"ן, המוסד ושב"כ פעלו כדי לעקוב אחר בכירים בביה"ד הפלילי בהאג, אספו מידע על פלסטינים שפנו אליו וניסו לחבל בחקירותיו נגד ישראל. עכשיו כרים חאן על הכוונת

  X

  אהבת את הכתבה הזאת?

  כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
  silencej89sjf