newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ישראל חתמה על האמנה לפיקוח על סחר בנשק. עכשיו צריך ליישם

ההצטרפות לאמנה בשלב הזה מקנה זכויות אך אינה מחייבת פעולה ממשית. כעת על המדינה לאשרר את האמנה ולהוכיח את מחויבותה לעקרון אי מכירת נשק למי שישתמשו בו לביצוע הפרות זכויות אדם או פשעי מלחמה

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כותב אורח: יונתן גר

בשבוע שעבר צוין יום בעל משמעות היסטורית: לאחר למעלה מעשרים שנות קמפיין שהוביל אמנסטי אינטרנשיונל, הפכה האמנה הבינלאומית לפיקוח על סחר בנשק מפנטזיה רחוקה למציאות משפטית ונכנסה לתוקף בתאריך 24 בדצמבר 2014. משמעויות האמנה רבות וסעיפיה מגוונים, אך מרכזה, מה שנהוג לכנות "כלל הזהב", והוא: מדינות העולם לא תמכורנה נשק לממשלה או לגוף אשר ישתמש בו לביצוע הפרות זכויות אדם חמורות או פשעי מלחמה.

למעלה מחצי מיליון בני אדם מתים מדי שנה בממוצע, ומיליונים נוספים נפצעים, נאנסים, או נאלצים לברוח מבתיהם כתוצאה מהסחר הגלובלי בנשק ובתחמושת אשר אינו מפוקח כראוי. הסחר בנשק אפוף במעטה סודיות, אבל השווי המתועד של העברות נשק בינלאומיות נמדד בהיקף של כמעט מאה מיליארד דולר בשנה.

> הוכח בשדה הקרב: הקמפיין שמבקש לחשוף את תעשיית הנשק בישראל

"קטלנית" עמדת כלי ירייה המותקנת על כלי רכב צבאיים או רכב קרבי משוריין ונשלטת מבפנים. פותחה ומיוצרת על ידי חברת רפא"ל. (ויקמדיה, MathKnight, CC BY 3.0)

"קטלנית" עמדת כלי ירייה המותקנת על כלי רכב צבאיים או רכב קרבי משוריין ונשלטת מבפנים. פותחה ומיוצרת על ידי חברת רפא"ל. (ויקמדיה, MathKnight, CC BY 3.0)

אל 128 המדינות אשר חתמו על האמנה, הצטרפה ישראל בשבוע שלפני כניסת האמנה לתוקף. הסניף הישראלי של אמנסטי אינטרנשיונל מנהל קמפיין מזה שלוש שנים לטובת הצטרפות זו של ישראל: מאות חתמו על עצומות, נערכו שלל הפגנות ואירועים, ביניהם למשל הקרנה של עמוד פייסבוק בשידור חי על קיר שגרירות סין במחאה על סחר בנשק שביצעה ממשלת סין, והפגנה של מבקשי מקלט מסודן מול שגרירות רוסיה בתל אביב במחאה על הנשק אותו מוכרת ממשלת רוסיה לממשלת סודן ומשמש לטבח המתמשך בדרפור. כל העת עמדנו בקשר עם משרד החוץ, ודבריה של ישראל בזכות האמנה הסבו נחת לכל שומע. "ישראל תומכת בעקרונות האמנה ומטרותיה והיתה שותפה פעילה לעיצובה לאורך שנות המשא ומתן", הודיע משרד החוץ בעת החתימה. מילים כדורבנות.

אלא, שישראל קנתה את מקומה באמנה, במה שנראה כמו "מבצע סוף-עונה". לחתימתה של ישראל כעת היו תועלות לעומת בקשה להצטרפות לאחר כניסת האמנה לתוקף. הראשונה שבהן היא שמדינה אשר תבקש להצטרף כעת – לאחר כניסת האמנה לתוקף – תצטרך לאשרר את האמנה באותו המועד, בעוד שקודם לכן לא היתה חובה כזו; כמו-כן, מדינות חתומות תוכלנה להשתתף כמשקיפות בוועידת המדינות החברות באמנה ולשאת בה דברים, השתתפות שככל הנראה חשובה לישראל. בנוסף, בל נשכח את הרווחים הציבוריים של להיות בצד הנכון של ההיסטוריה, ככל שהדבר לא מחייב לפעולה ממשית כלשהי.

חתימתה של ישראל על האמנה, כמוה ככרטיס המנוי לחדר כושר היושב אצלי בארנק. אותו כרטיס, במועד רכישתו, היווה ללא ספק צעד חשוב אל עבר אורח חיים בריא יותר. אך מרגע שנקנה יש גם להשתמש בו על מנת להשיג את תכליתו. במקרה דנן, על ישראל כעת לאשרר את האמנה אם היא מתכוונת אכן לעמוד מאחורי דבריה האמיצים ממעמד החתימה. אחרת, יהיה סופה של אמנה זו עבור ישראל, כמו לא-מעט אמנות אחרות, וכמו אותו כרטיס מנוי שלי, כאבן שאין לה הופכין.

אלא שמדובר בנושא כבד משקל יותר ממנוי לא מנוצל – על ישראל לא להסתפק בחתימה בלבד, אלא להביא לאשרר את האמנה. משמעות האשרור הינו הפיכת החוק הבינלאומי לחוק מדינה אשר יעבור בכנסת על מנת להבטיח את קיומו. ככלות הכל, זכויות אדם אינן נקנות במחיר מבצע.

יונתן גר הוא מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
זוג צעיר שכל חטאו ביקום הזה הוא האהבה (צילום מסך מתוך "שמלת הכלה)

זוג צעיר שכל חטאו ביקום הזה הוא האהבה (צילום מסך מתוך "שמלת הכלה)

הסרט "שמלת הכלה" הוא שיר הקינה והתקווה של העם הפלסטיני

סרטה התיעודי של מרווה ג'בארה טיבי מתעד את סיפור אהבתם של לובנא מנצרת ועבדאללה מהעיר דורה שליד חברון, אהבה שנלחמת על חייה משני צדי הגבול. זהו שיר הלל לניצחון הרוח על החומר, ועדות לכוחו של העם הפלסטיני לגבור על הניסיונות לפצלו

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf