newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צילמתי פוגרום של מתנחלים. עכשיו התקשורת בישראל מכפישה אותי

הניסיון של ערוץ 12 להפליל אותי כמי שהצית אש בבית פלסטיני במטרה להכפיש את המתנחלים הוא מאמץ נואש למנוע מפלסטינים לתעד את האלימות של הכיבוש

מאת:
רגיל לתעד את הכיבוש. באסל אל עדרה במהלך הפגנה בדרום הר חברון, אוגוסט 2021 (צילום: אורן זיו)

רגיל לתעד את הכיבוש. באסל אל עדרה במהלך הפגנה בדרום הר חברון, אוגוסט 2021 (צילום: אורן זיו)

נולדתי בכפר פלסטיני קטן בגדה המערבית הכבושה ששמו טוואני להורים, ששניהם התנגדו באופן אקטיבי לכיבוש. באזור שלי, מסאפר יטא בדרום הר חברון, הצבא הישראלי מסרב לחבר את הכפרים שלנו למים וחשמל, וחיילים מגיעים מדי שבוע להרוס את הבתים שלנו בניסיון ללחוץ עלינו לעזוב את אדמתנו.

אנחנו מתמודדים עם אלימות תכופה מידי מתנחלים ישראלים קיצונים מהמאחזים הסמוכים. רק בשבוע שעבר, מתנחלים יצאו למסע הרס בכפר מופגרה, שברו חלונות, הפכו מכוניות ויידו אבנים, שאחת מהן פגעה וסדקה את גולגולתו של תינוק בן שלוש.

הייתי במופגרה בשבוע שעבר ותיעדתי את ההתקפה. לא היה בה שום דבר חדש בשבילי: אני מתעד הפרת זכויות אדם בידי חיילים ומתנחלים כבר כמה שנים בתור עיתונאי.

אולם בימים האחרונים אני קורבן לקמפיין מצד ערוץ 12, כמו גם מצד מתנחלים וחיילים, המבוסס כולו על פייק ניוז ושקרים.

ביום חמישי בלילה, כתב ערוץ 12 עופר חדד שידר קטע קצר ובו הוא טען שבמהלך הפוגרום של המתנחלים במופגרה בשבוע שעבר, הצתתי אש במבנה פלסטיני בניסיון להפליל את המתנחלים. סרטון הווידאו, שצולם ממצלמה הצמודה לקסדה של חייל, הראה את החייל

מתקרב אלי ומאשים אותי שהצתתי אש במבנה רק כדי להאשים "את היהודים".

זהו שקר. כפי שרואים בסרטון שצילמתי במהלך ההתקפה, האש נגרמה מתרמיל גז מדמיע שירו חיילים ישראלים לעבר תושבים פלסטינים בכפר. יותר מכך: לא היו מבנים באזור השריפה, רק ערימה של עצים.

זה מה שקרה בפועל: ראיתי את האש והתחלתי לצלם אותה, ואז קראתי לתושבים להביא מים כדי לכבות אותה. שני חיילים ישראלים עזרו לכבות אותה, אבל אז עבר שם קצין ישראלי, התחיל לצלם אותי והאשים אותי שהצתתי אותה. צילמתי את אותו חייל בשבועות האחרונים בזמן שהתקיף פעילים ישראלים בשבועות האחרונים בדרום הר חברון.

בעוד ערוץ 12 לא ציין את שמי בקטע, חדד נקב בשמי באחד מהציוצים שלו ביום לאחר שידור הסרטון. הוא מעולם לא שאל אותי לתגובתי לאף אחת מההאשמות המגוחכות ונטולות היסוד שערוץ 12 האשים אותי בהן.

הסיוט הזה הוא לא רק מקרה של פייק ניוז. זהו ניסיון נואש למנוע ממני לתעד את האלימות של הכיבוש ולהפחיד פלסטינים אחרים מלעשות עבודה דומה. אני לא מייצר "סרטונים שקריים" כדי להציג את המתנחלים באור רע. הם נראים רע משום שהם מבצעים פשעים.

אתם רוצים שאפסיק לתעד? תפסיקו את הכיבוש.

הכתבה הופיעה במקור במגזין 972+. תרגם מאנגלית: מירון רפופורט

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

המלחמה בעזה לא השעתה את מלחמת האזרחים שמתנהלת בישראל. הפגנה נגד ההפיכה המשפטית, ירושלים, 29 ביולי 2023 (צילום: חיים גולדברג / פלאש90)

מלחמת האזרחים הכפולה של ישראל

המאבק בין האליטות הפוליטיות והתמורות שחלו בתוך החברות הישראלית והפלסטינית, משפיעים ישירות על מלחמת האזרחים שמתנהלת הן בין יהודים-ישראלים לפלסטינים והן בתוך הקבוצה היהודית עצמה, ועל יחסי הגומלין ביניהן

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf