על המשמר: מתנדבים ישראלים שמתעדים את הדיכוי בעיסאוויה

מאז חודש יולי, מדי ערב מגיעים מתנדבות ומתנדבים ישראלים לכפר עיסאוויה במזרח ירושלים כדי לעמוד לצד התושבים ולסייע במידת האפשר. תערוכה המקבצת את מה שראו תיפתח ביום שלישי בירושלים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

כבר חצי שנה ששכונת עיסאוויה סובלת מהתעמרות קשה ואלימה של המשטרה. שכונות מזרח ירושלים כבר ידעו אלימות משטרתית בעבר, אך גל ההתעמרות הנוכחי בעיסאוויה חריג במשך שלו. כבר חצי שנה המשטרה אינה מרפה, וערב ערב נכנסים חיילי מג"ב ויס"מ לשכונה, מייצרים פרובוקציות ופוגעים בביטחונם ובשגרת חייהם של התושבים. אלימות שרירותית, מעצרי שווא של ילדים ושל מבוגרים והטרדה בלתי-פוסקת. נראה כי גם סיבה ותכלית אין.

מאז חודש יולי, 200 מתנדבות ומתנדבים ישראלים הגיעו לעיסאוויה ותיעדו את מה שקורה בה. מתוך התערוכה "100 משמרות" (צילום: פרי ג'רוזלם)

על רקע אירועים אלה החלו פעילים ופעילות ישראלים מקבוצת Free Jerusalem לארגן משמרות יומיומיות ולהגיע לשכונה. תושבי עיסאוויה הזמינו אותם לעמוד לצידם במשבר, וההיענות היתה יפה. מאז חודש יולי האחרון מגיעים מדי ערב ישראליות וישראלים לעמוד לצד התושבים הפלסטינים במהלך הפשיטות. עד היום, לקחו חלק במשמרות כ-200 ישראליות וישראלים.

החיבור בין תושבי עיסאוויה לפעילים הביא בתקופה הזו לשכונה מרצים וסטודנטים מהאוניברסיטה העברית, עיתונאים, תומכים מהציבור הרחב וקבוצות נוספות. שתי הפגנות נערכו בשבועיים האחרונים בירושלים מול ביתו של ראש העיר משה לאון וקראו לו להפסיק את ההתעמרות בתושבי השכונה. שתי הפגנות התקיימו בעיסאוויה עצמה.

הסולידריות הישראלית-פלסטינית הזאת איננה רק נקודת תקווה בתוך החודשים החשוכים הללו של התעמרות ואלימות. הנוכחות של פעילים ישראלים משנה את האופן שבו השוטרים מתנהגים, והתיעוד של תושבי השכונה ואנשי המשמרות מציף כבר חודשים את התקשורת ואת המדיה החברתית, ועוזר לחשוף שקרים ועיוותים ולהשמיע קול מחאה. לעיתים אף התיעוד הזה גם מסייע למתן את אלימות השוטרים בשטח.

תודות לתיעוד היומיומי שנאסף, נוצר מאגר רחב של חומרים שמספקים מבט רחב על המציאות בשכונה בחצי שנה האחרונה. מאגר תיעוד שחושף תמונה מורכבת יותר מזו המוצגת באמצעי המדיה. דרך זווית הסתכלותם של מתעדים שונים, נחשפות לא רק אלימות משטרתית ישירה וברורה, אלא טראומה מתמשכת. טראומה שנגזרת מהכרסום השיטתי והעמוק בשגרת החיים ובמרחב הציבורי של התושבים. היא באה לידי ביטוי בכוחות יס"מ ש"רק" עומדים ברחובות ברובים שלופים, משועממים וחסרי מעש, וכופים על ילדים, בני נוער ומבוגרים את נוכחותם. בסיטואציות אחרות אפשר לראות תושבים מפגינים איפוק או אדישות לנוכח כוחות המשטרה, לעיתים כמעט ממתינים לתרחיש רע שכנראה יתממש בשלב כזה או אחר.

הרעיון היה לתעד את השגרה של הדיכוי, לאו דווקא את רגעי האלימות. הפגנת הזדהות עם תושבי עיסאוויה במרכז ירושלים (מתוך "100 משמרות", צילום פרי ג'רוזלם)

את המשמעות ואת ההשלכות ההרסניות של המציאות הזו אפשר להסיק כבר לבד: ילדים שגדלים כשאיום האלימות הפך לחלק ממציאות חייהם גם בפעולות יומיומיות פשוטות כמו ללכת לבית הספר או להסתובב בשכונה; תושבים שעבורם האפשרות שייעצרו באופן שרירותי או שייערך חיפוש על גופם הפכה למובנת מאליה. דרך הפריזמה הזו, גם תיעוד של שבר קטן בחלון מסמל לא רק את האקט האלים שהתרחש בזמן נתון, אלא גם את החדירה העקבית והמתמשכת לתוך המרחב הפרטי שהולך ונגזל מתושבי השכונה.

בעוד שצילומי האקשן מהבהבים לרגע במהדורות החדשות, השגרה המוטרפת היא מה שנשרט עמוק יותר לתוך ההוויה של עיסאוויה. כשהגענו למשמרת בשבוע שעבר, אחד מילדי השכונה איחל לנו "שתהיה משמרת טובה". תזכורת לכך שגם אנחנו הפכנו להיות חלק מהשגרה בשכונה. את החוויה הקשה הזו קשה להעביר דרך מסננת הסיקור תקשורתי. אירועי אלימות המתוחמים בזמן ובמקום לא חושפים את רוחב היריעה של הפגיעה ואת משמעויותיה העמוקות ורחוקות הטווח. הרס שעל השפעותיו על תושבי השכונה תהיה מדינת ישראל חתומה גם שנים רבות אחרי שתוציא את כוחותיה מהשכונה.

כחלק מהניסיון לחשוף את המציאות היומיומית והבלתי נסבלת הזו, יתקיים ביום שלישי הקרוב, ה-26.11, פאנל ותערוכה בנושא. בפאנל יספרו שני תושבי השכונה על שגרת השכונה בחצי שנה האחרונה ושתי פעילות מקבוצת Free Jerusalem ישתפו בחוויותיהם ממשמרות הסולידריות. במקביל, התערוכה "100 משמרות" תספק זוויות מבט נוספות אל המציאות הטראומתית אותה חווה עיסאוויה בחצי שנה האחרונה כפי שהיא מופיעה בעדשת המצלמה. האירוע יתקיים ב"פונדק הוסטל" והתערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב בשבועיים הקרובים.

יעל פרנקל היא פעילה בפרי ג'רוזלם ומי שהקימה את התערוכה "100 משמרות"

א א א
ועוד הערה לסיום:

הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

לחצו כאן
מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

מארק צוקרברג (צילום: Friesehamburg, ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

הגברים בוכים בפייסבוק, וצוקרברג מתגייס להגנתם

בעוד נשים נלחמות על זכותן לחיים ולהגנה מאלימות מינית, גברים נאלצים להילחם על זכותם לא להיעלב. זהו מאבק עיקש, שכולל שעות של לחיצה על "דווח על תגובה זאת". מרגש לראות שבהנהלת הרשת החברתית השכילו לזהות את האוכלוסייה שהכי זקוקה להגנה

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
שיחה מקומית תלויה בך. תרמו עכשיו
תרמו עכשיו
silencej89sjf