newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

לתושבי הדרום נמאס, ובצדק

התושבים מתחילים להתקומם כי הם לא מוכנים לחיות במציאות של רקטות ומנהרות ולא מוכנים לחזור לשגרה. הם צודקים, וחובתה של המדינה להגן עליהם בדרך האחת שמציעה שקט ארוך טווח

מאת:

יותר ויותר מסתמן של"עורף החזק" של ישראל, שתמיד אומרים לו שתפקידו לשבת בשקט ומשבחים את שתיקתו, פשוט נמאס. ובצדק. תושבי הדרום מוחים על כך שהמדינה לא מספקת להם "כיפת ברזל כלכלית" כמו שהבטיחה והעסקים משלמים את המחיר. יותר מזה, הם בעיקר מסרבים לקבל את גישת החזרה לשגרה שהמדינה מנסה להכתיב להם.

במהלך הפסקת האש שבוע שעבר היו תושבי הדרום היחידים שהתעקשו להצביע על כך ששום דבר לא נגמר, נערכו להקים מחנה אוהלים בגן הוורדים, והבוקר מדווח בוואינט שרבים מהם מסרבים לעזוב את המקלטים הבטוחים שמצאו בצפון ולחזור לחיים המטורפים בין רקטות ומנהרות. חלקם תומכים בהמשך המבצע, חלקם מתנגדים לו, כולם מתחילים להגיד לממשלה שככה אי אפשר עוד.

תושבי הדרום חיים כבר שנים תחת אש. כיפת ברזל שיפרה את חייהם, אבל היא לא תחליף לשקט ולהפסקה מוחלטת של הלחימה. למרות שהמנהרות מעזה לא שימשו עד כה לתקיפה על אזרחים, אין סיבה לחשוב שהן לא תוכלנה לשמש נגדם בעתיד.

זה מה שהופך את סיבוב הלחימה הזה לשונה כל כך מקודמיו. תושבי הדרום דורשים, ובצדק, שיינתן להם ביטחון אחת ולתמיד, לא עד הרקטה הבאה ועד המנהרה הבאה. תושבי עזה דורשים, ובצדק, את הסרת המצור, חידוש הקשר לגדה המערבית, אפשרות לחופש תנועה ולייבוא ולייצוא.

שתי המטרות האלה, המוצדקות מאין כמותן, משלימות אלה את אלה. אפשר וצריך להסיר את המצור עם פיקוח שיבטיח את ביטחון ישראל, ואפשר וצריך לדרוש בתמורה הפסקה מוחלטת של האש על הדרום. לא כסוף הסיפור, אבל כבסיס בונה אמון למשא ומתן המדיני האמיתי שצריך להתקיים לסיום הכיבוש ולשלום.

כמו שנועם אומר, זה לא יבטיח ביטחון מיידי. אפילו סביר להניח שיהיו עוד קורבנות בדרך. אבל בניגוד לדרך המלחמה, שמציעה רק עוד ועוד קורבנות לעד, דרך השלום מציעה אפשרות משמעותית לשינוי, מציעה תקווה.

גם למען תושבי הדרום, זו הדרך בה צריך ללכת.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לא שמעו את הצד שלי בסיפור. פראח מראגה, עיתונאית ירדנית-פלסטינית שפוטרה מתאגיד השידור הגרמני DW (צילום: באדיבות פראח מראגה)

לא שמעו את הצד שלי בסיפור. פראח מראגה, עיתונאית ירדנית-פלסטינית שפוטרה מתאגיד השידור הגרמני DW (צילום: באדיבות פראח מראגה)

"שאלו רק על ישראל". כך פוטרו עיתונאים ערבים מרשת שידור גרמנית

בעקבות דו"ח בנוגע לאנטישמיות, תאגיד השידור הגרמני DW פיטר שבעה עיתונאים ערבים. אבל תחקיר של מגזין 972+ מגלה שמחבר הדו"ח נחשד באסלאמופוביה, שהעיתונאים לא נשאלו על דעותיהם על יהודים, ושההליך כולו היה פגום

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf