newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בית משפט השלום בירושלים: שוויון בשטחים - לאזרחים ישראלים בלבד

השופט דב פולוק זיכה מתנחל שפרץ מחסום לתוך שטחי איי, וקבע שלא ראוי שאזרח ישראלי יסבול מאפליה בשל מוצאו ודתו. על יתר האוכלוסיה בשטחים, רובה הגדול, שסובל מאפליה יום יום, לא היה לו מה להגיד

מאת:

כותב אורח: חגי אלעד

כבר מזמן שבית משפט ישראלי לא קיבל כזו הכרעה ערכית מהדהדת, שרוממות הצדק והשוויון בגרונה: החוק "חייב להיות מוחל על האוכלוסייה בדרך אחידה ללא כל שיקול של לאום, דת, גזע או כל דבר מבחין אחר", קבע בית המשפט. ולא רק זאת: פעולות חיילים המפלות בין אזרחים ישראליים יהודים לבין אזרחים ישראלים לא יהודים "נוגדות את עקרונות הצדק והשוויון של החוק הישראלי ובית המשפט לא ייתן את ידו לאכיפת ההפליה, לא ירשיע ולא יעניש את קורבנות האפליה. כשצו אלוף חל על כלל האזרחים הישראלים, שום אזרח ישראלי אינו חייב לעבור את ההשפלה ואת ההפליה של כניסה לציר על פי מוצאו דתו, גזעו או חזותו האתנית".

כך קבע שופט בית משפט השלום בירושלים דב פולוק, בהכרעת הדין שזיכתה מתנחל ישראלי מפריצת מחסום צה"לי שמנע ממנו את הכניסה לשטח איי בגדה. הכרעת דין שהמילה "פלסטיני" אינה מוזכרת בה ולו פעם אחת.

העקרון שבבסיס הכרעתו של השופט בהחלט מעורר השראה: שוויון בפני החוק. אכן, החוק שבפניו כולם שווים – חוץ מאלו שהם שקופים עד כדי כך שניתן להכריע הכרעות שיפוטיות על בסיס עקרון השוויון (!) מבלי להזכירם אפילו ברמז. זו הרי לוליינות עובדתית קיצונית במופרכותה: לדבר על "האוכלוסייה" בגדה תוך התייחסות אקסקלוסיבית לישראלים ותוך התעלמות מוחלטת מהפלסטינים. אם הפלסטינים בגדה אינם חלק מ"האוכלוסייה", מה הם בדיוק?

מתברר, אם כן, שישראלי שפורץ מחסום צבאי יוכל להיות מזוכה מכל אישום על בסיס טענות של שוויון; להבדיל, פלסטיני שפורץ מחסום יכול לצפות לירי קטלני. אולי בכך גלומה התשובה לשאלה איזה ערך יש לחייהם של פלסטינים תחת משטר הכיבוש – בעיני הצבא, בעיני הפרקליטות ובעיני בתי המשפט.

המציאות בגדה בכל הנוגע לחייהם של פלסטינים אל מול חייהם של ישראלים היא בדיוק ההפך משוויון: מערכות דינים נפרדות, שיקולי אכיפת חוק נפרדים, מערכות תכנון והקצאת משאבים נפרדות ומציאות שבה הכוח הצבאי, המשפטי והכלכלי מיועד לקדם את האינטרסים של ציבור אחד על חשבון הזכויות של ציבור אחר. אין שוויון בין סוס לרוכבו, אבל הסייסים בהחלט יכולים להתמקח ביניהם כמה הם שווים זה לזה, ומצג הצביעות הזה יכול להיות משווק לכולי עלמא כדיון לגיטימי שהשוויון בבסיסו.

יומו של משטר הנישול הזה עוד יבוא. בדברי ימי חלקה של המערכת המשפטית הישראלית בשימור וקידום מציאות מעוולת זו, פסק הדין של פולוק בוודאי יזכה לככב באיזו הערת שוליים. עד אז, מי שנשארים בשוליים – "בחסות עקרונות הצדק והשוויון של החוק הישראלי" – הם הפלסטינים. לא אוכלוסיה, לא בני אדם, אוויר.

חגי אלעד הוא מנכ"ל בצלם, מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> משפטנים הם לא רק ברגים במערכת הכיבוש, הם השמן שמתחזק אותה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

אולי תואיל ותסביר למי שבחרו בך איזה חומר הובא בפניך ועל מה נסמכת התרשמותך מהאירוע המאוד מאוד בעייתי? (הדס פרוש / פלאש 90)

ח"כ יאיר גולן, כשאמרת ש"צה"ל לא מטייח", למה התכוונת?

בנאום שנשאת לפני שש שנים, דיברת על מחויבותו של הצבא "לתחקר התנהלות בעייתית באומץ וליטול אחריות מלאה". אלא שמאז התגייסת לטובת חייל שירה למוות בפלסטיני חף מפשע וביקשת הקלה בעונשו, אף שבחינה יסודית של חקירתו מעלה חשדות כבדים לטיוח

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf