newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פלסטינים: "חיילים ומתנחלים ירו לעברנו אש חיה באופן מוטרף"

בשעה שפלסטינים מהכפר סוריף החלו מפנים אבנים שמתנחלים הניחו בדרך פנימית ליד כפרם, מתנחלים התחילו להמטיר עליהם אבנים, ואחד מהם פתח לעברם באש חיה. לדברי הפלסטינים, חיילים שהגיעו למקום הצטרפו לירי לעברם. שלושה פלסטינים נפצעו מהירי, והובהלו לבית חולים

מאת:
מוחמד ע'נימאת, בן 17, שנפצע מירי באירוע ליד סוריף, בבית החולים ב-24 באפריל 2022 (צילום: באסל אל עדרה)

"ראיתי את הבן שלי מוטל על הרצפה, חולצתו ספוגה בדם". מוחמד ע'נימאת, בן 17, שנפצע מירי באירוע ליד סוריף, בבית החולים ב-24 באפריל 2022 (צילום: באסל אל עדרה)

מוחמד ע'נימאת, בן 17, שוכב על המיטה בבית החולים בחברון עם פצעי ירי בבטן ובגב. הוא נורה שלשום (שבת) בידי מתנחלים או בידי חיילים. הוא לא בטוח, כי גם אלו וגם אלו, לדבריו, עשו שימוש מסיבי באש חיה. בתמונות הם נראים יחד: מתנחל לבוש מכנסיים קצרים אוחז בנשק, ולידו מתנחלים נוספים ולפחות שלושה חיילים.

האירוע החל לאחר שמתנחלים חסמו באבנים דרך פלסטינית פנימית ליד הכפר סוריף, שבו גרים ע'נימאת ומשפחתו. מזרחה לכפר הוקמה ההתנחלות בת עין. ע'נימאת ושני דודיו הגיעו למקום כדי להסיר את האבנים. לפי דו"ח של בית החולים, הם נפגעו מירי חי, ומצבם מוגדר יציב.

הדרך שנחסמה מחברת בין הכפרים ספא וסוריף, ומאפשרת לתושבים גישה לאדמותיהם החקלאיות. תושבים מספרים כי כבר כחצי שנה שמתנחלים מנסים להשתלט על אדמות באזור. בשבת, אחמד ע'נימאת, בן 36, נסע בדרך הזאת ונתקע מול האבנים הגדולות. "במכונית היינו אני ושני הילדים שלי, חלא ורכן", סיפר. "חזרנו מהכפר ספא הסמוך, הורדתי שם את אמא שלי, ובדרך חזרה לסוריף הופתענו לגלות שהדרך חסומה באבנים".

אחמד התקשר לאביו שיגיע לעזור לו, והאב הגיע עם עוד כמה תושבים. "באותו רגע ראיתי קבוצת מתנחלים, שהתקרבה אלינו והחלה לרגום אותנו באבנים", העיד אחמד. "צעירים נוספים הגיעו מהכפר והחלו להשליך אבנים על המתנחלים בתגובה".

לפי כמה עדויות, לאחר מכן אחד מהמתנחלים פתח באש חיה, ושלושה חיילים שהגיעו למקום ירו גם הם לכיוון הפלסטינים. האש פגעה במכונית שבה ישבו ילדיו של אחמד, חלא בת החמש, ורכן בן השלוש. "מאוד פחדתי, כי ירו אש חיה באופן מוטרף לגמרי. מזל גדול שהקטנים לא נפגעו", אמר. "אבא שלי הצליח להזיז כמה מהאבנים, ונמלטתי מהמקום עם הילדים". במכונית שלו יש נקב מתחת לדלת הימנית, תוצאה של פגיעת קליע.

המתנחלים באירוע ליד סוריף. בעיגול השחור: היורה (צילום: באדיבות התושבים)

המתנחלים באירוע ליד סוריף. בעיגול השחור: היורה (צילום: באדיבות התושבים)

חור ירי במכונית של תושב סוריף (צילום: באדיבות התושבים)

חור ירי במכונית של אחמד ע'נימאת (צילום: באדיבות התושבים)

חסימת הדרך, האבנים, ולאחר מכן הירי שפגע בשלושה פלסטינים, אינם אירוע אקראי. לפני חצי שנה, מתנחלים מבת עין הציבו אוהלים מזרחית לדרך הזו, על הר שנמצא כקילומטר מההתנחלות, ומחוץ לשטחה המוניציפלי. מאז, לפי תושבים, הם מונעים מהם גישה לאדמותיהם החקלאיות הסמוכות.

בדוי ע'נימאת, אביו של מוחמד שנפגע מהירי, היה גם הוא עד לתקרית. לדבריו, "אחד המתנחלים ירה באופן אינטנסיבי לכיוון שלנו. כשהם התחילו לזרוק אבנים, פלסטינים הגיבו וזרקו גם. זו היתה הגנה עצמית. והם מיד פתחו באש חיה. שלושת החיילים שהיו איתם ירו, וגם כמה מתנחלים. בכל פעם שהלכנו אחורה, הם המשיכו להתקדם לעברנו ".

כך נפגעו בזה אחר זה שלושה תושבים. "ראיתי את הבן שלי מוטל על הרצפה, חולצתו ספוגה בדם", סיפר בדוי בקול חנוק. "הרמתי אותו לרכב וניסינו לברוח משם, והם ירו גם על הרכב שלנו. כשהגענו למיון, ראיתי עליו סימני פגיעות מירי".

ג'מאל ע'נימאת, אחד הפצועים באירוע ליד סוריף (צילום: באסל אל עדרה)

ג'מאל ע'נימאת, אחד הפצועים באירוע ליד סוריף (צילום: באסל אל עדרה)

לפי תושבים, האירוע נמשך יותר משעתיים. ע'דיר ע'נימאת, בת 39 שביתה הוא הקרוב ביותר למאחז המתנחלים, מספרת כי רק לקראת הסוף, כוחות גדולים של צבא ומשטרה הגיעו למקום, והמתנחלים שבו לאוהל שהציבו בסמוך לדרך.

"בזמן המתקפה נעלתי את הילדים בחדר אחד", אמרה. "המתנחלים והחיילים המשיכו לדחוף את הפלסטינים אחורה, עד שהגיעו לבית שלנו, שהתמלא בגז מדמיע שחיילים השליכו".

ע'דיר טוענת בנחרצות כי לאלימות בשבת יש הקשר ברור, השתלטות על אדמה, וגם נקודת התחלה ברורה: "זה נמשך כבר חצי שנה, מאז שהעמידו אוהלים בהר והחלו להקים מאחז. קבוצות צעירים יורדות משם. הם עוקרים עצים, הורסים מבנים שקשורים לחקלאות, ומנסים לתקוף את מי שעובר בדרך. בימי שבת זה גרוע במיוחד, כי הם מתאספים יחד, והתקיפות מתבצעות באופן מאורגן".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "התקבל דיווח אודות חיכוך אלים בין מתיישבים לפלסטינים בסמוך לגבעת אהוביה שבמרחב החטיבה המרחבית עציון. כוח צה"ל שהוקפץ למקום השתמש גם באמצעים לפיזור הפגנות על מנת לפזר את ההתקהלות. אין נפגעים".

לאחר שהפנינו את תשומת לבם לכך שבאירוע נפצעו מירי שלושה אנשים שנזקקו לטיפול רפואי בבית חולים, וששניים מהם עדיין מאושפזים, נמסר לנו מדובר צה"ל: "האירוע הועבר לחקירת המשטרה".

פנינו אתמול (ראשון) למשטרה בבקשת תגובה, והיא תתפרסם אם וכאשר תתקבל.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
"הבנתי שאם אחשוב על החיים בחוץ, אני אהרס". אמל נחלה אחרי שחרורו (צילום: יובל אברהם)

"הבנתי שאם אחשוב על החיים בחוץ, אני אהרס". אמל נחלה אחרי שחרורו (צילום: יובל אברהם)

"אין שמש בכלא". אמל נחלה, נער, על 16 חודשים במעצר מנהלי

אחרי שבימ"ש צבאי החליט לשחררו, הצבא עצר במעצר מנהלי את אמל נחלה, אז ילד בן 16, והחזיק אותו בכלא שנה וחצי למרות שהוא חולה במחלה נדירה. "בשב"כ אמרו לי, שתף פעולה ותשחרר", הוא מספר בראיון ראשון אחרי שחרורו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf