שני סרבנים בני ישיבות נכלאו, בעדה החרדית יפגינו בראשון

החרדים מדגישים שחלק גדול מהעצורים הם סרבני גיוס מזרחים, ומאשימים את הצבא ברדיפה מכוונת ומפלה עדתית

מאת:
השאירו תגובה
א א א

שני בני ישיבות נוספים נעצרו השבוע בבתיהם בירושלים ונשפטו לתקופות מאסר בכלא הצבאי בשל סירובם להתייצב בלשכת הגיוס. השניים, ינון אביטן ופנחס וינשטיין, נעצרו שניהם בשעות לפנות בוקר של שלישי ורביעי, והצטרפו לתלמיד הישיבה אליהו כהן שנעצר לפני כשבועיים.

בעוד שכל השלושה סירבו בהוראת רביהם להתייצב לצו ראשון, אסיר רביעי בכלא שש – הרב דוד בהר – יושב שם לאחר שדחה את גיוסו מספר פעמים ואז סירב להתגייס. עוד יושבים בכלא הצבאי כיום שני סרבני גיוס מטעמי מצפון, אוריאל פררה ואודי סגל, החברים ב"מכתב השמיניסטות 2014", וכן שני אחים בדואים שערקו מהצבא לשבוע בתחילת המלחמה בעזה.

גילי כהן ב"הארץ" מדווחת היום (שישי) שהשניים התחרטו על מעשיהם, אבל שבניגוד לסרבני המלחמה היהודים, שכבר השתחררו מהכלא, הם צפויים לעמוד לדין בשל "השתמטות מפעילות קרבית" – סעיף חמור שיכול להוביל לתקופת מאסר קיצונית של עד 15 שנים.

> פרשנות: מה מעורר מחדש את הפגנות החרדים חוץ ממעצר בני הישיבות?

מחאת החרדים בכלא שש, השבוע (צילום: קו ההגנה)

מחאת החרדים בכלא שש, השבוע (צילום: קו ההגנה)

בהודעה שהוציא "קו ההגנה" החרדי הודגש שרוב העצורים החרדים מהחודשים האחרונים הם מזרחים, "וזאת מפני שמטרתו הראשונית של הצבא אכן מתמקדת יותר בבני עדות המזרח, כפי שהתריעו על כך גדולי ראשי הישיבות מעדת ספרד", כפי שנכתב בהודעה. גם אלי ביתאן כתב כאן בעבר על ההטיה נגד מזרחים בתוכניות הגיוס החדשות.

בארגון מאשימים את הצבא בניסיון "להשמיד רוחנית את הציבור החרדי", קוראים לציבור להתפלל למען העצורים, ומאיימים במחאה ציבורית נוכח המעצרים. בתקופה האחרונה מקיימים אנשי העדה החרדית משמרות מחאה קבועות מול כלא שש, וביום ראשון הקרוב צפויים זקני העדה להגיע להפגנת מחאה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים.

משה ויסברג מאתר "בחדרי חרדים" מעריך שהסיבה לכך שטרם התקיימו הפגנות מחאה גדולות יותר היא תחילתו של חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות, שלקראת הימים הנוראים.

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
העיתונאי בוב וודוורד חשף שטראמפ המעיט במכוון מסכנת הקורונה. פסל שעווה של טראמפ במוזיאון טוסו (צילום: ברכט בוג CC BY NC 2.0)

העיתונאי בוב וודוורד חשף שטראמפ המעיט במכוון מסכנת הקורונה. פסל שעווה של טראמפ במוזיאון טוסו (צילום: ברכט בוג CC BY NC 2.0)

הקורונה, האקלים והאישיות – הדברים שיכולים להפיל את טראמפ

על פי הסטטיסטיקאי נייט סילבר, הסיכוי שג'ו ביידן ינצח את הבחירות עומד על 77%. גם במדינות המפתח כמו פנסילבניה ופלורידה, הוא נהנה מיתרון. אבל טראמפ לא הולך לוותר, לא לפני הבחירות, וכנראה גם לא אחרי שיפסיד (אם יפסיד)

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf