newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מפגינים ישראלים מול עזה: מזדהים עם צעדת השיבה

"אנחנו פה משני צידי הגדר ששנינו לא רוצים", אמרו המפגינים הישראלים, על רקע עננות עשן הצמיגים מעזה וריח הגז המדמיע. "מקווים לראות אותכם כל יום שישי", אמר להם אחד המפגינים מעזה דרך הטלפון

מאת:

עשרות מפגינים, ישראלים ובינלאומיים, הפגינו סולידריות היום (יום ו') אחר הצהריים עם תושבי עזה ובתמיכה בזכות השיבה, ליד גדר הגבול.

בזמן שבצד העזתי אלפי פלסטינים הפגינו כחלק מהמחאה השבועית של ״צעדת השיבה״, פעילים ישראלים מקבוצת ״יהודים למען שיבה״ ומ״קואליציית נשים לשלום״ ופעילים עצמאיים הגיעו לנקודה הנמצאת כמה מאות מטרים בלבד מהגבול באזור מעבר כרם שלום הישן והפגינו במקום. בעזה הגיבו בקריאות שמחה למראה דגלי פלסטין הגדולים שהניפו המפגינים בצד הישראלי.

המפגינים קראו ״כמו חיים כמו כבוד, השיבה היא זכות יסוד״, הניפו שלטים בעד זכות השיבה ותמונות של כמה מהעזתים שנורו למוות על ידי חיילים במהלך ההפגנות בחודשים האחרונים.

ממקום ההפגנה היה ניתן לשמוע היטב את קולות הירי ואת קריאות המפגינים הפלסטינים. היה אפשר גם לראות את ענני העשן מהצמיגים שהבעירו המפגינים ולהריח את הגז המדמיע שנורה לעבר המפגינים העזתים, אם כי הרוח נשאה את הגז לכיוון העזתי.

המפגינים התמקמו על גבעה כמה מאות מטרים מהגדול. מהצד הפלסטיני ראו את ההפגנה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

המפגינים התמקמו על גבעה כמה מאות מטרים מהגדול. מהצד הפלסטיני ראו את ההפגנה (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

״אני פה בסולידריות עם הצועדים בעזה", אמרה נטע גולן, אחת ממארגנות ההפגנה, "הגענו לכאן בעבר, ונמשיך עד שעזה תהיה חופשית. הגז שהרחנו כאן הוא כלום לעומת מה שהמפגינים בעזה סובלים. יורים עליהם אש חיה, יותר מ-150 נהרגו ואלפים נפצעו. להגיע לכאן זה המינימום שאנחנו יכולים לעשות. אני מקווה שעוד אנשים בכל העולם יפעלו למען העזתים שדורשים זכויות מחיה בסיסיות״.

״אנחנו כאן משני צידי הגדר, ששנינו לא רוצים אותה", אמר יוסףה מקיטון, תיאמנו את ההפגנה כך שיראו אותנו בצד השני, מה שהשלטון מנסה למנוע איתנו לאורך שנים. הגענו היום לכאן להביע סולידריות עם צעדת השיבה, וכדי להביע תמיכה בכך שכל האנשים שגורשו מבתיהם ב-48׳ יוכלו לשוב ולגור איתנו במדינה אחת עם זכויות שוות״.

״אני רוצה לברך את מי שהגיע להביע סולידריות איתנו״, אמר עיסאם חמאד, ממארגני "צעדת השיבה" בעזה, בשיחת טלפון שהושמעה ברמקול לנוכחים. ״אנחנו מפגינים בעד השיבה ונגד המצור שאנחנו חיים תחתיו ב-12 השנים האחרונות. אנחנו מקווים לראות אתכם בכל יום שישי פה, ונקווה שזה יגדל ויגדל עד שכל ישראלי וכל אחד בעולם יידע על המצב שלנו. אי אפשר להשאיר אנשים בכלא לאורך זמן ללא אפשרות לחיות ובלי אפשרות לחזור לבתינו מהם גורשו ב-1948״.

בזמן שקולות הירי נשמעו ברקע הוסיף חמאד: ״אנחנו רוצים לחיות בשלום, לשבת למשא ומתן, ואני מקווה שהתנועה שלנו ושלכם תראה לאנשים את הדרך, שאפשר [לבחור] בחיים ולא במוות״.

מפגינים עזתים נוספים, ששוחחו עם המפגינים הישראלים, סיפרו שראו את ההפגנה, למרות הגז והעשן, והתרגשו מאוד. בצילומים שפרסמו סוכנויות הידיעות מהצד העזתי ניתן לראות בבירור את משמרת המחאה בצד הישראלי.

החיילים שעמדו במקום גילו אדישות להפגנה. כמה חברי קיבוץ ביקשו מהמפגינים להתפנות וחטפו מהם כמה דגלי פלסטין. לאחר כשעה הגיעו למקום מפקדים בכירים וביקשו מהמפגינים להתפנות.

ההפגנה היום היתה המשך לאירועי מחאה מהצד הישראלי שנועדו להדגיש שעזה אינה כה רחוקה כפי שהציבור הישראלי חושב. לפני שבועיים התקיימה אפילו מסיבת תה בצד הישראלי והעזתי במקביל.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
ילדים ברצועת עזה, בינואר 2021 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

ילדים ברצועת עזה, בינואר 2021 (צילום: עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

ישראל התאמצה לחסל אותנו, אבל אנחנו עדיין פה

לפני שנה, כוחות ישראליים פשטו על המשרד של האגודה הבינלאומית להגנה על ילדים – סניף פלסטין. כמה חודשים לאחר מכן, הארגון הוכרז כארגון טרור. אך מה שנועד לבודד אותנו רק חיזק את התמיכה בנו, ואת נחישותנו להמשיך

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf