פעילים ישראלים הגיעו לגדר ושוחחו עם פלסטינים בעזה

המפגינים הישראלים שביקשו להזדהות עם המפגינים ב"מצעד השיבה" בעזה, נאלצו עד היום לתקשר דרך הטלפון. בשבוע שעבר הם דיברו בצעקות. "זה היה מרגש, הפלסטינים לא רגילים לראות ישראלים שהם לא חיילים", אמר אחד המפגינים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כבר כמה חודשים שקבוצה של ישראלים נוסעת לגדר הגבול עם עזה במטרה להפגין סולידריות עם הפגנות ״תהלוכת השיבה״. עד כה הם תלו צילומים על הגדר של ההרוגים שנורו על ידי חיילים ישראלים, ערכו מסיבת תה משני צדי הגדר במקביל והביאו עשרות ישראלים להפגין להניף דגלים   פלסטינים שנראו היטב בצד השני.

ביום רביעי בשבוע שעבר, מספר קטן של פעילים ישראלים הגיע עד לגדר עצמה באזור קיבוץ נירים, קרוב מאוד לקבוצה של פעילים פלסטינים שעמדו רק עשרות מטרים מהם מהצד השני של הגדר.

donate

בהפגנות הסולידריות הקודמות, המפגינים משני הצדדים שוחחו ביניהם בטלפון. הפעם הם הצליחו לתקשר בצעקות. ״זה הכי קרוב שאי-פעם הצלחנו להגיע״, נשמע מפגין ישראלי קורא  בהתרגשות בווידאו שפירסם בסוף השבוע הצלם חיים שוורצנברג.

״הם גמרו אותנו, הם הרסו אותנו בעזה״, נשמע מפגין פלסטיני צועק בערבית למפגינים הישראלים. ״הם חייבים לפתוח את הכלוב (המצור א.ז) אנחנו רוצים לחיות״. ״בקרוב נראה אותכם בחוף של יפו וחיפה״, עונה לו הפעילה נטע גולן.

אחד הפעילים, שהפגין מצידו הישראלי של הגדר וביקש להישאר בעילום שם, סיפר ל"שיחה מקומית": ״זה היה מאוד מרגש, החיילים שהגיעו שאלו אותנו אם אנחנו לא חוששים לחיינו, אבל אמרנו להם שהדאגה שלנו היא שלא יירו בחברים שלנו מהצד השני. אחד מהפלסטינים הצעירים שאל בצעקות מאיפה אנחנו. הצעירים שבהם נעולים בעזה כל חייהם ולא מכירים ישראלים שהם לא חיילים. היה להם קשה להאמין שיש ישראלים מפגינים בסולידריות איתם״.

המפגש הנדיר, שבמהלכו הצליחו הפלסטינים להתקרב לגדר, נמשך דקות בודדות, וחיילים שהגיעו למקום ביקשו מהמפגינים הישראלים לעזוב. סביר להניח שלא הנוכחות הישראלית, היחס לפלסטינים שהתקרבו לגדר היה אלים הרבה יותר. לפני שעזבו, אחד הפעילים מהם הספיק לתופף על דרבוקה,כשהפלסטינים בצד השני מנופפים לעברו.

א א א
ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

דגלי ארה"ב, איחוד האמירויות, ישראל ובחריין על חומות העיר העתיקה בירושלים, ב-15 בספטמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל / פלאש90)

אנו הפלסטינים זקוקים לכוח פוליטי חדש שמדבר על צדק ושוויון

ההסכמים בין שלוש מדינות האפרטהייד ישראל, איחוד האמירויות ובחריין, מחייבים שינוי עמוק באסטרטגיה הפלסטינית, ומעבר להתמקדות בטיפוח היחסים עם ארגוני חברה אזרחית. פריצת דרך כזאת תושג באמצעות בניית תנועת שמאל פלסטינית חזקה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf