newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צילמתי פוגרום של מתנחלים. עכשיו התקשורת בישראל מכפישה אותי

הניסיון של ערוץ 12 להפליל אותי כמי שהצית אש בבית פלסטיני במטרה להכפיש את המתנחלים הוא מאמץ נואש למנוע מפלסטינים לתעד את האלימות של הכיבוש

מאת:
רגיל לתעד את הכיבוש. באסל אל עדרה במהלך הפגנה בדרום הר חברון, אוגוסט 2021 (צילום: אורן זיו)

רגיל לתעד את הכיבוש. באסל אל עדרה במהלך הפגנה בדרום הר חברון, אוגוסט 2021 (צילום: אורן זיו)

נולדתי בכפר פלסטיני קטן בגדה המערבית הכבושה ששמו טוואני להורים, ששניהם התנגדו באופן אקטיבי לכיבוש. באזור שלי, מסאפר יטא בדרום הר חברון, הצבא הישראלי מסרב לחבר את הכפרים שלנו למים וחשמל, וחיילים מגיעים מדי שבוע להרוס את הבתים שלנו בניסיון ללחוץ עלינו לעזוב את אדמתנו.

אנחנו מתמודדים עם אלימות תכופה מידי מתנחלים ישראלים קיצונים מהמאחזים הסמוכים. רק בשבוע שעבר, מתנחלים יצאו למסע הרס בכפר מופגרה, שברו חלונות, הפכו מכוניות ויידו אבנים, שאחת מהן פגעה וסדקה את גולגולתו של תינוק בן שלוש.

donate

הייתי במופגרה בשבוע שעבר ותיעדתי את ההתקפה. לא היה בה שום דבר חדש בשבילי: אני מתעד הפרת זכויות אדם בידי חיילים ומתנחלים כבר כמה שנים בתור עיתונאי.

אולם בימים האחרונים אני קורבן לקמפיין מצד ערוץ 12, כמו גם מצד מתנחלים וחיילים, המבוסס כולו על פייק ניוז ושקרים.

ביום חמישי בלילה, כתב ערוץ 12 עופר חדד שידר קטע קצר ובו הוא טען שבמהלך הפוגרום של המתנחלים במופגרה בשבוע שעבר, הצתתי אש במבנה פלסטיני בניסיון להפליל את המתנחלים. סרטון הווידאו, שצולם ממצלמה הצמודה לקסדה של חייל, הראה את החייל

מתקרב אלי ומאשים אותי שהצתתי אש במבנה רק כדי להאשים "את היהודים".

זהו שקר. כפי שרואים בסרטון שצילמתי במהלך ההתקפה, האש נגרמה מתרמיל גז מדמיע שירו חיילים ישראלים לעבר תושבים פלסטינים בכפר. יותר מכך: לא היו מבנים באזור השריפה, רק ערימה של עצים.

זה מה שקרה בפועל: ראיתי את האש והתחלתי לצלם אותה, ואז קראתי לתושבים להביא מים כדי לכבות אותה. שני חיילים ישראלים עזרו לכבות אותה, אבל אז עבר שם קצין ישראלי, התחיל לצלם אותי והאשים אותי שהצתתי אותה. צילמתי את אותו חייל בשבועות האחרונים בזמן שהתקיף פעילים ישראלים בשבועות האחרונים בדרום הר חברון.

בעוד ערוץ 12 לא ציין את שמי בקטע, חדד נקב בשמי באחד מהציוצים שלו ביום לאחר שידור הסרטון. הוא מעולם לא שאל אותי לתגובתי לאף אחת מההאשמות המגוחכות ונטולות היסוד שערוץ 12 האשים אותי בהן.

הסיוט הזה הוא לא רק מקרה של פייק ניוז. זהו ניסיון נואש למנוע ממני לתעד את האלימות של הכיבוש ולהפחיד פלסטינים אחרים מלעשות עבודה דומה. אני לא מייצר "סרטונים שקריים" כדי להציג את המתנחלים באור רע. הם נראים רע משום שהם מבצעים פשעים.

אתם רוצים שאפסיק לתעד? תפסיקו את הכיבוש.

הכתבה הופיעה במקור במגזין 972+. תרגם מאנגלית: מירון רפופורט

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
לא קל לדבר על פוליטיקה בכלא. שחר פרץ וערן אביב

לא קל לדבר על פוליטיקה בכלא. שחר פרץ וערן אביב

"כמה שהשהות בכלא קשה, היא מחזקת את החלטתי לסרב"

שחר פרץ נשפטה היום לתקופת מאסר שלישית על סירובה לשרת בצבא. ערן אביב, המסרב גם הוא לשרת, נשפט היום לתקופת מאסר שישית. "אני מדברת עם האסירות על הפלסטינים, הן פגשו אותם רק על מדים", מספרת פרץ

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf