מאות אנשי תעשיית הטקסטיל הקורסת חסמו כבישים בת"א: "כחלון תתפטר"

אנשי העסקים והעובדים בהפגנה מחו נגד היעדר מיסוי על ייבוא אישי של בגדים ברכישות באינטרנט, דבר שגורם לקריסת תעשיית הטקסטיל המקומית ולאובדן אלפי מקומות עבודה

מאת:

כארבע מאות סוחרים, יצרנים ועובדים בתעשיית הטקסטיל מכל רחבי הארץ הפגינו היום (רביעי) בצהריים ברחוב אילת בתל אביב במחאה על קריסות העסקים בענף, ועל מדיניות הממשלה שמתמרצת רכישות בחו"ל דרך האינטרנט על חשבון עובדים מקומיים.

במהלך ההפגנה דרשו המפגינים שוויון מול סוחרי האינטרנט: ביטול מע"מ לתעשיית הטקסטיל המקומית, או הטלת מסכים על רכישות פרטיות דרך הרשת. זאת בניגוד למדיניות משרד האוצר, שמתכוון להגדיל את הפטור ממע"מ לייבוא אישי עד לאלף שקל למוצר. לדברי המוחים, בשנה האחרונה אבדו בתחום הטקסטיל בישראל למעלה מ-3,000 עבודות, ומקומות עבודה של עוד רבבות – אם לא מאות אלפים – נמצאים בסכנה.

> המניפולציה הפוליטית מאחורי הרגש המזרחי של מירי רגב

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

ההפגנה התחילה בפינת רחוב אליפלט, שם שוטרים ניסו למנוע נסיון לצעדה, אך מהר מאוד המפגינים הזועמים חסמו את הכביש והתחילו לצעוד במעלה רחוב אילת – הרחוב הראשי הוותיק של סוחרי הבדים והבגדים בעיר. חנויות לכל אורך הרחוב כוסו בשלטי מחאה, ונסגרו למשך כשעה בזמן ההפגנה.

המפגינים קראו "דורשים שוויון – ולא פחות" ו"כחלון תתפטר", ונשאו שלטים שהתמקדו גם הם בשר האוצר, לרבות "הרגת ל'כולנו' את העסקים" ו"נטו סוגרים". ביחסם כלפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היו המפגינים עדינים יותר, וקראו לו "להתעורר" ו"לעזור". כמה מהמפגינים ציינו שהצביעו לנתניהו ומצפים לעזרתו נגד כחלון.

"כל אחד מאיתנו כאן צריך לשלם מסים, ארנונה, ביטוח לאומי, מע"מ, אבל מי שמזמין באינטרנט לא משלם שום דבר מזה – הסוחר הסיני מקבל מממשלת ישראל הכל", אמר לשיחה מקומית אליהו צדיק, ממובילי ההפגנה, מנהל בדים, שלדבריו הפסיד הון ונכנס לחובות בגלל המסחר הלא-ממוסה באינטרנט. "ממשלת ישראל צריכה ללמוד מטראמפ, שמכיל מכסים על ייבוא. אנחנו רוצים רק להתפרנס בכבוד".

אליהו צדיק, ממארגני הפגנת תעשיית הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

אליהו צדיק, ממארגני הפגנת תעשיית הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

בין המפגינים היו גם חבורה של עובדות מתפרה דרוזיות מבית ג'אן, וסוחרים יהודים וערבים שצעדו ביחד. באחד הנאומים קרא אחד המפגינים כי "אנחנו המדינה. ערבים ויהודים ביחד כאן רוצים לחיות בשוויון ביחד ולהתפרנס בכבוד", וגם "הממשלה צריכה לדאוג לעם היהודי שזו המדינה שלו, וגם לערבים שחיים איתנו כאן, אבל לא לסינים". באופן מעניין אחד הכרוזים שחולקו בהפגנה עסק בהגנה רק על עסקי הטקסטיל "בקו הירוק". לא הצלחתי לברר אם מדובר בנסיון להחריג מהמאבק מתנחלים, פלסטינים מהשטחים, גם וגם – ומה המניע לכיתוב הזה.

ההפגנה התקיימה היום בעקבות הקריסות של רשת הוניגמן ורשת יפו תל אביב, ולאור הצניחה המתמשכת ברווחיות של כל תעשיית הטקסטיל בארץ: יצרנים, סוחרים, יבואנים, רשתות ועובדים. בסוף ההפגנה הודיעו המארגנים שימשיכו במאבק עם הפגנה אחת כל שבוע.

(גילוי נאות: אשתי היא בעלת חנות בגדים שנפגעת גם היא מהמעבר לרכישות ללא מיסוי באינטרנט)

> למה לגזול מעיין מתושבי וואלג'ה? פשוט כי אפשר

איש טקסטיל מבית ג'אן בהפגנה נגד כחלון בתל אביב (חגי מטר)

איש טקסטיל מבית ג'אן בהפגנה נגד כחלון בתל אביב (חגי מטר)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

הדחפורים הרסו משתלה, מגרש למכירת מכוניות ומספרה במקום, שייח' ג'ראח, ב-17 בינואר 2022 (צילום: אורן זיו)

לא היה שום צורך להרוס את בית משפחת סאלחייה

צביעת שטחים לצורכי ציבור, ללא התחשבות במצב הקיים וללא שיתוף התושבים, היא פרקטיקה מקובלת במזרח ירושלים. למרות זאת, המקרה של משפחת סאלחייה היה חריג: במקרים דומים אחרים עיריית ירושלים השתמשה בשטחים הפנויים בלי לגעת בבתי המגורים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf