newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תושבי שכונות עג'מי וג'בליה ביפו יוזמים בחירות לוועד שכונה

כדי לחייב את העירייה לערוך בחירות יש לאסוף את חתימותיהם כ-250 מתושבי השכונות. ההיענות ליוזמה גדולה, וכחמש מאות תושבים כבר הצטרפו לדרישה לקיים בחירות דמוקרטיות

מאת:
השאירו תגובה
א א א

קבוצת פעילים ופעילות ביפו מקדמת בתקופה האחרונה יוזמה במטרה להחיות מחדש את ועד שכונות עג'מי וג'בליה בעיר. עוד בקדנציה הקודמת במועצת העיר הבטיחה העירייה לחברי סיעת יאפא לקיים בחירות בשכונות העיר אך עד היום לא נעשה אף צעד לקידום הנושא. כדי לחייב את העירייה לערוך בחירות יש לאסוף את חתימותיהם של 5% מתושבי השכונה הבגירים, כ-250 תושבים. נכון להיום חתמו על המסמך קרוב לחמש מאות מתושבי השכונות. המסמכים יוגשו לעירייה אחרי החגים ואז תצא קריאה להגשת מועמדות.

לפני כשמונה שנים תוכננו להתקיים בחירות לוועד שכונות עג'מי וג'בליה ביפו אך מספר נמוך של מועמדים הביא לביטול הבחירות ולהפיכתם של כל המועמדים לחברי ועד. אחד מהם, כמאל אגבריה, עובד עיריית תל אביב-יפו, מונה ליושב הראש. אחרי כמה חודשים בעקבות סכסוכים פנימיים ואי הסכמות עקרוניות התפטרו כל חברי הוועד מלבד אגבריה שנותר כחבר ועד יחיד עד עצם היום הזה.

> בין כיפור לעיד אל-אדחא: איך חג ומועד קרובים כל כך עשויים להצית אלימות?

שכונת עג'מי ביפו (צילום: חדוה שנדרוביץ, ויקימדיה CC BY 2.5)

שכונת עג'מי ביפו (צילום: חדוה שנדרוביץ, ויקימדיה CC BY 2.5)

ועד השכונה נשמע כמו מוסד ארכאי וחסר חשיבות, אך למעשה ועד מתפקד, המחויב לתושבים, יכול למלא תפקיד חשוב ומרכזי בחיי השכונה ולשמש כקשר של תושביה עם העירייה. שכונות עג'מי וג'בליה עברו תהפוכות רבות בשנים האחרונות: תנופת בנייה עבור אוכלוסיות חזקות, הריסת בתים ופינוי של משפחות ותיקות, אזורי מסחר חדשים והתמודדות עם תוכניות עירוניות מורכבות כמו כביש עוקף קדם, אליו הוגשו מאות התנגדויות. מול כל אלה לא היה לתושבי השכונות ייצוג נבחר.

ועד השכונה זכאי לתקציב ולמשרד בתוך השכונה המאפשרים לו להיות מוקד טבעי ונגיש לקשיים שעולים מהתושבים. ועד שכונה מוזמן לדיוני העירייה סביב שאלות הנוגעות לחיי התושבים בתחומי חינוך, תרבות, רווחה ופיתוח ויכול להביא את דבר התושבים למוקדי קבלת ההחלטות. כאשר יפו כלל אינה מיוצגת בערייה ותושביה הוותיקים בכלל והפלסטינים בפרט כלל לא נספרים, ועדי השכונות יכולים למלא תפקיד מרכזי בקידום אינטרסים מקומיים.

> אשליית חופש הפולחן בירושלים

שכונת עג'מי. מראה ממדרון יפפו (צילום: Ori~ ויקימדיה)

שכונת עג'מי. מראה ממדרון יפפו (צילום: Ori~ ויקימדיה)

"עיריית תל אביב עובדת עם מפה אבל לא מכירה את השטח היפואי, לא מבחינה גיאוגרפית ולא מבחינה אנושית ומנחיתה על התושבים החלטות כמו במשטר קולוניאלי", אומרת יהודית אילני, תושבת השכונה ומיוזמות ההתארגנות, "יש קשיים שעל מנת להבין אותם לעומק ולמצוא את הפתרונות הנכונים צריך להיות תושב השכונה שחי את מורכבותה היומיומית. יש נושאים שגם אנשי מקצוע מוכשרים ומלאי כוונות טובות יתקשו לפתור בלי להיות קשובים לאנשים שגרים בה".

מובילי היוזמה מקווים כי בהמשך יקומו שכונות נוספות וידרשו הקמה של ועד נבחר ומייצג. בשכונת לב יפו למשל, קיים ועד שאומנם נבחר בבחירות אך אלה התקיימו לפני יותר מ-15 שנים ויו"ר הוועד כבר אינו תושב העיר. בנוסף, למרות שככל הנראה רוב תושבי השכונה הם פלסטינים, שרבים מהם הגיעו לשכונה בעקבות השינויים שעברו על עג'מי וג'בליה, הוועד מורכב כולו מתושבים יהודים. הפעילים מקווים שהוועד החדש והנבחר של השכונות יצליח לייצג את כלל האוכלוסייה, מוסלמים, נוצרים ויהודים, נשים וגברים, תושבים ותיקים וחדשים ולקדם באופן משמעותי את רווחתם של תושבי העיר.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

משבר האקלים, אילוסטרציה (צילום: pikist)

אין תשובה אחת למשבר האקלים. זה לא אומר שהכל אבוד

תשומת הלב הציבורית כמעט לא מופנית כיום למשבר שמעמיד את העתיד של כולנו בסימן שאלה, אך אנחנו נכנסים לתקופה קריטית לשינוי המגמה, ואסור להרפות מהנושא. על אף הביקורת, גם משמאל, על ה"גרין ניו דיל", נראה שהתפיסה הזאת יכולה בהחלט לקדם אותנו לפתרונות ממשיים

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf