newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאות אנשי תעשיית הטקסטיל הקורסת חסמו כבישים בת"א: "כחלון תתפטר"

אנשי העסקים והעובדים בהפגנה מחו נגד היעדר מיסוי על ייבוא אישי של בגדים ברכישות באינטרנט, דבר שגורם לקריסת תעשיית הטקסטיל המקומית ולאובדן אלפי מקומות עבודה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כארבע מאות סוחרים, יצרנים ועובדים בתעשיית הטקסטיל מכל רחבי הארץ הפגינו היום (רביעי) בצהריים ברחוב אילת בתל אביב במחאה על קריסות העסקים בענף, ועל מדיניות הממשלה שמתמרצת רכישות בחו"ל דרך האינטרנט על חשבון עובדים מקומיים.

במהלך ההפגנה דרשו המפגינים שוויון מול סוחרי האינטרנט: ביטול מע"מ לתעשיית הטקסטיל המקומית, או הטלת מסכים על רכישות פרטיות דרך הרשת. זאת בניגוד למדיניות משרד האוצר, שמתכוון להגדיל את הפטור ממע"מ לייבוא אישי עד לאלף שקל למוצר. לדברי המוחים, בשנה האחרונה אבדו בתחום הטקסטיל בישראל למעלה מ-3,000 עבודות, ומקומות עבודה של עוד רבבות – אם לא מאות אלפים – נמצאים בסכנה.

> המניפולציה הפוליטית מאחורי הרגש המזרחי של מירי רגב

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

ההפגנה התחילה בפינת רחוב אליפלט, שם שוטרים ניסו למנוע נסיון לצעדה, אך מהר מאוד המפגינים הזועמים חסמו את הכביש והתחילו לצעוד במעלה רחוב אילת – הרחוב הראשי הוותיק של סוחרי הבדים והבגדים בעיר. חנויות לכל אורך הרחוב כוסו בשלטי מחאה, ונסגרו למשך כשעה בזמן ההפגנה.

המפגינים קראו "דורשים שוויון – ולא פחות" ו"כחלון תתפטר", ונשאו שלטים שהתמקדו גם הם בשר האוצר, לרבות "הרגת ל'כולנו' את העסקים" ו"נטו סוגרים". ביחסם כלפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היו המפגינים עדינים יותר, וקראו לו "להתעורר" ו"לעזור". כמה מהמפגינים ציינו שהצביעו לנתניהו ומצפים לעזרתו נגד כחלון.

"כל אחד מאיתנו כאן צריך לשלם מסים, ארנונה, ביטוח לאומי, מע"מ, אבל מי שמזמין באינטרנט לא משלם שום דבר מזה – הסוחר הסיני מקבל מממשלת ישראל הכל", אמר לשיחה מקומית אליהו צדיק, ממובילי ההפגנה, מנהל בדים, שלדבריו הפסיד הון ונכנס לחובות בגלל המסחר הלא-ממוסה באינטרנט. "ממשלת ישראל צריכה ללמוד מטראמפ, שמכיל מכסים על ייבוא. אנחנו רוצים רק להתפרנס בכבוד".

אליהו צדיק, ממארגני הפגנת תעשיית הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

אליהו צדיק, ממארגני הפגנת תעשיית הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

הפגנת סוחרי, יבואני, יצרני ועובדי הטקסטיל בתל אביב (חגי מטר)

בין המפגינים היו גם חבורה של עובדות מתפרה דרוזיות מבית ג'אן, וסוחרים יהודים וערבים שצעדו ביחד. באחד הנאומים קרא אחד המפגינים כי "אנחנו המדינה. ערבים ויהודים ביחד כאן רוצים לחיות בשוויון ביחד ולהתפרנס בכבוד", וגם "הממשלה צריכה לדאוג לעם היהודי שזו המדינה שלו, וגם לערבים שחיים איתנו כאן, אבל לא לסינים". באופן מעניין אחד הכרוזים שחולקו בהפגנה עסק בהגנה רק על עסקי הטקסטיל "בקו הירוק". לא הצלחתי לברר אם מדובר בנסיון להחריג מהמאבק מתנחלים, פלסטינים מהשטחים, גם וגם – ומה המניע לכיתוב הזה.

ההפגנה התקיימה היום בעקבות הקריסות של רשת הוניגמן ורשת יפו תל אביב, ולאור הצניחה המתמשכת ברווחיות של כל תעשיית הטקסטיל בארץ: יצרנים, סוחרים, יבואנים, רשתות ועובדים. בסוף ההפגנה הודיעו המארגנים שימשיכו במאבק עם הפגנה אחת כל שבוע.

(גילוי נאות: אשתי היא בעלת חנות בגדים שנפגעת גם היא מהמעבר לרכישות ללא מיסוי באינטרנט)

> למה לגזול מעיין מתושבי וואלג'ה? פשוט כי אפשר

איש טקסטיל מבית ג'אן בהפגנה נגד כחלון בתל אביב (חגי מטר)

איש טקסטיל מבית ג'אן בהפגנה נגד כחלון בתל אביב (חגי מטר)

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

חברת הכנסת היבא יזבק בכנסת, ב-13 במאי 2019 (צילום: נועם רבקין פנטון / פלאש90)

פסילת יזבק: אחרי עזיבת זועבי, מייצרים את בובת הוודו החדשה

הניסיון לפסול את יזבק אינו קשור לחברת הכנסת עצמה, אלא לתפקיד שמיועד לה כ"עוכרת" האולטימטיבית של הממסד הישראלי, שבדמותה יגולם סך הפחדים, השנאות והמאוויים האפלים שלנו. אין ספק שעמיר פרץ יודע שמדובר ברדיפה פוליטית חסרת בסיס. אך גם הוא מתקשה לעמוד בעוצמת הרוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf