newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

רק לא רבין: איך הרצח מעצב את הממשלה הבאה

רצח רבין היה רצח גזעני. הוא נועד לשבור את הברית שיצר רבין בין השמאל לערבים. הוא הצליח. לכן גם בבחירות הקרובות אין אפשרות לגוש שמאל, אלא רק לגושי ימין או מרכז

מאת:

כותב אורח: לב גרינברג

מאז רצח רבין אין גושים פוליטיים בישראל, לא שמאל ולא ימין, רק קומבינות הישרדות. לכן הדיבורים והפרשנויות על "גודל הגוש" רק מטשטשים את המצב העגום של הפוליטיקה בישראל, שרק מתחמקת מהסוגיות העומדות על הפרק.

הסיבה שמאז 1995 אין עוד גושים היא פשוטה, הרצח היה נגד עצם הקמתו של "גוש השמאל" בין עבודה ומרצ לבין מפלגות ערביות. המסר נקלט, ואין עוד שותפות כזו. ובלעדי גוש שמאל ממילא אין צורך בניגודו, "גוש חוסם ימני". מאז הרצח כל המפלגות היהודיות הספיקו לשבת עם כולן ללא חסימות: מרצ ישבה עם המפד"ל ב-1999, העבודה, יש עתיד וקדימה ישבו עם הליכוד, ליברמן והבית היהודי. מפלגת העבודה ישבה עם הליכוד לא רק בממשלות בראשות שרון (ב-2001 וב-2004) אלא גם בראשות נתניהו מאז 2009. אדרבא, לבני והרצוג ישבו בממשלות נתניהו ונשארו עד שסולקו בבושת פנים, הרצוג על ידי ברק, ולבני על ידי נתניהו. במקום פילוג אידאולוגי בין גוש שמאל לימין מה שגדל הן רשימות המוכנות לשבת בכל ממשלה, והפילוג העיקרי הוא דווקא ביניהן.

גושי "הימין והשמאל" הם אלה שאפשרו בעבר את המהפכים הגדולים בפוליטיקה הישראלית, עליית הליכוד לשלטון ב-1977, וניצחון העבודה ב-1992. הליכוד והעבודה ממשיכים לדבר על גושים גם היום כי כך מנסים לשמר את מעמדם כ"קרטל" לפיו רק להן יש מועמדים לראשות הממשלה. זאת למרות שבשנים האחרונות שתיהן ירדו למעמד של מפלגה שלישית, ב-2006 כשהליכוד קיבל 12 מנדטים, וב-2009 ו-2013 כשהעבודה קבלה 13-15 מנדטים.

בהעדר גושים אידאולוגים לא צפוי מהפך, אלא סידור עבודה מחודש לכמה מפלגות. זה לא יהיה שינוי במדיניות החוץ ולא במדיניות הפנים, אלא מתיחת פנים כלפי חוץ. מהפכים מתחוללים כשיש שינויים אידאולוגים גדולים המגדירים זהות פוליטית משותפת של גוש. ב-1977 המהפך התאפשר בגלל השינוי במפד"ל, שעברה מברית היסטורית עם מפא"י לעבר תמיכה בארץ ישראל השלמה של הליכוד, שדווקא התמתן והיה מוכן להחזיר את כל סיני ולהעניק אוטונומיה לפלסטינים. ב-1992 רבין הוא זה שעשה את המהפך האידאולוגי לטובת מו"מ עם אש"ף, והקים את הגוש החוסם יחד עם מרצ, חד"ש ומד"ע. הקמת גוש חוסם הובילה בשני המקרים למהפכים שאפשרו חתימת הסכמי שלום ושינוי יסודי במדיניות הכלכלית.

> בנט, מי צריך לפחד אחרי רצח רבין והרצח בברנוער?

יאסר ערפאת, ביל קלינטון ויצחק רבין בטקס חתימת הסכמי אוסלו (וינס מוסי / הבית הלבן)

יאסר ערפאת, ביל קלינטון ויצחק רבין בטקס חתימת הסכמי אוסלו (וינס מוסי / הבית הלבן)

מדוע רצח רבין חיסל את הגושים? כי הוא הוציא במכת גרזן אחת את האזרחים הערבים מהזירה הפוליטית. רבין הכניס אותם, והרצח הוציא אותם. ובלי האזרחים הערבים אין "גוש שמאל". הלינץ' הציבורי נגד רבין היה נגד הישענותו על "קולות הערבים". מתנגדיו טענו שאין לו מנדט לוותר על ארץ ישראל, ורבין דחה טענות אלה כגזעניות. כדי להפוך את הרצח ללגיטימי מתנגדיו הלבישו את דיוקנו כפייה. במילים אחרות, רבין נרצח על רקע גזעני.

מאז השיח הגזעני השתלט על המערכת הפוליטית כולה. לא רק ב"ימין", אלא גם במפלגות המכונות "שמאל" ו"מרכז" אומצה תפיסת מתנגדי רבין שאין לוותר על שטחי ארץ ישראל בתמיכת "הערבים". מי שמוציא 10 אחוז מחברי הכנסת מהחשבון הקואליציוני, שלא יתפלא ששוב ושוב יהיה זה הליכוד שיבחר את השותפים המקימים את הקואליציה.

עם חרדים, בלי ערבים

עם פתיחת הקלפיות ב-17 במארס איש לא יוכל לבשר מהפך, אלא סיבוך. הפרשנים יתחילו לצייר כל היום והלילה "עוגות" ספקולטיביות עם קומבינות הישרדות אפשריות. השאלה איננה רק האם לליכוד יהיה מספיק כוח לבנות קואליציה "ימנית" עם הבית היהודי, ישראל ביתנו, הסיעות החרדיות וכולנו, כי אין גוש כזה. השאלה תהיה אז האם הסיעות החרדיות, ליברמן וכולנו יעדיפו את נתניהו על הרצוג? אז יתברר כי עיקר הבעיות אינן בין "ימין" ל"שמאל" אלא דווקא ב"מרכז", בין לפיד לחרדיות.

המתח בין חילונים לחרדים מפלג את הפוליטיקה הישראלית מאז שאין גושי "שמאל-ימין". הוא פירק את ממשלת ברק בתוך שנה, והוביל להוצאת החרדים מממשלות ליכוד כל פעם שהן שיתפו פעולה עם לפיד (האב ב-2003 והבן ב-2013). האם הרצוג מסוגל להתגבר על היצר החילוני ולהקים קואליציית "שמאל-מרכז" עם החרדים, מרצ ויש עתיד?

אם וכאשר האופציות הקואליציוניות המכונות "ימין" ו"שמאל-מרכז" ייפלו, תופיע אופציית "ממשלת האחדות" בין הליכוד והעבודה, בראשות אחת מהן או רוטציה, אם בגרסה האשכנזית החילונית (עם יש עתיד, ליברמן וכולנו) או בגרסה – שאולי תיקרא "חברתית" – עם החרדיות וכולנו. נראה כי בכל קומבינה כחלון בפנים, מה שיהפוך אותו ללשון המאזניים המרכזי אם יקבל מספיק מנדטים.

מה שבטוח הוא ש"קואליציית רבין" – עם העבודה, מרצ, הסיעות החרדיות ומפלגות ערביות – לא תקום. זה יכול היה להיות המהפך האמיתי: חברתי, כלכלי ומדיני. אבל בשביל מהפך כזה דרושים לא רק רוב בכנסת אלא בעיקר מנהיגות וחזון, ואין כאלה בנמצא בבחירות הנוכחיות.

פרופסור לב גרינברג הוא חוקר החברה, הפוליטיקה והכלכלה הישראלית, ומרצה באוניברסיטת בן גוריון, הוא גם מביע את דעותיו בנושאים אקטואליים בבמות ציבוריות שונות. ספרו האחרון בעברית הוא "שלום מדומיין שיח מלחמה: כשל המנהיגות, הפוליטיקה והדמוקרטיה בישראל" (רסלינג, 2007).

> כדי לנצח בבחירות השמאל חייב לדבר על אוסלו

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
עיתונאים מתעדים כוחות צבא סמוך לגבול עם עזה, באוקטובר 2023 (צילום: אורן זיו)

עיתונאים מתעדים כוחות צבא סמוך לגבול עם עזה, באוקטובר 2023 (צילום: אורן זיו)

"עיתונאים הם העדים של ההיסטוריה"

ב"פורבידן סטוריז" התקבצו 50 עיתונאים מ-13 כלי תקשורת ברחבי העולם כדי לחשוף מה קורה לעיתונאים בעזה – וגם להמשיך את עבודתם של העיתונאים שנרצחו, נעצרו או נעקרו מביתם. "להרוג את העיתונאי לא יהרוג את הסיפור", מבטיח מייסד הפרויקט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf