newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מפגינים ישראלים מול עזה: מזדהים עם צעדת השיבה

"אנחנו פה משני צידי הגדר ששנינו לא רוצים", אמרו המפגינים הישראלים, על רקע עננות עשן הצמיגים מעזה וריח הגז המדמיע. "מקווים לראות אותכם כל יום שישי", אמר להם אחד המפגינים מעזה דרך הטלפון

מאת:
השאירו תגובה
א א א

עשרות מפגינים, ישראלים ובינלאומיים, הפגינו סולידריות היום (יום ו') אחר הצהריים עם תושבי עזה ובתמיכה בזכות השיבה, ליד גדר הגבול.

בזמן שבצד העזתי אלפי פלסטינים הפגינו כחלק מהמחאה השבועית של ״צעדת השיבה״, פעילים ישראלים מקבוצת ״יהודים למען שיבה״ ומ״קואליציית נשים לשלום״ ופעילים עצמאיים הגיעו לנקודה הנמצאת כמה מאות מטרים בלבד מהגבול באזור מעבר כרם שלום הישן והפגינו במקום. בעזה הגיבו בקריאות שמחה למראה דגלי פלסטין הגדולים שהניפו המפגינים בצד הישראלי.

המפגינים קראו ״כמו חיים כמו כבוד, השיבה היא זכות יסוד״, הניפו שלטים בעד זכות השיבה ותמונות של כמה מהעזתים שנורו למוות על ידי חיילים במהלך ההפגנות בחודשים האחרונים.

ממקום ההפגנה היה ניתן לשמוע היטב את קולות הירי ואת קריאות המפגינים הפלסטינים. היה אפשר גם לראות את ענני העשן מהצמיגים שהבעירו המפגינים ולהריח את הגז המדמיע שנורה לעבר המפגינים העזתים, אם כי הרוח נשאה את הגז לכיוון העזתי.

המפגינים התמקמו על גבעה כמה מאות מטרים מהגדול. מהצד הפלסטיני ראו את ההפגנה (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

המפגינים התמקמו על גבעה כמה מאות מטרים מהגדול. מהצד הפלסטיני ראו את ההפגנה (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

״אני פה בסולידריות עם הצועדים בעזה", אמרה נטע גולן, אחת ממארגנות ההפגנה, "הגענו לכאן בעבר, ונמשיך עד שעזה תהיה חופשית. הגז שהרחנו כאן הוא כלום לעומת מה שהמפגינים בעזה סובלים. יורים עליהם אש חיה, יותר מ-150 נהרגו ואלפים נפצעו. להגיע לכאן זה המינימום שאנחנו יכולים לעשות. אני מקווה שעוד אנשים בכל העולם יפעלו למען העזתים שדורשים זכויות מחיה בסיסיות״.

״אנחנו כאן משני צידי הגדר, ששנינו לא רוצים אותה", אמר יוסףה מקיטון, תיאמנו את ההפגנה כך שיראו אותנו בצד השני, מה שהשלטון מנסה למנוע איתנו לאורך שנים. הגענו היום לכאן להביע סולידריות עם צעדת השיבה, וכדי להביע תמיכה בכך שכל האנשים שגורשו מבתיהם ב-48׳ יוכלו לשוב ולגור איתנו במדינה אחת עם זכויות שוות״.

״אני רוצה לברך את מי שהגיע להביע סולידריות איתנו״, אמר עיסאם חמאד, ממארגני "צעדת השיבה" בעזה, בשיחת טלפון שהושמעה ברמקול לנוכחים. ״אנחנו מפגינים בעד השיבה ונגד המצור שאנחנו חיים תחתיו ב-12 השנים האחרונות. אנחנו מקווים לראות אתכם בכל יום שישי פה, ונקווה שזה יגדל ויגדל עד שכל ישראלי וכל אחד בעולם יידע על המצב שלנו. אי אפשר להשאיר אנשים בכלא לאורך זמן ללא אפשרות לחיות ובלי אפשרות לחזור לבתינו מהם גורשו ב-1948״.

בזמן שקולות הירי נשמעו ברקע הוסיף חמאד: ״אנחנו רוצים לחיות בשלום, לשבת למשא ומתן, ואני מקווה שהתנועה שלנו ושלכם תראה לאנשים את הדרך, שאפשר [לבחור] בחיים ולא במוות״.

מפגינים עזתים נוספים, ששוחחו עם המפגינים הישראלים, סיפרו שראו את ההפגנה, למרות הגז והעשן, והתרגשו מאוד. בצילומים שפרסמו סוכנויות הידיעות מהצד העזתי ניתן לראות בבירור את משמרת המחאה בצד הישראלי.

החיילים שעמדו במקום גילו אדישות להפגנה. כמה חברי קיבוץ ביקשו מהמפגינים להתפנות וחטפו מהם כמה דגלי פלסטין. לאחר כשעה הגיעו למקום מפקדים בכירים וביקשו מהמפגינים להתפנות.

ההפגנה היום היתה המשך לאירועי מחאה מהצד הישראלי שנועדו להדגיש שעזה אינה כה רחוקה כפי שהציבור הישראלי חושב. לפני שבועיים התקיימה אפילו מסיבת תה בצד הישראלי והעזתי במקביל.

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

מדיניות הבידול אינו מהלך ביטחוני, אלא מעשה עם מטרה מדינית-דמוגרפית. משפחה פלסטינית במעבר ארז (צילום: פלאש 90)

רוצים להבין איך ייראה הסיפוח? תסתכלו על מה שקורה בעזה

אף שגם בהסכמים שישראל חתומה עליהם, רצועת עזה והגדה המערבית הן יחידה אחת, ישראל עשתה כל שביכולתה כדי להפריד ביניהן ולאמלל את תושבי עזה. סיפוח הגדה יוכל לאפשר לישראל לעשות את זה גם שם

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf