newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בית משפט השלום בירושלים: שוויון בשטחים - לאזרחים ישראלים בלבד

השופט דב פולוק זיכה מתנחל שפרץ מחסום לתוך שטחי איי, וקבע שלא ראוי שאזרח ישראלי יסבול מאפליה בשל מוצאו ודתו. על יתר האוכלוסיה בשטחים, רובה הגדול, שסובל מאפליה יום יום, לא היה לו מה להגיד

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: חגי אלעד

כבר מזמן שבית משפט ישראלי לא קיבל כזו הכרעה ערכית מהדהדת, שרוממות הצדק והשוויון בגרונה: החוק "חייב להיות מוחל על האוכלוסייה בדרך אחידה ללא כל שיקול של לאום, דת, גזע או כל דבר מבחין אחר", קבע בית המשפט. ולא רק זאת: פעולות חיילים המפלות בין אזרחים ישראליים יהודים לבין אזרחים ישראלים לא יהודים "נוגדות את עקרונות הצדק והשוויון של החוק הישראלי ובית המשפט לא ייתן את ידו לאכיפת ההפליה, לא ירשיע ולא יעניש את קורבנות האפליה. כשצו אלוף חל על כלל האזרחים הישראלים, שום אזרח ישראלי אינו חייב לעבור את ההשפלה ואת ההפליה של כניסה לציר על פי מוצאו דתו, גזעו או חזותו האתנית".

כך קבע שופט בית משפט השלום בירושלים דב פולוק, בהכרעת הדין שזיכתה מתנחל ישראלי מפריצת מחסום צה"לי שמנע ממנו את הכניסה לשטח איי בגדה. הכרעת דין שהמילה "פלסטיני" אינה מוזכרת בה ולו פעם אחת.

העקרון שבבסיס הכרעתו של השופט בהחלט מעורר השראה: שוויון בפני החוק. אכן, החוק שבפניו כולם שווים – חוץ מאלו שהם שקופים עד כדי כך שניתן להכריע הכרעות שיפוטיות על בסיס עקרון השוויון (!) מבלי להזכירם אפילו ברמז. זו הרי לוליינות עובדתית קיצונית במופרכותה: לדבר על "האוכלוסייה" בגדה תוך התייחסות אקסקלוסיבית לישראלים ותוך התעלמות מוחלטת מהפלסטינים. אם הפלסטינים בגדה אינם חלק מ"האוכלוסייה", מה הם בדיוק?

מתברר, אם כן, שישראלי שפורץ מחסום צבאי יוכל להיות מזוכה מכל אישום על בסיס טענות של שוויון; להבדיל, פלסטיני שפורץ מחסום יכול לצפות לירי קטלני. אולי בכך גלומה התשובה לשאלה איזה ערך יש לחייהם של פלסטינים תחת משטר הכיבוש – בעיני הצבא, בעיני הפרקליטות ובעיני בתי המשפט.

המציאות בגדה בכל הנוגע לחייהם של פלסטינים אל מול חייהם של ישראלים היא בדיוק ההפך משוויון: מערכות דינים נפרדות, שיקולי אכיפת חוק נפרדים, מערכות תכנון והקצאת משאבים נפרדות ומציאות שבה הכוח הצבאי, המשפטי והכלכלי מיועד לקדם את האינטרסים של ציבור אחד על חשבון הזכויות של ציבור אחר. אין שוויון בין סוס לרוכבו, אבל הסייסים בהחלט יכולים להתמקח ביניהם כמה הם שווים זה לזה, ומצג הצביעות הזה יכול להיות משווק לכולי עלמא כדיון לגיטימי שהשוויון בבסיסו.

יומו של משטר הנישול הזה עוד יבוא. בדברי ימי חלקה של המערכת המשפטית הישראלית בשימור וקידום מציאות מעוולת זו, פסק הדין של פולוק בוודאי יזכה לככב באיזו הערת שוליים. עד אז, מי שנשארים בשוליים – "בחסות עקרונות הצדק והשוויון של החוק הישראלי" – הם הפלסטינים. לא אוכלוסיה, לא בני אדם, אוויר.

חגי אלעד הוא מנכ"ל בצלם, מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים. הפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

> משפטנים הם לא רק ברגים במערכת הכיבוש, הם השמן שמתחזק אותה

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

משרד החינוך "מרוויח" ככל שסל הסיוע לתלמידים בחינוך המיוחד קטן. טקס חילופי השרים במשרד החינוך בין רפי פרץ ליואב גלנט (צילום: אוליביה פיטוסי / פלאש 90)

מחקר חדש: משרד החינוך מתעמר בהורים בחינוך המיוחד

חוקרים ממכללת בית ברל בחנו את היחס בוועדות הזכאות שמפעיל משרד החינוך להורים בחינוך המיוחד. ההורים עוברים חוויה מכאיבה, נאמר במחקר, ומרגישים שהם צריכים להילחם על ילדיהם. "מעניין אותם תקציב, לא טובת הילד", אומרת אחת האימהות

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf