קליפ חדש של תאמר נפאר: "או שנצביע או שנגמור מחוץ למולדת"

יוזמה של הראפר הפלסטיני קוראת לציבור הערבי לצאת להצביע בבחירות הקרובות. "למען צעדת השיבה אני הולך להצביע / למען הנשים המוכות במקלטים אני הולך להצביע / בשביל שאוכל לשיר למחרימים ולא למשאיות הטרנספר - אני הולך להצביע"

מאת:
השאירו תגובה
א א א

ימים ספורים לפני הבחירות מוציא הראפר הפלסטיני תאמר נפאר שיר חדש בשם "תאמר חייב להצביע" שקורא לציבור לצאת ולממש את זכותם לבחור נציגים לכנסת. "או שנצביע, או שנגמור מחוץ למולדת", הוא שר. אל מול הקריאה להחרים את הבחירות והאכזבה מהתפרקות "הרשימה המשותפת", הוא קורא לצעירים וצעירות פלסטינים לא לגלות אדישות ולצאת להצביע, אחרת הם עלולים למצוא את עצמם מגורשים ממולדתם.

הקליפ החדש, שמתפרסם הבוקר, מצולם כקרב בזירת איגרוף בין נפאר לבין עצמו שבו הוא מעלה את הטענות השונות נגד השתתפות בבחירות – מהחרמה אידיאולוגית ועד לאדישות –  ועונה להן בקולו. השחקנית הפלסטינית למיס עמאר ("סופת חול") משתתפת בקליפ כ"מנחת הקרב".

"האדמה שלנו, המדינה שלהם, אז הכנסת לא בשבילי", שוטח את טענותיו נפאר "המחרים" ומוסיף, "הם משתמשים בנו כדי להראות ליברלים". מולו עומד נפאר "המצדד בהצבעה" שעונה לו "גם השקל לא שלנו מה דעתך? נזרוק את הכסף שלנו ונפיל להם את הכלכלה". הוא ממשיך: "אנחנו בעידן טראמפ, הפאשיזם הוא שפת המיינסטרים". תאמר "המחרים" משיב כשהוא מבטא את תחושתם של רבים: "הקול שלי לא שווה, הרוב הוא גזען הפסדנו במלחמה הזו" ותאפר "המצביע" עונה לו: "אם הקול שלי ימחק את ליברמן, יכלא את ביבי, אז אנחנו מוכנים". בהמשך הקליפ מופיעות תמונותיהם של פוליטיקאים מהימין ונפאר שר: "תגיד לבנט, לשקד, לפייגלין, לסמוטריץ', לצאצאים של כהנא שאני לא זז".

הדו שיח בקליפ, מבטא באופן ברור וחד את המחלוקת בציבור הפלסטיני לפני כל מערכת בחירות ואת המחשבות של רבים, גם של המצביעים, לגבי התוחלת של ההצבעה תחת משטר לא-דמוקרטי. נפאר "המחרים" מתייחס לטענה הרווחת שחברי הכנסת הערבים לא מטפלים בעוני ומזכיר את התפרקות הרשימה המשותפת, מה שלפי חלק מההערכות, יגרום לירידה בשיעור ההצבעה של פלסטינים בישראל. נפאר גם משמיע ביקורת עוקצנית על יושבי בתי הקפה: "אם המיסים הולכים לצבא, בוא נשתול תה בבית, ככה לא נממן את הטילים על עזה, כשאנחנו יושבים בקופי שופ ומדברים על חרם, מול פאי ולאטה".

בחלקו האחרון של השיר, נפאר מסכם את ההחלטה שלו, ואת המסר שלו לציבור הפלסטיני בישראל: "רציתי להחרים, אבל החלטתי שאני לא רוצה להישאר בחוץ / למען אחיי ואחיותיי ב 67׳ אני הולך להצביע / למען צעדת השיבה אני הולך להצביע / למען הנשים המוכות במקלטים אני הולך להצביע / בשביל שאוכל לשיר למחרימים ולא למשאיות הטרנספר – אני הולך להצביע".

נפאר מסר לקראת הוצאת הקליפ כי "אם ההצבעה שלנו יכולה לעזור לשלוח את ביבי לכלא ולהעיף מהכנסת את ליברמן – אז כבר שווה שנצביע. זה המאבק שלנו ואני לא מתכוון לוותר על אף כלי שעומד לרשותי. אנחנו חייבים לצאת מהאדישות לא בשביל הדמוקרטיה הישראלית אלא בגלל הגזענות והאפרטהייד. כשבאים להרוס בתים בשכונה, שאישה נרצחת, וגם שניסו להשתיק אותי – אני יודע מי עמד לצידנו, ואני יודע שאסור לנו לוותר על הייצוג שלנו."

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן

לפי דעתם של מנהלי בתי הספר, יותר משליש מהתלמידים לומדים אצל מורים שלא מתאימים לצרכים שלהם. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)

איכות ההוראה מידרדרת, אבל זה לא קשור להישגי התלמידים

מבחני פיזה מגלים שכמעט בכל פרמטר, איכות ההוראה בישראל נמוכה מהממוצע במערב ונמצאת בירידה. אבל אותם מבחנים לא מצאו קשר בין איכות המורים להישגי התלמידים. את התשובות צריך למצוא במקום אחר

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf