newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פעיל פלסטיני: "עוצרים את פולק כדי למנוע מאבק נגד הכיבוש"

לאחר שסירב לשלם ערבות, מעצרו של פעיל השמאל יונתן פולק הוארך היום. פולק אף ביקש שמעצרו יוארך לתקופה ארוכה כדי שלא יטורטר לדיונים. הבקשה לשחרורו ללא תנאים נדחתה. "אני לא מכיר בזכות של בימ"ש לדיון בענייני", אמר

מאת:
השאירו תגובה
א א א

פעיל השמאל יונתן פולק, שנעצר בתחילת השבוע לאחר שסירב להתייצב לדיונים במשפט של הקובלנה פלילית שהגיש נגדו ארגון הימין עד כאן, הובא הבוקר (חמישי) לבית המשפט בירושלים, שם הוחלט להאריך את מעצרו עד יום רביעי בשבוע הבא.

שופט המעצרים סירב להיכנס לשאלה העקרונית של השימוש בקובלנה פרטית מצד ארגון ימין קיצוני. יונתן פולק בהארכת מעצרו בבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: אורן זיו)

פולק חזר על כך שאינו מכיר בבית המשפט ואינו מתכוון לשלם את הערבות שנקבעה לו ולהשתחרר. הוא הפציר בשופט אלעזר ביאלין שיאריך את מעצר "עד החלטה אחרת", כדי שלא יובא כל יום או יומיים לדיון, מה שמצריך נסיעות רבות וכליאה במתקן מעבר ולא במתקן מעצר רגיל, שם ניתן לקבל מזון התואם את צרכיו וטיפול רפואי.

"אני לא מכיר בסמכותו של בית המשפט הזה לדון בעניין", הצהיר פולק במהלך הדיון. "המשטר בישראל שולט בשטחים באמצעות דיקטטורה צבאית. המשפט הזה הוא חלק מדיכוי ההתנגדות למשטר הזה, ואני לא מקבל את הסמכות של בתי המשפט לדון בזה". פולק, שהוא טבעוני, ציין במהלך הדיון שהוא לא אכל שלושה ימים.

עורכת דינו של פולק, גבי לסקי, ביקשה לשחרר אותו ללא תנאים.  "אם הוצא צו מעצר בניגוד לדין, אי אפשר להחזיק בן אדם בכלא". לסקי אמרה כי יש "טענות חזקות" נגד עצם הגשת הקובלנה הפלילית הפרטית מטעם ארגון הימין הקיצוני ונגד היכולת שלהם "לקבל מעמד ולעשות שימוש בהליכי בית משפט כאשר הם אינם מהווים, לכאורה, קורבן לעבירה".

אולם השופט ביאלין סירב לדון בעניין העקרוני. "אין לו (לפולק – א.ז.) בעיה להפקיד (את הערבות – א.ז). רצונו של אדם כבודו. אני לא פותח הדיון הזה", אמר השופט וכתב כי "הערבות  נועדה כדי להבטיח את התייצבותו להמשך ההליך״. ביאלין החליט לא להתערב בתנאי השחרור שקבע שופט בית משפט השלום בירושלים דב פולוק ולפיהם "הנאשם כופר בסמכותו של בתי המשפט לדון בעניינו ובכך הוא מצהיר שלא יתייצב בהמשך ההליך. לא מדובר במקרה בהעדר יכולת כלכלית לעמוד בתנאי השחרור".

לאור סירובו העקרוני של פולק לשלם את הערבות, נראה כי הוא צפוי להיות כלוא עוד זמן רב,  שכן ספק אם יימצא השופט שישחרר אותו ללא תנאים, כשהוא מצהיר שלא יגיע לדיונים הבאים. הדיון הבא נקבע לאפריל, ופולק עשוי להישאר בכלא עד אז. האופציה האחרת היא פנייתה של עו"ד לסקי ליועץ המשפטי לממשלה תיענה והיועץ יקבע שההליך כולו יבוטל.

לדיון הגיע גם עו״ד צור פלק, המייצג את עד כאן, אך הוא לא טען במשפט, מכיוון שהארגון הוא לא צד בדיונים על המעצר עצמו. ביום שלישי, הגיש פלק בקשה נפרדת ל"תנאי שחרור" עבור פולק, לפיהם יורחק מהשטחים. בית המשפט דחה את הבקשה וקבע שתנאי השחרור ייקבעו רק על ידי השופט בהליך של הקובלנה.

לדיון הגיעו מספר פעילים, ביניהם מוחמד אבו חומוס, פעיל מרכזי במאבק בעיסאוויה המכיר את פולק.

"באתי  לתמוך בו כאדם יהודי שעומד ביחד עם הפלסטיני נגד הכיבוש", סיפר אבו חומוס בתום הדיון. "ראינו אותו בא לעיסאוויה ומקבל מכות. בית המשפט יכול לשחרר אותו, אבל כנראה שיש החלטה מלמעלה שאנשים כמוהו יישארו בכלא כדי להרתיע אנשים אחרים להצטרף ולפעול נגד הכיבוש".

אבו חומוס הזכיר כי גם חמישה צעירים מעיסאוויה סירבו למעצר הבית המנהלי שקבע להם הצבא, הפרו אותו ונעצרו בשבוע שעבר. כמו פולק, הם סירבו לחתום על תנאי השחרור שנקבעו להם ומעצרם הוארך עד תום ההליכים. החמישה מואשמים ב"הפרת הוראה חוקית". "על פי התנאים שהם מציבים לאנשים מעיסאוויה, רואים שזו מדינה שאין בה צדק", הוסיף אבו חומוס, "הכל נקמה בעם הפלסטיני ובכל מי שמזכיר שיש פה כיבוש".

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ בהכרזה על תוכנית המאה (קובי גדעון, לע"מ)

נתניהו וטראמפ יכולים לחגוג, אבל המפתחות עדיין בידי הפלסטינים

הסכמי אוסלו העמיקו את הנורמליזציה של הכיבוש גם בתודעה הציבורית הישראלית. בשביל זה לא היה צריך את טראמפ. אבל המעבר לאקט הסיפוח חייב להסתמך על המשך הסטטוס קוו מצד הרשות הפלסטינית, וזה ככל הנראה לא הולך לקרות   

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf