newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פלסטינים: "חיילים ומתנחלים ירו לעברנו אש חיה באופן מוטרף"

בשעה שפלסטינים מהכפר סוריף החלו מפנים אבנים שמתנחלים הניחו בדרך פנימית ליד כפרם, מתנחלים התחילו להמטיר עליהם אבנים, ואחד מהם פתח לעברם באש חיה. לדברי הפלסטינים, חיילים שהגיעו למקום הצטרפו לירי לעברם. שלושה פלסטינים נפצעו מהירי, והובהלו לבית חולים

מאת:
מוחמד ע'נימאת, בן 17, שנפצע מירי באירוע ליד סוריף, בבית החולים ב-24 באפריל 2022 (צילום: באסל אל עדרה)

"ראיתי את הבן שלי מוטל על הרצפה, חולצתו ספוגה בדם". מוחמד ע'נימאת, בן 17, שנפצע מירי באירוע ליד סוריף, בבית החולים ב-24 באפריל 2022 (צילום: באסל אל עדרה)

מוחמד ע'נימאת, בן 17, שוכב על המיטה בבית החולים בחברון עם פצעי ירי בבטן ובגב. הוא נורה שלשום (שבת) בידי מתנחלים או בידי חיילים. הוא לא בטוח, כי גם אלו וגם אלו, לדבריו, עשו שימוש מסיבי באש חיה. בתמונות הם נראים יחד: מתנחל לבוש מכנסיים קצרים אוחז בנשק, ולידו מתנחלים נוספים ולפחות שלושה חיילים.

האירוע החל לאחר שמתנחלים חסמו באבנים דרך פלסטינית פנימית ליד הכפר סוריף, שבו גרים ע'נימאת ומשפחתו. מזרחה לכפר הוקמה ההתנחלות בת עין. ע'נימאת ושני דודיו הגיעו למקום כדי להסיר את האבנים. לפי דו"ח של בית החולים, הם נפגעו מירי חי, ומצבם מוגדר יציב.

הדרך שנחסמה מחברת בין הכפרים ספא וסוריף, ומאפשרת לתושבים גישה לאדמותיהם החקלאיות. תושבים מספרים כי כבר כחצי שנה שמתנחלים מנסים להשתלט על אדמות באזור. בשבת, אחמד ע'נימאת, בן 36, נסע בדרך הזאת ונתקע מול האבנים הגדולות. "במכונית היינו אני ושני הילדים שלי, חלא ורכן", סיפר. "חזרנו מהכפר ספא הסמוך, הורדתי שם את אמא שלי, ובדרך חזרה לסוריף הופתענו לגלות שהדרך חסומה באבנים".

אחמד התקשר לאביו שיגיע לעזור לו, והאב הגיע עם עוד כמה תושבים. "באותו רגע ראיתי קבוצת מתנחלים, שהתקרבה אלינו והחלה לרגום אותנו באבנים", העיד אחמד. "צעירים נוספים הגיעו מהכפר והחלו להשליך אבנים על המתנחלים בתגובה".

לפי כמה עדויות, לאחר מכן אחד מהמתנחלים פתח באש חיה, ושלושה חיילים שהגיעו למקום ירו גם הם לכיוון הפלסטינים. האש פגעה במכונית שבה ישבו ילדיו של אחמד, חלא בת החמש, ורכן בן השלוש. "מאוד פחדתי, כי ירו אש חיה באופן מוטרף לגמרי. מזל גדול שהקטנים לא נפגעו", אמר. "אבא שלי הצליח להזיז כמה מהאבנים, ונמלטתי מהמקום עם הילדים". במכונית שלו יש נקב מתחת לדלת הימנית, תוצאה של פגיעת קליע.

המתנחלים באירוע ליד סוריף. בעיגול השחור: היורה (צילום: באדיבות התושבים)

המתנחלים באירוע ליד סוריף. בעיגול השחור: היורה (צילום: באדיבות התושבים)

חור ירי במכונית של תושב סוריף (צילום: באדיבות התושבים)

חור ירי במכונית של אחמד ע'נימאת (צילום: באדיבות התושבים)

חסימת הדרך, האבנים, ולאחר מכן הירי שפגע בשלושה פלסטינים, אינם אירוע אקראי. לפני חצי שנה, מתנחלים מבת עין הציבו אוהלים מזרחית לדרך הזו, על הר שנמצא כקילומטר מההתנחלות, ומחוץ לשטחה המוניציפלי. מאז, לפי תושבים, הם מונעים מהם גישה לאדמותיהם החקלאיות הסמוכות.

בדוי ע'נימאת, אביו של מוחמד שנפגע מהירי, היה גם הוא עד לתקרית. לדבריו, "אחד המתנחלים ירה באופן אינטנסיבי לכיוון שלנו. כשהם התחילו לזרוק אבנים, פלסטינים הגיבו וזרקו גם. זו היתה הגנה עצמית. והם מיד פתחו באש חיה. שלושת החיילים שהיו איתם ירו, וגם כמה מתנחלים. בכל פעם שהלכנו אחורה, הם המשיכו להתקדם לעברנו ".

כך נפגעו בזה אחר זה שלושה תושבים. "ראיתי את הבן שלי מוטל על הרצפה, חולצתו ספוגה בדם", סיפר בדוי בקול חנוק. "הרמתי אותו לרכב וניסינו לברוח משם, והם ירו גם על הרכב שלנו. כשהגענו למיון, ראיתי עליו סימני פגיעות מירי".

ג'מאל ע'נימאת, אחד הפצועים באירוע ליד סוריף (צילום: באסל אל עדרה)

ג'מאל ע'נימאת, אחד הפצועים באירוע ליד סוריף (צילום: באסל אל עדרה)

לפי תושבים, האירוע נמשך יותר משעתיים. ע'דיר ע'נימאת, בת 39 שביתה הוא הקרוב ביותר למאחז המתנחלים, מספרת כי רק לקראת הסוף, כוחות גדולים של צבא ומשטרה הגיעו למקום, והמתנחלים שבו לאוהל שהציבו בסמוך לדרך.

"בזמן המתקפה נעלתי את הילדים בחדר אחד", אמרה. "המתנחלים והחיילים המשיכו לדחוף את הפלסטינים אחורה, עד שהגיעו לבית שלנו, שהתמלא בגז מדמיע שחיילים השליכו".

ע'דיר טוענת בנחרצות כי לאלימות בשבת יש הקשר ברור, השתלטות על אדמה, וגם נקודת התחלה ברורה: "זה נמשך כבר חצי שנה, מאז שהעמידו אוהלים בהר והחלו להקים מאחז. קבוצות צעירים יורדות משם. הם עוקרים עצים, הורסים מבנים שקשורים לחקלאות, ומנסים לתקוף את מי שעובר בדרך. בימי שבת זה גרוע במיוחד, כי הם מתאספים יחד, והתקיפות מתבצעות באופן מאורגן".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "התקבל דיווח אודות חיכוך אלים בין מתיישבים לפלסטינים בסמוך לגבעת אהוביה שבמרחב החטיבה המרחבית עציון. כוח צה"ל שהוקפץ למקום השתמש גם באמצעים לפיזור הפגנות על מנת לפזר את ההתקהלות. אין נפגעים".

לאחר שהפנינו את תשומת לבם לכך שבאירוע נפצעו מירי שלושה אנשים שנזקקו לטיפול רפואי בבית חולים, וששניים מהם עדיין מאושפזים, נמסר לנו מדובר צה"ל: "האירוע הועבר לחקירת המשטרה".

פנינו אתמול (ראשון) למשטרה בבקשת תגובה, והיא תתפרסם אם וכאשר תתקבל.

מערבית: יובל אברהם.

אנחנו המומות ומזועזעים, דואגות ומפוחדים מאירועי התקופה האחרונה.

בימים כאלה יש מי שדורשים מעיתונות "לבחור צד". הצד שבחרנו ברור: אנחנו עומדים לצד כל מי שאיבדו את יקיריהם במלחמה הזו; לצד כל מי שנאלצו לנוס על נפשם ולהותיר אחריהם בית; לצד כל מי שחרדים לחייהם ולחיי משפחתם ואהוביהם, בישראל, בעזה ובגדה המערבית.

בימים אלה, אנחנו מרגישות ומרגישים שקולנו, הקול של פלסטינים וישראליות נגד הכיבוש ולמען שלום צודק, ביטחון וחירות לכל, חשוב מתמיד. הסיפורים החשובים שלא מסוקרים בתקשורת המיינסטרים רבים מספור, אך משאבינו מוגבלים. בעזרתך נוכל להביא לציבור הולך וגדל סיפורים כמו זה שקראת עכשיו, ולהציע את הניתוח, ההקשר, והסיקור הנחוצים כל כך, במיוחד בתקופה הקשה והדרמטית הזו. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מתחבר למסורת עתיקת יומין של רודנים שנאבקו נגד החופש האקדמי. שר החינוך יואב קיש, פברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

מתחבר למסורת עתיקת יומין של רודנים שנאבקו נגד החופש האקדמי. שר החינוך יואב קיש, פברואר 2023 (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

המאבק על פרס ישראל: כוח השררה נגד כוח הרוח

בעתירה לבג"ץ נאמר כי לשר קיש אין סמכות לבטל את פרס ישראל וכי גם מלחמות לא מנעו מחלוקת הפרס בעבר. אבל מעבר להתנכלות הפוליטית לאיל ולדמן, מאחורי החלטתו של קיש עומד רצון עתיק יומין לפגוע בחופש של התרבות והאקדמיה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf