newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בנגב המדינה לא מחכה לפראוור כדי להרוס בתים

הקפאת תוכנית פראוור הובילה לחגיגות ניצחון בקרב הפעילים שמחו נגדה. אלא שבשטח, בהיעדר תוכנית או מחאה, הריסות הבתים נמשכות ללא מפריע

מאת:

רגע אחרי אחת מנקודות השיא של המאבק נגד תוכנית פראוור הודיע השר לשעבר בני בגין, מי שכיהן כשר הממונה על יישום התוכנית בממשלה הקודמת, על הקפאתה. קשה לקבוע מה הוביל להמלצתו של בגין להקפיא את התוכנית, ביקורות מימין, ביקורות משמאל, או ההפגנה בחורה, שמשכה את תשומת ליבם של הישראלים שלרוב נוהגים להתעלם מהמאבק בנגב. בפועל, נראה שאחת ההשלכות העיקריות של ההקפאה היא העלמותה של המחאה נגד תוכניות הממשלה לאזרחיה הבדואים בנגב.

השאלה היא מה יקרה עכשיו, או מה קורה עכשיו, לאחר ההודעה על הקפאת התוכנית. בפועל, זמן קצר לאחר ההודעה של בגין, מונה שר החקלאות יאיר שמיר לאחראי על קידום התוכנית. ארבעה חודשים חלפו מיום הקפאתה הרשמית של התוכנית, ועל אף הודעת משרד החקלאות על הקפאה בת חודש אחד בלבד מיום העברת התוכנית לאחריות המשרד בתחילת ינואר השנה, לא ברור אם התוכנית עתידה להיגנז או לשוב לדיונים לאחר הפגרה.

הפגנת יום הזעם נגד תוכנית פראוור בחורה, 30 בנובמבר 2013. צילום: אקטיבסטילס

הפגנת יום הזעם נגד תוכנית פראוור בחורה, 30 בנובמבר 2013. צילום: אקטיבסטילס

מסיכום הריסות המבנים בכפרים המוכרים, הבלתי מוכרים ובעיירות הבדואיות בנגב, שמתפרסמות באתר רשות מקרקעי ישראל, עולה כי כוחות הרשות הרסו 56 מבנים בנגב, ועוד 22 מבנים נהרסו על ידי בעליהם מתחילת שנת 2014 ועד סוף מרץ. לפי רשימת הריסות הבתים של פורום דו-קיום בנגב, בחודש אפריל נהרסו עוד לפחות 7 בתים בנגב, אחד מהם על ידי הבעלים.

תוכנית פראוור אולי הוקפאה, אבל בשטח ממשיכות הרשויות ליישם בפועל את מדיניות הריסות הבתים, מתחת לרדאר של רבים ממתנגדי התוכנית. צווי הריסה מודבקים מדי יום על בתים, ושיירות של בולדוזרים מובלים על משאיות, מלווים כוחות משטרה, הפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף המקומי. במקום לעשות זאת מתוקף "החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב" – פשוט הורסים באמצעות חוקים אחרים.

בן משפחת אבו-ג׳ודה לצד אחד מבתי המשפחה בכפר הבדואי הבלתי מוכר א-זערורה  שנהרס על ידי המדינה, 9 באפריל 2014. צילום: יותם רונן / אקטיבסטילס

בן משפחת אבו-ג׳ודה לצד אחד מבתי המשפחה בכפר הבדואי הבלתי מוכר א-זערורה שנהרס על ידי המדינה, 9 באפריל 2014. צילום: יותם רונן / אקטיבסטילס

ההודעה על הקפאתה של תוכנית פראוור הורידה אותה מסדר היום הציבורי, ואף הובילה לחגיגות ניצחון בקרב מתנגדיה השונים. אך בעוד שהחגיגות מובנות יש לזכור שהתוכנית, עם שם או בלי, ממשיכה לבוא לידי ביטוי יום-יום בנגב. המאבק על זכותם של הבדואים להתגורר בכפרים שהוקמו עוד לפני הקמת המדינה, או באלה שנוסדו בשנות ה-50 לאחר שהמדינה העבירה אליהם את התושבים, עוד ארוך. דווקא עכשיו, כשהממשלה לקחה ממתנגדי התוכנית את השם שכולם מחו נגדו, המאבק הזה חייב להימשך.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

תושבת גבעת עמל, לבנה רצבי, בהפגנה ליד ביתו של שר המשפטים גדעון סער, ב-27 בנובמבר 2021 (צילום: אורן זיו)

פעילי דיור הפגינו לצד תושבי גבעת עמל: "כולנו בסירה אחת"

תושבי גבעת עמל, שפונו בכוח מבתיהם לפני כשבועיים, הפגינו מול ביתו של שר המשפטים. "אנחנו בטראומה מהפינוי, פירקו את הקהילה, לאנשים אין פתרונות". למחאה הצטרפו גם נשות מאהל המחאה ביפו, אנשי כפר שלם ופעילי דיור ציבורי

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf