תה של שיבה עם חברים עזתים מעבר לגדר ולגז המדמיע

ביום שישי האחרון, במהלך עוד אחת מהפגנות "צעדת השיבה", פלסטינים מעזה הזמינו חברים מישראל למסיבת תה. למרות הגדר, למרות הגז המדמיע, למרות היריות, המסיבה התקיימה. בתקווה שיום אחד הגדרות ייפלו והפליטים יחזרו

מאת:

ביום שישי האחרון בין ערביים חלקתי שמיכת פיקניק עם ידידים יקרים, על גבעה כפרית בין שדות ומטעים. לגמנו תה מספלי חרסינה, מתובל בגז מדמיע ודמעות.

ממולנו צעדו מאות מפגינים, כפי שהם עושים מדי יום שישי כבר ארבעה חודשים, מנסים להגיע לגדר המפרידה בינינו ובינם, הגדר הסוגרת את שני מיליון תושבי עזה בכלא הגדול בעולם. שמענו יריות, ועוד יריות, ופיצוצים, והתאבכויות של גז מדמיע לבן בתוך עמוד העשן השחור מצמיגים בוערים. ואז יללה של אמבולנס, ועוד אחת, ועוד, ועוד. שישה ישראלים על שמיכת פיקניק בשדות, לוגמים מן התה הטוב, ומשקיפים על הצבא שלנו המטווח במפגינים הלכודים.

donate

בניגוד לחיילים, אנחנו הוזמנו לשם. המארגנים הפלסטינים הזמינו אותנו לחלוק אתם תה של סולידריות, בשם התקווה המשותפת שלנו לעתיד בלי גדרות והרג, בו הפליטים יוכלו לחזור בו לבתיהם, לפלסטין. ארבעה חודשים אחרי תחילת "מצעד השיבה הגדול", עם יותר מ-1,750 פצועים ו-180 הרוגים, כ-7,500 מפגינים יצאו שוב לעמוד מול הצבא, ומאיתנו ביקשו רק לבוא לתה. הבאנו תרמוס, וקומקום, ושמיכה, ושתינו תה.

התקשרנו למארחים שלנו בטלפון, שמענו את קולותיהם מבעד לקולות הירי. לפתע עלתה נהמה גדולה מן ההמון: המפגינים הצליחו להפיל רחפן של גז מדמיע. הרענו יחד איתם, ובאותו הרגע הרוח שינתה כיוון והביאה איתה גז מדמיע שלא יועד לנו.

שישה ישראלים על הגבעה, במקום בו היינו צריכים להיות אלפים. צוותי תקשורת שעמדו בסמוך התעלמו מאיתנו לחלוטין. הנפנו גבוה דגלים, מקווים שהמפגינים יראו אותנו. רואים? הם רואים? בטלפון הם אמרו שכן, הם רואים אותנו, ולרגע קט מסיבת התה המטורללת הזו נראתה מדויקת לגמרי.

תוך שלוש דקות הופיעו החיילים. התה לא הזיז להם, אבל הדגלים מפריעים. הם ליוו אותנו משם, בנסיעה איטית דרך השדות תחת שקיעה מרהיבה.

ליד אותה הגדר באותו היום נפצעו 210 מפגינים, בהם 15 ילדים, מתוכם 45 נורו באש חיה. שני בני נוער מהעיר רפיח נהרגו בידי צלפים ישראלים: בילאל מוסטפא ח'פאג'ה, בן 17, ואחמד מסבח אבו תויור, רק בן 16, שמת מפצעיו למחרת. יהיה זכרם ברוך.

דלית באום פעילה בקבוצת returnsolidarity. על פעילות הקבוצה אפשר ללמוד כאן. את הסרטון יצר חיים שוורצנברג

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

השב"כ לא מוכן לוותר. משפחות אסיר מנהלי מפגינה מחוץ לכלא עופר שבגדה המערבית, בדצמבר 2019 (צילום: אחמד אל-באז / אקטיבסטילס)

כששב"כ רוצה לעצור עו"ד פלסטיני בן 80, גם בית דין לא עוזר

אפילו בית המשפט הצבאי בעופר סירב להתרגש מכתב האישום נגד בשיר אל-ח'יירי, עורך דין בן 80 שעבד בארגוני זכויות אדם, והורה לשחררו בערבות. השב"כ התערב והמיר את כתב האישום במעצר מנהלי. אל-ח'יירי הודיע שלא ישתף פעולה עם ההליך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf