newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מלחמת השב"כ בצבא: ניסיון למתג את המתקפה בעזה כמהלך הגנתי

העימות בין הרמטכ"ל לראש השב"כ בנוגע להתראה שסופקה או לא סופקה לפני המלחמה בעזה הוא לא יותר ממסך עשן. המטרה: לאפשר לפוליטיקאים למכור לציבור את השקר כאילו "מבצע צוק איתן" היה מבצע הגנתי מפני חמאס

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: אלי אמינוב

המחזה המשעשע של שני גנרלים מרכזיים של מערכת הביטחון משליכים רפש זה בפרצופו של זה, מוכיחה שוב למי שהיה זקוק להוכחה, כי הניצחון הישראלי במלחמה האחרונה על עזה, לא היה ולא נברא. הרמטכ"ל גנץ וראש השב"כ יורם כהן, פתחו במסע השמצות הדדי ומתוקשר שאילץ את ראש הממשלה להתערב ולדרוש מהם לריב בשקט, מחשש שהציבור יאבד את האמון במערכת הביטחון כולה.

המריבה, המזכירה באופן מובהק את מלחמת הגנרלים שפרצה בעת ובעקבות מלחמת אוקטובר 73, כאשר הוכתה ישראל מכה קשה בשל מדיניות הנהגתה, מתנהלת לכאורה סביב שאלה מרכזית אחת: האם סיפק השב"כ בזמן התראה מפורשת הקובעת כי חמאס נערך למלחמה בקיץ האחרון או לא. אולם לאמיתו של דבר, זו איננה שאלה אמיתית אלא מסך עשן שנועד להגן על הפוליטיקאים שהובילו למלחמה, ולאפשר להם להמשיך ולהאכיל את הציבור באגדה ש"מבצע צוק איתן" אליו נדחפה ממשלת ישראל כתוצאה מטמטום מנהיגיה, היה מבצע הגנתי להגנה מפני החמאס האיום שבא להשמידנו.

> חטיפת הנערים: בדרך לעוד ניצחון הסברתי

יורם כהן, ראש השב"כ. (אוראל שורקה (CC BY-SA 3.0)

יורם כהן, ראש השב"כ. (אוראל שורקה (CC BY-SA 3.0)

הניצחון המדומה במבצע הטבח האחרון בעזה, שהוכרז על ידי ממשלת ישראל, ראשי מערכת הביטחון ואוסף עיתונאים חסרי חוט שדרה, הוא הגורם המאלץ את השב"כ לפתח מערכת שקרים, כדי להגן על עצמו ועל האחראים עליו בממשלה. מכיוון שישראל היא זו שנקטה בצעדים שהובילוה למלחמה, הרי שחמאס נגרר אליה למורת רוחו, בעקבות המתקפה הישראלית החד-צדדית. חטיפת שלושה נערים ורציחתם הביאה למבצע דיכוי ומעצרים המוניים בגדה, רק מפני שהקורבנות היו ילדי מתנחלים. יתרה מזאת, ההנהגה הישראלית הסתירה הן מהורי הקורבנות והן מן העולם כולו, כי הנערים נרצחו סמוך לחטיפתם. הסתרת האמת שהייתה ידועה לקבינט, אפשרה לממשלה להשתמש בתירוץ של ניסיון להשבת החטופים הביתה  כביכול, לבצע מתקפת טרור ודיכוי אכזרי נגד האוכלוסייה הפלסטינית, בגדה המערבית.

הניסיון לפוצץ את הסכם האיחוד הפלסטיני ובו בזמן לפגוע באוכלוסיה הכבושה כדי לרצות את המתנחלים- בממשלה ומחוצה לה, הביא לגל דיכוי עצום. במשך שבועיים האמינו החיילים בשטח כי הם מחפשים נערים חטופים והונחו ללחוץ על האוכלוסיה בכל דרך. נוסף על גרימת סבל לעשרות אלפי פלסטינים בחיפושים המלווים בהשחתת רכוש ואלימות פיזית מכוונות, נעצרו למעלה משש מאות אנשי חמאס בכירים בגדה המערבית. אסירים משוחררים נעצרו גם הם באשמות שווא ואזרחים בלתי מעורבים לחלוטין נפגעו מן הפעילות הצבאית הישראלית. האם לא הבינו ראשי המדינה והצבא שהתקפה על ארגון החמאס בחברון יביא לתגובת נגד בעזה? הייתכן שהם האמינו כי גם בעיני החמאס, כמו בעיניהם, הגדה ועזה הם שתי יבשות נפרדות? מסתבר כי מי שרוצה שיאמינו לו כי יצא למלחמת מגן, צריך לטעון שהצד השני פתח במלחמה. אם הצד השני פתח במלחמה – למה הביון שלנו לא התריע על כך מראש?

מול טענות של הצבא על חוסר אינפורמציה מספקת בנושא המנהרות, שגרמה לדעת מפקדיו להרג מיותר של חיילים, פנה השב"כ לשימוש בנשק הרגיל שלו עליו התחנכו דורות של פעיליו: השקר. הניסיון שנצבר במשך עשרות שנים לפחות מאז אירועי קו 300, מלמדנו שהשב"כ משקר  רוב הזמן. אנשיו משקרים לבתי משפט, לוועדות חקירה, וכמובן לציבור דרך העיתונות. בתוך רשת ההתפארות והכזב שטוותה ההנהגה הפוליטית, היה גם השב"כ חייב להעלות את קרנו ולהדגיש את חלקו ב"ניצחון". כך הומצאה ההתרעה שכביכול העידה על רצון חמאס למלחמה בקיץ ושכביכול נמסרה לצבא ולדרג המדיני. ראש השב"כ מצא עצמו מסובך ברשת ההונאה והשקר שיצרו הממונים עליו, והוא בטיפשותו רק ניסה להשתלב בה. זו הסיבה שנתניהו, האחראי על השב"כ וגם על הצבא, בחר לטאטא את מלחמת הגנרלים אל מתחת לכיסאו ולא לשלוח את הגנרלים הניצים הביתה. השקרנים והשוטים ממשיכים לאייש את המערכת. בסופו של דבר התברר שצדק אחמד טיבי כאשר קבע: "אנשי שב"כ שיוצאים החוצה מהווים סכנה לביטחון ישראל. מרגע שהערבים יבינו עם מי יש להם עסק, הם יפסיקו לפחד". (נ. ברנע -ידיעות אחרונות 13.11.2014).

 אלי אמינוב הוא חבר הוועד למען מדינה חילונית דמוקרטית בכל פלסטין ההיסטורית

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
איך אפשר לשמור על "מרחק בטוח" ולהימנע ממקומות הומים כשחיים בממוצע יותר מ-5000 איש בקילומטר רבוע? בית חולים ברצועת עזה בזמן הקורונה (צילום: מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

איך אפשר לשמור על "מרחק בטוח" ולהימנע ממקומות הומים כשחיים בממוצע יותר מ-5000 איש בקילומטר רבוע? בית חולים ברצועת עזה בזמן הקורונה (צילום: מוחמד זאנון / אקטיבסטילס)

קמפיין סיוע חירום לעזה: כישראלים, יש לנו אחריות לאסון ברצועה

הקורונה הגיעה לרצועה הנצורה והמרוסקת, שכמעט לא קיימים בה משאבים להתמודדות עם המגפה. עלינו, הישראלים, לסייע לתושבי עזה לא רק מתוך סולידריות, אלא בגלל חלקנו באסונם, ולדרוש גם את הסרת המצור לאלתר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf